:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,204
Активни 688
Страници 22,769
За един ден 1,302,066

Съдебната система заработи на по-високи обороти

Правосъдието е бързо и качествено въпреки критиките към него, твърди шефът на ВКС Лазар Груев
Лазар Груев
Все повече българи се обръщат към съдебната система за решаването на проблемите си, а тя е увеличила темповете си на работа, отчете председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев. Близо 500 000 дела са решили съдиите през м.г., а образуваните производства са над 600 000, като броят им се е увеличил с 12% в сравнение с 2008 г. Ръст от 15.5% има и при свършените дела. Основната тежест са понесли районните съдилища, особено тези в големите градове, и Софийският районен съд. В тях са близо 2/3 от всички дела - 450 000. Броят на постъпилите дела се е увеличил с над 60 000 за година.

"Често обликът на съдебната работа се определя от няколко знакови наказателни дела. Но данните показват, че делът на наказателните дела от общ характер (за престъпления, които се преследват от прокурор - бел.а.) на окръжно ниво е само 3.5%, а на районно - 9%", обясни Груев. Той посочи, че съдилищата на окръжно ниво са решавали в 3-месечен срок 74% от делата. Пред тях са висели близо 110 000 казуса.

В същото време натовареността в някои съдилища "надхвърля рамките на човешките възможности". Груев даде за пример Софийския районен съд, където всеки съдия е разгледал средно по 92 дела месечно и е писал решение по 72. Освен това районните съдии работели при нечовешки условия в сградата, която е собственост на бившето ГУСВ и дори един от етажите й е ипотекиран.

Като показател за качеството на съдебните актове Груев посочи проверката им от последната инстанция - ВКС. 72% от актовете по наказателните дела са оставени в сила, изменени са 11%. При гражданските оставените в сила актове са 61%, а изцяло отменените са едва 12%.

"Твърде често под натиска на емоцията и криворазбран обществен интерес по някои шумни дела съдиите търпяха необосновани, пресилени и най-малкото неточно адресирани критики", заяви Груев. Така той отговори на непрекъснатите упреци на ръководството на МВР към съда. Шефът на ВКС припомни, че от наблюдаваните от ЕК случаи 23 са в съдебна фаза, а останалите 27 са проверки.

-------СПЕЦИАЛНО

Шефът на ВКС Лазар Груев бе категоричен, че създаването на специализирани наказателни съдилища срещу организираната престъпност трябва да се анализира внимателно. Той обясни, че е против създаването на въпросните спецсъдилища, ако носят елемент на извънредност или стремеж към неправомерно ограничаване правата на гражданите и качеството на правосъдието. Съдията подчерта, че "какъвто и съд да се създаде, ако няма качествено досъдебно разследване и ясни обвинителни актове, резултатът ще бъде един и същ".
14
2065
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
15 Май 2010 07:29
Под тази статия - красноречиво мълчание!...
15 Май 2010 08:19

Без коментар!
------------
Блогът на Генек
15 Май 2010 08:21
Голяма им работата! Прокурорите не могат да напишат годни обвинения...Даже на гл.прокурор от много работа не му остава време да се обръсне-ходи небръснат като битолски просяк....И мъм-мън-мън-мън-мижитурко.....
15 Май 2010 09:16
Проблемът на съдебната система не е количеството дела и т.н., а невъзможността й да самоизрязва туморите от себе си. Както научаваме от в-к Капитал:
Натиснете тук
За невъзможността на съдебната система да разграничи какво значи морално и законно.

Става дума за съдиите и председатели на отделения във Върховния административен съд - Панайот Генков, Николай Урумов и Андрей Икономов; бившият апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов; председателят на най-големия апелативен съд в страната - Софийският - Веселин Пенгезов.

Този път не оценяваме качеството на работата им. Ще разкажем как те са използвали за лично облагодетелстване иначе законова процедура, която има съвсем друг смисъл - да помогне на хората в наистина крайна жилищна нужда да не мизерстват и да имат прилични условия на живот.
15 Май 2010 11:02
Смях, смях, смях, но малко през сълзи...
15 Май 2010 11:40
Ами много е лесно да се намалат делата. Достатъчно е да приравнят държавните такси с адвокатските хонорари и на мнозина ще им мине мерака, при този хаос в решенията, да търсят справедливост ... чрез съда...
А това, че делът на наказателните производства е малък е съвсем нормално! Така е в ПРАВОВАТА ДЪРЖАВА! Споровете между почтените граждани се решават в съда! Вместо да реват колко са натоварени, по-добре да вземат мерки срещу "бракоделците" и рушветчиите си! Лесно е!
15 Май 2010 15:07
преди 1989 всеки ходеше на работа и после в кьщи и си полуцаваше заплатата от дьржавните предприятия и си гледаше работата и децата
след 1989 номенклатурата се перестрои и родителите и децата от работницеската класа бяха изхвьрлени на улицата да се спасяват кои как може
сега номенклатура раздава правосьдие на тези дето са оцелели по престьпен начин при условие че на са ги спирали навреме а тези дето са работили по законен начин нямат закрилата на дьржавата да работят и произвеждат в бьлгарската икономика
републико частна собственост
15 Май 2010 15:15
Те и сега съдебните такси, са убийствени за обикновенните хора.
15 Май 2010 15:48
nikcv отбеляза:
Те и сега съдебните такси, са убийствени за обикновенните хора.

