Центровете за спешна медицинска помощ ще трябва да намалят с още близо 30% разходите си за издръжка за тази година. С писмо до директорите на лечебни и други заведения, които са на бюджетна издръжка към МЗ, министър Анна-Мария Борисова настоява те да направят предложения за ограничаване на бюджетите си с 29.4%. Тя обосновава искането с решението да се актуализира бюджетът на страната за 2010 г., при което средствата на МЗ ще бъдат намалени със 160 млн. лв.
"Става въпрос за центровете за спешна помощ, за психиатричните болници, за центровете по трансфузионна хематология, хемодиализни центрове, за домовете за медико-социални грижи, където се грижат за деца до 3 г.", обясни вицепрезидентът на КНСБ Иван Кокалов.
"Тегава история", коментира шефът на Центъра за спешна помощ в София Георги Гелев. "Не съм подготвен да говоря, изчисляваме още", допълни той, попитан от какво точно ще съкрати разходи.
В началото на годината от МЗ се хвалеха, че за "Бърза помощ" е осигурен ръст от 30 млн. лв., говореше се дори за 10 на сто скок на заплатите там. "Бюджетът ни не е увеличен", категоричен беше обаче вчера Гелев.
Въпреки че новината беше потвърдена и от министър Борисова в парламента, по-късно от МЗ обявиха, че не планират намаляване на разходите за спешна помощ, психиатричните болници, центровете за хемодиализа, домовете за медико-социални грижи за деца и издръжката им остава непроменена. "В същото време тези звена трябва да оптимизират разходите си там, където е възможно", твърдят от ведомството. От тях се искало да представят предложения за намаляване на разходите с 29.4 %, но едва след получаване на идеите им ще се вземе решение. Основното орязване щяло да дойде от драстичен спад на парите за участия в комисии, командировки и придобиване на дълготрайни материални активи.
Брайтмане, според тебе в Скандинавия се прилага "системата Семашко"?
Похвално е, че си се постарал да прочетеш интервюто на Янина Здравкова от 05.08.2008, но трябва да ти кажа, че там никой не е одържавявал нищо, както в СССР. Напротив, скандинавският модел е пример за икономическа свобода. Ето и мнение на познавачи за "оригиналната система Семашко" Натиснете тук. Скандинавската с-ма е недържавна по собственост и много близка до това, което наричаш "Бевъридж", по механизма на финансиране. А разликата м/у немската и британската с-ми е главно в извънболничната помощ. Немската и нашата се считат за "по-разточителни" заради по-високата специализация ПИМП - СИМП - БМП. Докато в Англия General Practitioner може да бъде всичко, в т.ч. ординатор в болница.