Неотдавна чух, че богаташ от Бруней е поискал да наеме историческия хълм Царевец, за да го превърне в "Дисниленд", и оттогава нямам мира. Милионерът планирал да вдигне развлекателни комплекси, детски кътове, заведения за хранене и съоръжения за екстремни спортове. Според господина на мястото около Балдуиновата кула можело да се организират и снимките на мащабни екшън филми с участието на будистки монаси и демонстрации на бойни изкуства.
Аз тази идея веднага я оцених, понеже мисля кинематографично - цветни, широкоекранни и долби стерео са моите мисли, обаче в мен има и един уплах - утре-другиден като е готов развлекателният комплекс, какви филми ще се снимат там, липсват подходящи сценарии! Не мога да допусна това и веднага нахвърлях на един лист от тетрадка на детето няколко киносценария. Три са готови и работя върху други седем.
Първи киносценарий - комедия, базирана на древно народно предание. Вечер, Балдуиновата кула, горе стои Балдуин, долу стои царицата, гледат се.
- Обичам те, Балдуине! - вика тихо царицата.
- И аз те обичам, разбираш ли - вика още по-тихо Балдуин.
Наоколо сурово крачи стражата.
Изведнъж притичват будистки монаси, сто и пет минути по часовник карате, ритници, подскоци, бой с тояги и Балдуин е освободен. Повеждат го монасите към свободата, обаче Балдуин вика:
- Искам моята любима!
Добре, но нали той е от Фландрия, пък монасите са от Шаолин - става езиково недоразумение и те му водят един стражник, рус, със сини очи и къдрав. Балдуин се дърпа, смях в залата. Накрая двамата влюбени се събират и отиват да се возят на виенското колело в развлекателния комплекс, за да му направят скрита реклама.
Втори киносценарий - драма, римейк на филма "Крадецът на праскови". В моя вариант вместо сръбски военнопленник, в градината с прасковите влизат будистки монаси, сто и пет минути по часовник карате, ритници, подскоци, бой с тояги и се появява Лиза да види кой брули прасковите. Монасите се сконфузват.
- Извинявайте, госпожа - казват й те, - ние тука малко се поувлякохме!
Като компенсация я водят да се повози на виенското колело в развлекателния комплекс.
Трети киносценарий - мащабна историческа кинокартина. Османските нашественици току-що са превзели Търновград и повеждат патриарх Евтимий в изгнание. Плач, рев, мъка. Изведнъж притичват будистки монаси, сто и пет минути по часовник карате, ритници, подскоци, бой с тояги и османлиите са отблъснати обратно в Мала Азия. Патриарх Евтимий се вози на виенското колело в развлекателния комплекс и благославя народа български.
Сега остава само да се построи въпросното съоръжение и забавлението може да започне.