Щом се съдят хората, вместо просто да си наемат биячи, значи още може!
И както казва радио Ереван "опитите продължават"... Тези, които следят съда знаят, че периодично таксите ги вдигат, някой обжалва пред ВАС, ВАС отменя новите такси по конституционни съображения ... и така до следващия опит...
16 Май 2010 02:03
Пламен Пенев, безкрайно неправилно е вашето предложение - напротив, требва адвокатските такси да се приравнят и да станат те по джоба на обикновения българин (щото май наглите, мазни и дебели, ояли се и затънали в самодоволство адвокати в республиката ни единствени са се удостоили с правото да имат МИНИМАЛНИ почасови ставки за труд и то такива, които далеч надхвърлят общоприетата обществена оценка за смисъла и ползата от техния божем обществено-полезен''труд/принос'' разбираш ли значи!!! Ако не си съгласен с мен задай си въпроса колко от българето няма да са съгласни, че скалата на корумпираността варви така - корумпиран, по-корумпиран, най-корумпиран, АДВуКАТ, магестрат, пулитик)! Щото иначе само мафиотите ще имат възможнаст да ползуват честните адвокатски услуги! Това за което вие настоявате е в разрез с постулираното от Конституцията на Република България право на всеки българин за равни шансове и права в съдебната система в съответствие със закона (ей тука да гонапиша и на англецки, че май много юроде така по-добре ще ма разберат- EQUAL JUSTICE UNDER LAW!!!!!!!!!, а на фронтона на коя сграда го пише това чудо няма да ви кажа - хамериканофилите че ви светнат каде!)! Или май за по-бедните на вас не ви пука нали или да?
16 Май 2010 09:21
Май не си схванал иронията ми, приятелю Tool Боксер...
Разбира се, че правото на съдебна защита е конституционно право за всеки гражданин на държавата! При това безусловно - като правото на живот! Там не е казано, че право на съдебна защите имат само богатите или и само учените или каквото и да било друго! Издръжката на съдебната система е на врата на данъкоплатеца! Всеки гражданин би трябвало тогава, когато смята че правата му са нарушени да може да поиска съдебен арбитраж. Реалността е съвсем друга и съществено противоконституционна... За да заведа дело трябва първо да платя! Няма разсрочено, няма ала бала! Плащането е първото и главно условие делото изобщо да тръгне. При това без значение дали съдът ще признае претенциите ми или не... Нещо повече! Съдът действа по метода "батко и братко" - трябва да платя яки комисионни и на ортаците им банкери, въпреки че закона не ме задължава да го правя.
Работата с адвокатите е по-сложна... Да! Закона за адвокатурата без съмнение създава един познат от началото на миналия век противообществен морално престъпен антипазарен синдикат. Тук проблема не е в размера на хонорара на адвокатите, който без съмнение е в състояние да накара примерно 80% от данъкоплатците да се откажат от правата си! Все пак и адвокатите трябва да ядат! Проблемът е в това, че не адвоката, а държавата е длъжна да осигури конституционните ми права. Как? Има начин... да не ставам Мара Подробната. Но не го прави! Точно обратното! Постоянно се опитва да ограничи къде по законов ред, къде по незаконов, достъпа на хората до съда! Начините са известни... У нас съдът се е превърнал отдавна в едно голямо ООД с неограничена безотговорност. Смуче от нашите данъци!

Редактирано от - Пламен Пенев на 16/5/2010 г/ 09:28:28

16 Май 2010 11:58
Господин Пенев, благодаря Ви за обяснението! Честно казано почуствах се неловко. Личи си, че сте специалист (докато аз не съм) и недейте се опасява, че ставате като Мара подробната, защото тук доста хора като мен влизат да научат нещо ново! Сега съм малко сконфузен от патоса си, ама и Вие сам виждате докъде са го докарали някои безотговорни съсловия с обществения си имидж и адвокатите (а и далеч не само те) са за съжаление едно от тях! Както и да е извинявам се ако съм Ви наскърбил, сигурно ме е подвела втората част на постинга Ви! Аз по принцип вече отдавна не цепя басма никому и пиша каквото си мисля, че от фалшива полит- и не знам каква друга още коректност България е на прага да се превърне в клиент на "2 и 1/2 м" ЕАД и да потегли към един по-съвършен, но уви, отвъден свят.

Редактирано от - Tool Боксер на 16/5/2010 г/ 12:37:14

16 Май 2010 12:34
***

Редактирано от - Tool Боксер на 16/5/2010 г/ 12:36:28

16 Май 2010 17:41
Няма проблем Tool Боксер! Трябваше да се поясня наистина!
Прочее, аз не съм юрист, а физик. Вадя си хляба като програмист. Правораздаването ме заинтересува след бракоразводното ми дело... Наистина бях втрещен от съда. Отне ми около 6 месеца да схвана, че не живея в "бяла държава"... а в нещо... неясно какво... После започнах да каня в съда всякаква *****... Нека обясняват на юрист (съдия) защо нарушават нормативната база и моите права! Обикновено не успяват. Всъщност никога не успяват. Загубените ми дела ги "спечелиха" съдиите по тези дела. Но се нагледах на беззаконие в съдебната ни система. Включително срещу съдии! ЦЦ когато рипа срещу съда се изказва много меко даже... Например прокурор, който смята, че да лъжеш в съда не е престъпление, защото разследваното за лъжа лице било казало (пред някакъв недоучил дознател!) че ... не лъже! Или съдия, който си съчинява събития и на тяхно основание постановява решение... Или друг, който след няколко съдебни заседания (и плащамия на разни такси) се отмята от дадения ход на делото и го прекратява "поради липса на правен интерес" на жалбовносителите (това беше за безпорното нарушаване на закона за държавните такси от страна на председатели на съдилища с очевидната цел - облагодетелстване на банки!). Мога да продължа, но ще спра. Просто не трябва да си мълчим, когато ни онождат! Трябва да пискаме! Мнозина го правим. Повечето подвиват опашки и ни се надсмиват...


Редактирано от - Пламен Пенев на 16/5/2010 г/ 18:32:59

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД