:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,180
Активни 637
Страници 25,745
За един ден 1,302,066

Работодателите поемат по 70% за първите 3 дни от болничния

По 70% от средния доход на болните през първите три дни да се плащат от работодателите, а НОИ да влиза от четвъртия ден с обезщетение в размер на 80% от средния осигурителен доход за шест месеца назад. Този вариант се очаква да приеме днес правителството, научи "Сега". Мярката би трябвало да действа само до края на т.г., докато държавата изгради система за контрол. Работодателите бяха готови да плащат по 60%, синдикатите са против промяна в сегашния режим, според който НОИ влиза от втория ден, а осигурителят плаща 100% от надницата за първия.

От КТ "Подкрепа" обаче признаха, че биха се съгласили работодателят да плаща 80 на сто за първите 3 дни. От синдиката са категорични, че проблемът изобщо не е в първите три дни болнични. През първите два месеца са платени за болнични със 17 млн. лв. повече, отколкото за същия период през 2009 г., твърдят обаче от НОИ.



Още - в "България"
26
6262
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
04 Май 2010 23:34
... значи, хем да го осигурявам, хем да му плащам болнични ... нема как да стане ... всички първи три дни ще му приспадам от платения отпуск ... ако не е съгласен - друм ...
04 Май 2010 23:36
Елементарно Старши.
Дръж го на работа като ти е болен. Той пък ще ти натръшка тия който оше не са болни и накрая ще влезеш в преразход на носни кърпички.
04 Май 2010 23:47
... защо, бре ... да си боледува ... за първите три дни болнични му намалявам отпуската с два дни ...
05 Май 2010 00:16
Старши, навитак ли си да не го осигуряваш изобщо, но да му плащаш 100% от болничните ако ще да боледува 1 година? Така както те слушам, сигурно ще си навит...
05 Май 2010 00:29
... не съм навит, разбира се ... нали затова го осигурявам .. просто не съм съгласен да плащам два пъти за едно и също нещо ...
05 Май 2010 06:36
Федфебел или фатмак, няма значение. Все тъп, прост и инат.Един ни викаше-"може да имате дипломи като вратата, за мен всички сте абсолютни"....
05 Май 2010 06:45
Интересно, а работещият не плаща ли осигуровки? Та се мъчат някои само от своята камбанария?
Още повече, че те /в лицето на "работодателите" и "профсъюзите"/ сами уреждат правилата...
--------------------------
Блогът на Генек

05 Май 2010 07:11
Както я карат, ще дойдат на моя акъл...
Според мен е най-добре, първите дни да се плаща по още по-малко, например по 50%. И тези първи дни да не са три, а поне 7 - колкото се издават от личния лекар.
Обаче, да не са за сметка на работодателя, а за сметка на НОИ.
Освен това, спестеното да се използва за увеличение на обезщетението след 7-ия ден. Да стане например 85%.
Защото все се забравя основната цел на тази мярка. Тя не е да се пестят пари.
Тя е: ДА СЕ ОГРАНИЧИ НЕПРАВОМЕРНОТО ВЗЕМАНЕ НА БОЛНИЧНИ ЛИСТИ!
05 Май 2010 08:03
Каквото и да правят целта е да намалеят болничните. Стреля се насляпо обаче, щото се предполагат 30% фалшиви болнични. Няма как този процент да се сметне даже и приблизително. По моите субективни лекарски впечетления процента е много по-малък. Вероятно между 5 и 10%.
05 Май 2010 08:03
А, лека полека стигат до американския опит, то вече и го лансираха то тивито. Та значи, както рече старшината, ако човек боледува, дните му ги приспадат от платената отпуска, която била около 14 дни. После да се оправя сам.
"Arbeit Macht Frei", нали така Старши?
05 Май 2010 08:14
Нещо не е така. Според уважаваното списание "Правна мисъл във физкултурата и Министерство на финансите" - фалшивите болнични листове се издават от ВСЕКИ ЕДИН РАБОТНИК, а според Закона за здравето -
Чл. 225. (1) Медицински специалист, който издаде болничен лист в нарушение на нормативно установените изисквания, се наказва с глоба от 1000 до 3000 лв., а при повторно нарушение - от 4000 до 10 000 лв.
Ако нямаше организирана престъпна група от повече от две лица великия СД немаше да риве като ощипана госпоица, че му нема паричките. Ако физическата култура беше на ниво дори и най-ниския размер на глобата щеше да покрие и попълни дрънчащата хазна и на НОИ и на държавата.
05 Май 2010 09:59
Нашия форумен чорбаджия - изедник - Андрешковец а.к.а Фатмак в случая е напълно прав.



Некои некадърни държавни структури поради факта че не могат да направят ефикасен контрол на болничните прехвърлят собствените си проблеми на плащащите. И ги карат да плащат два пъти за една и съща "услуга".
Което си е пример за административен произвол.


В момента усилено се опитват да учат магарето(фирмите плащащи осигуровки) да не яде. Резултатът е известен ...
05 Май 2010 10:53
Някой, въобще, правил ли е сметка какъв е ефекта от това нещо ?
Не мога да разбера, какво му е лошото на сегашното положение ? И дали нарасналите разходи на НОИ за здравно обезщетение се дължат на злоупотреба с болнични, а не, че примерно повече хоа са боледували ?

Наскоро на един приятел му се наложи, да си прави операция, което му налагаше отсъствие от работа близо месец. Той реши да ползва от дните платен отпуск, вместо болничен, защото ако на някой му се е налагало, знае че НОИ превежда сумите по болничните с поне месец закъснение. Така, че човека избра да не е на фотосинтеза един месец.
05 Май 2010 11:06
Категорично отказвам да плащам два пъти за едно и също нещо! Веднъж - ЗО и още веднъж - болнични.
Слабата държава се познава по това, че единствения и начин да съществува, е да насъсква отделни групи хора едни срещу други. Сега прехвърли НЕЙНАТА отговорност върху РАБОТОДАТЕЛИТЕ.
Виждам, че тъпото и некомпетентно правителство вече успя да посее семката на раздора и първите искри са префръкнали.
Старши, не им се връзвай! Естествено, че няма да плащаме това, защото е абсурдно. Да не говорим, че е несправедливо и загробващо. Оцеляхме при Виденов, надявам се и при този да оцелеем. В крайна сметка, щом сме стигнали до тук, отдавна сме се научили как да заобикаляме безумията!
До останалите - нито аз, нито Старшината сме ви врагове. През целия си опит като работодател съм се опитвал да имам с хората, които съм наел, нормални взаимоотношения. Но когато група идиоти искат от мен, да правя неща, които бавно и сигурно ме водят към фалит, няма как да стоя със скръстени ръце.
Врагът е общ, момчета!
05 Май 2010 12:48
Фатмака е апцелютно прав!
Що да плащам първите три дни - аз съм си платил към НЗОК, работягата и той си е платил..
НЗОК за какво е? Да лапа мухите ли?(пардон, заплати срещу несвършена работа). Кой тряба контролира издаването на фалшивите болнични - аз ли?
'Ми тогаз да си фащам чифтето, и де вида фалшименто болничен - поръсвам ДжиПито със сол и четина изотзадя!
Ефектно, ефективно, и най-важното - ненаказуемо съгласно НК и НПК!
05 Май 2010 13:45
Абе не е баш така, значи работодателя нищо и никога не плаща заради работника, ако го прави той е на загуба и няма да държи такъв работник. Всички осигуровки на работника се плащат от парите, които този същия работник изкарва. Значи старшинката сега се нерви че ще взима от парите на работника по-малко.
05 Май 2010 13:47
Говоя за частните фирми, за държавните е ясно кой плаща.
05 Май 2010 14:19
проблемът е преди всичко в нашенския бизнес. непрекъснато говорим за неконкурентоспособност, за ниска производителност. ами тва са проблеми на чорбаджията, а не на наемния труд въпреки че в крайна сметка го отнася наемника! аз кво съм виновен че мениджърът/собственикът е некадърен да си пласира продукцията на добра цена или да ми уплътни времето с нещо от което ще му се повиши печалбата а не е просто "чанч така да има, да не ми спят там да правят нещо". що едно работодателче не се хване да отиде да си пренесе бизнеса във финландия или пък в китай??? финландия е уредена законова държава и там не би трябвало да се оплаква от държавата, китай е и безкраен пазар и ниска цена на труда и въобще работилницата на света, пък и там има работеща държава. що на едно работодателче конкуретните му предимства НЕ са баджанака в общината, състудента в ДВСК-то и ниски раб. заплата т.е. ниска крайна цена а напр. рационализации, иновации, завладян висок сегмент на европейско ниво??? истината е че българския близнесмен най-често изяжда печалбата предварително а финансира текущия проект с парите от следващия освен тва навикна на свръхпечалби и сега трудно ще бъде вкаран в нормата и ще спре да се оплаква в стил "аз за 2 бона няма да въртя 200, да не съм гара разпределителна".
05 Май 2010 15:18
bat izo, 'сички сдъфка "барабар с парцалите", но ДжиП-ките - Тц!, невиновни!
Що така бе?!
Кой издава фалшивите "болнични листове" - аз ли?
05 Май 2010 16:12
Ми издават, има пазар значи, свободна конкуренция, ако не ти даде ше си намериш друг личен лекар дет дава. Медицината вече е бизнес. То кое ли не е.
05 Май 2010 18:31
Ами ако не го осигуряваш, но му плащаш 100% болнични, пак не е двойно. Ама не щеш. Що така?


Да не би да ти се иска някой друг да му поема болничните когато ти го "разболееш"? Щото осигуровката си е на практика това - събирате се няколко "старшини", плащате общо едни вноски за да ги давате на хората си като са болни. Ако твоите боледуват по-често, значи другите старшини плащат на твоите работници. Ако работниците ти не са и болни, а само така ... фиктивно, на практика прекарваш колегите старшини. С една дума - гяволе.

Айде бъди любезен - плащай си ти на работниците 100% и готово.
05 Май 2010 20:18
някой друг да му поема болничните когато ти го "разболееш"?
Когато някой друг го разболее (натровил се ... с алкохол; блъснала го кола или сам се блъснал; лекарят го лекувал погрешно), работодателят що трябва да праща!? В случаите на трудова злополука, когато работодателят плаща всичко (болничните, лечението, консумативите, застрахователни обезщетения, ако има) да не би някой (синдикатите ) да плаща някой и друг ден?
И OLDMAD малко се е пообъркал. Явно не плаща всички осигуровки .
Плащането към НЗОК, ония 8% върху брутната заплата/избрания или минимално определен осигурителен доход, отиват като разход за лечението (възнаграждение на медицински персонал, издръжка на болници, капитацията на ОПЛ и много малко за лекарства).
Плащането към НОИ, едното от всичките, в размер на 3.5% от брутния доход, но не повече от 2000 лв., отиват за фонд "общо заболване и майчинство" (НОИ). Това плащане при наемните работници се разпределя като 2.1% се плащат от работодателя и 1.4% се плащат от работника. За държавните служители и приравнените на тях, държавният бюджет плаща изцяло 3.5%.
Цоциалисткото мислене- да се грабне от общата каца, води до колизии и обърквания като при OLDMAD-а, защото продължителността на болестта (болничния лист, плащан от НОИ) зависи от ефективността на лечение, плащано от НОИ. Напрактика се получава, че ОПЛ нямат интерес да си лекуват пациентите - пишат му седем дни болнични и го пращат с една рецепта (от по-скъпите лекарства) да се лекува в къщи.
Втора колизия е, че при 90%-то обезщетение, напрактика се получава обезщетението е по-високо от заплата. Напр. при 1000 лв. заплата, работникът плаща 12.4% "осигуровки" (124 лв.) , 10% ДОД (87.6 лв.) и получава нетно 788.4 лв. Ако се разболее, ще получава нетно 900 лв. (при заиграване с работните дни в месеца, бонуси от предходния месец има опция до 2% да с увеличи), но не по-малко от 800 лв.
Трета колизия е, че с тая осигуровка от 3.5% (максималният месечен размер е по-малък от 70 лв. или 840 лв. годишно) се осигуряват средно до 9 дни болнични на човек годишно, а Наредбата ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ (В сила от 01.01.2007 г.) предвижда не повече от 40 дни болнични.
Четвъртата, във връзка с третата, е, че от тоя фонд се изплащат обезщетения поради бременност и раждане в продължение на 410 дни (При 75 хил. раждания годишно, това прави 30.75 млн. дни, а парите са за около 27 млн. дни ), изплащат се обезщетения за санаторно-курортно лечение (чл. 44 от КСО), обезщетение за гледане на болен член от семейството (чл. 45 от КСО), Парично обезщетение при трудоустрояване (чл. 47 от КСО), обезщетения поради карантина или отстраняване от работа (чл. 43 от КСО). Изплащат се и помощи за инвалидност: "Чл. 21. Размерът на паричната помощ за инвалидност поради общо заболяване, когато осигуреното лице няма необходимия осигурителен стаж за отпускане на пенсия за инвалидност поради общо заболяване, се изчислява, като дневният размер на паричното обезщетение за временна неработоспособност, определен съгласно чл. 41 КСО, се умножи по 60." от НАРЕДБА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ (В сила от 01.01.2007 г., Приета с ПМС № 364 от 27.12.2006 г.). Ако продължителността на тоя помощ за инвалидност е колкото на инвалидната пенсия - 8 години, отидоха още едни 38 млн. дни, опс 23 млн. дни поради редуцираното плащане от 60%.
Последно, спряганите реформи от тия правни нихилисти, синдикатите и работодателите, дори и да минат през Народно събрание (трябва да се измени Кодекса), ще влязат в сила най-рано от 1 януари 2011 г., не само заради технологичното време, ами и заради вече гласуваните, разчетени и изпълнявани бюджети на НОИ. А най-вече, че не решават нито едно от съществуващите протоворечия по тоя фонд "общо заболяване и майчинство).
Малее, цял роман изписах. Ама невежеството все пак трябва по някакъв начин да го лекуваме.

