Две министерства - на транспорта и на икономиката и туризма, лобират нискотарифната авиокомпания "Райън еър" (Ryanair) да получава компенсация за всяка незаета седалка в самолетите й, които от есента се очаква да почнат да правят редовни полети до Пловдив.
Това може да създаде проблеми на България пред Еврокомисията, която не толерира подобен вид помощ, тъй като се изкривява пазарът и се стига до нелоялна конкуренция. В България от години кацат и други нискотарифни авиокомпании: "Уиз еър", "Изиджет", "Джърмануингс", "Флай Ники" и др., които не са ползвали такива привилегии. "Подпомагане на отделен превозвач е неприемливо, защото изкривява принципите на лоялната конкуренция", коментира пред "Сега" представителят на Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) Йордан Карамалаков.
Зам.-министърът на икономиката Иво Маринов обаче заяви, че вече е измислена схемата за подпомагане на "Райън еър" - чрез специален фонд, в който пловдивските общини ще правят вноски. Фондът е учреден миналата седмица, научи "Сега". В начинанието засега са се включили кметовете на общините Хисаря, Родопи и Асеновград, очаква се и община Пловдив да се присъедини. Още не е ясно какъв ще е размерът на отчисленията. Един от вариантите е вноските да са част от курортните такси, които се събират от туристите чрез парите за нощувки и влизат в общинския бюджет.
За фонда "Летище "Пловдив" - южната врата на България" се заговори още в началото на годината. Тогава бе съобщено, че общините вероятно ще участват в него с вноски пропорционално на населението си - поне 50 ст. на човек. "Срещу приноса си общините ще получат безплатна реклама като туристически дестинации", коментира тогава изпълнителният директор на летището Дойчин Ангелов.
Първите полети на ирландската "Райън еър" се очаква да са по направлението Лондон - София. Компанията има изисквания към летищата, на които каца, а те са за ниски такси. Затова е в ход промяна на ниво МС, която трябва да свали таксите за кацане в Пловдив за срок от 2 години. Това също може да се сметне за неправомерна помощ от ЕК.
Кметът на Хисаря Георги Пирянков обясни през "Сега", че ще внася по 50 ст. на всеки жител, като парите ще се взимат директно от общинския бюджет. Той уточни, че идеята е тези суми да покриват поне частично наземните такси, които превозвачът дължи на летището. "Така споделяме риска, който поема авиокомпанията, и разчитаме на реклама да се увеличат туристическите посещения в нашата община", сподели Пирянков.
Опитът на "Сега" да научи подробности за специалните привилегии за "Райън еър" от двете ресорни ведомства удари на камък. Зам.-министърът на транспорта Камен Кичев обясни, че с колегата му от МИЕТ Иво Маринов търсят начин да докарат повече туристи в Тракийската низина. "Ние се опитваме да привлечем в България поне 6-7 авиопревозвача, а вие като пишете, ще ги откажете да стъпват у нас", добави Кичев. "Информацията е само частично вярна, не желая да коментирам", отсече шефът на летището.
Идеята за специално третиране на "Райън еър" и за общински помощи за летище Пловдив е пореден лобистки опит на Министерството на транспорта, който може да прерасне в скандал. Наскоро лансирана от ведомството поправка за детските автобусни превози взриви обществото, като вината бе вменена на чиновничка, която бе уволнена. Преди дни пък се разбра, че транспортното министерство се опитва да пробута предложение държавата антикризисно да освобождава тировете от винетни такси или да връща на международните превозвачи вече събрани пари.
|
|