На изборите през миналата седмица Консервативната партия спечели най-много места в парламента, но те са недостатъчни за сформирането на еднопартийно правителство и Либералдемократичната партия на Ник Клег се оказа необходим коалиционен партньор. Затова лейбъристи и консерватори се надпреварват да обсипват с обещания либералдемократите, които държат козовете за разрешаване на патовата ситуация от спорните парламентарни избори. Гордън Браун пожертва поста си в последен опит да постигне споразумение за подялба на властта между партията си и либералдемократите, коментира в. "Файненшъл таймс".
След оповестяването на решението на Браун, Клег заяви, че това ще бъде "важен елемент в плавния преход към стабилно правителство". Либералдемократите, които останаха на трето място в парламентарните избори, вече започнаха преговори с консерваторите на Дейвид Камерън в опит да сформират правителствена коалиция. Торите реагираха на решението на Гордън Браун, като представиха "окончателно предложение" на либералдемократите, което включва провеждането на референдум за промени в настоящата избирателна система. Промените в начина на избор на парламента са в основата на кампанията на Ник Клег и досега те срещаха категоричната съпротива на Дейвид Камерън. Лейбъристите пък предлагат за избирателната система да бъде създаден специален закон и след това да се проведе референдум за одобряването му.
Процесът на съставяне на правителство на Великобритания съвсем скоро може да приключи, прогнозира Би Би Си, позовавайки се на източник от Либералдемократическата партия. "Всички са наясно, че в интерес на страната е бързото намиране на решение, и ние възнамеряваме да сторим точно това", заяви либералдемократът Саймън Хюз.
Ако се формира кабинет на либералдемократите с торите, то той ще има парламентарно мнозинство. Коалиция с лейбъристите ще постави правителството в зависимост от по-малките партии. При провал на преговорите консерваторите на Дейвид Камерън заявиха готовност да съставят правителство на малцинството.
НАСЛЕДНИК
Британският външен министър Дейвид Милибанд е най-вероятният наследник на Гордън Браун като лидер на Лейбъристката партия, прогнозират букмейкъри, цитирани от АФП. Според тях той може да бъде и новият британски министър-председател. Веднага след Дейвид Милибанд за евентуален лидер на лейбъристите се нарежда по-малкият му брат Ед Милибанд, който в момента е министър на енергетиката. Сред спряганите за евентуални лидери на партията са министърът на вътрешните работи Алън Джонсън и финансовият министър Алистър Дарлинг.