КОДЕКС ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 67 ОТ 2003 Г.)
Право на обезщетение
Чл. 40. (1) (Доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност и при трудоустрояване, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Изискването за 6 месеца осигурителен стаж не се отнася за лицата, ненавършили 18-годишна възраст.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигурените лица за трудова злополука и професионална болест имат право на парично обезщетение за трудова злополука или професионална болест, както и на обезщетение при трудоустрояване в тези случаи независимо от продължителността на осигурителния стаж.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., доп. - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Паричните обезщетения за временна неработоспособност, трудоустрояване, бременност и раждане и за отглеждане на малко дете и помощите от държавното обществено осигуряване се изчисляват и изплащат от Националния осигурителен институт на осигурените лица по декларирана от тях лична банкова сметка. Ако лицето няма право на обезщетение или помощ, длъжностното лице, на което е възложено ръководството по изплащането на обезщетенията и помощите, издава разпореждане за отказ. Разпореждането се отменя, ако в давностния срок по чл. 115, ал. 4 лицето или осигурителят представят нови или допълнителни доказателства, установяващи правото на обезщетение или помощ.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Осигурителят изплаща на осигуреното лице за първия работен ден от временната неработоспособност среднодневното брутно възнаграждение за месеца, в който е настъпила временната неработоспособност, но не по-малко от среднодневното уговорено възнаграждение.
(5) (Нова - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Отпускането и изчисляването на паричните обезщетения и помощи се извършва въз основа на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 и данните, декларирани в подадените документи за изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване, при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет.
.....
Възнаграждение, от което се определя обезщетението
Чл. 41. (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за съответния риск за периода от шест календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

Тоя цитат е за политико-партийно плюещите, че основата на проблемите е заложена не от герберите. Жалко е, че ГЕРБ нямат воля, идея, знание да я променят.
06 Май 2010 00:10
Аполитичен, ама защо сега почнахме да се вълнуваме кой се напил? И защо сега почна да боледува тоз народ? Да не би старшините да се хитреят?
13 Май 2010 09:22
Старшинка, Старшинка! Такива като теб ни докараха на тоя хал. А сещаш ли се, че с такова ФЕЛДФЕБЕЛСКО мислене и отношение към сънародниците си градиш основите на ново пролетарско общество. Голямия бял брат няма вечно да стои зад гърба ти, защото и на него не му спори да е САМ срещу целия свят. Отбележи си някъде (на Фелдфебелски език - направи си паметка), че Видов ден е стартирал и идва!
13 Май 2010 23:05
Румене, че то лекарите са ЕДНОЛИЧНИ ТЪРГОВЦИ, е какво повече! Хипократ пасти да руча. Ще се наложи да се върнем стотина години назад, във времената на хекимите, баячките и хилавата надежда, че и този път може да оцелеем.
14 Май 2010 00:45
Няма да се налага. Там сме, във времената на баячки, гадатели (сега им викат икономисти) и билкари (по модерно му - биг брадърси).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД