Българите се нареждат на трето място по бедност в Европа. Нищетата и мизерията си остават един от най-сериозните проблеми на Стария континент, показва проучване. |
Към категорията "застрашени от бедност" спадат 86 млн. души на Стария континент, което прави приблизително 17% от жителите му. Прагът е най-висок в Латвия - 26 на сто от жителите. На второ място е Румъния с 23%. България е трета с 21 на сто, а с един процент по-малко от нея е Литва.
Любопитнотo е, че най-малко застрашени от бедност са гражданите на една друга бивша социалистическа страна - Чехия. Там те са едва 9 процента. Много повече са тази категория граждани в страни, възприемани като еталон за благоденствие. За Германия например този показател е 15 на сто. В Австрия, Дания и Швеция става дума за по 12 на сто от населението им. По 11 на сто са те в Холандия, Словакия, Норвегия и 10 на сто в Исландия.
Оказва се, че да имаш работа, невинаги означава, че си се отървал от мизерията. 8 процента от европейското население е пред прага на бедността, макар да има работа.
Показателни са резултатите на изследването в отделните категории население. България например е в челната тройка държави по брой деца, заплашени от бедност. Първа е Румъния с 33 процента деца в риск, втора е страната ни с 26 процента, а трета изненадващо е Италия с 25 процента, толкова има Латвия. С най-малко такива деца са Дания 9%, Норвегия 10% и Исландия 11 на сто.
Страната ни влиза и в тройката на страни с най-много пенсионери, които са на прага на бедността. Тук първи е Кипър с 49%, следван от Естония с 39 на сто, и България с 34 на сто. Следващата е Латвия с 29 процента. Според изследването в четирите държави застрашените от обедняване пенсионери са се увеличили с общо 30 на сто. На другия полюс са Унгария с едва 4 на сто пенсионери, Люксембург 5 на сто и Чехия 7 на сто.
В същото време страната ни не влиза в тройката на застрашените от бедност в трудоспособна възраст (от 18 до 64 г.). Тук челниците са Румъния и Латвия с по 20 на сто и Гърция с 19 процента. Веднага след тях обаче е България, както и Литва с по 17 процента от тази категория. С процент по-малко са три държави - Полша, Испания и Португалия. На обратния полюс са Чехия с 8 на сто, Исландия 9 на сто, Дания и Норвегия с по 11 на сто.
АКЦЕНТИ
България е извън челната тройка на бедните граждани с постоянна и временна работа. Тук пред нас са Латвия, Люксембург, Литва и Португалия (при постоянно заетите) и Румъния, Швеция, Латвия и Кипър (при временно заетите). Има и някои насърчителни тенденции. Средно за цяла Европа системата за социална защита е намалила риска за бедност с 32 процента. В Румъния и Ирландия този риск е намалял с 2 процента, но това са единствените две страни, отчели спад по този показател.