:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,975
Активни 493
Страници 4,849
За един ден 1,302,066

Само с декларации независимост не се гарантира

Адвокатите имат основно правило - никога не задавай въпрос, ако не знаеш неговия отговор. При журналистите е различно - обикновено се налага многократно да задават едни и същи въпроси, на които нямат отговор, докато установят всички факти и съставят що-годе обективна картина по определен проблем. Не зная как е при премиерите. Но със сигурност на въпросите, които Бойко Борисов зададе на главните редактори при поредната си схватка с президента Георги Първанов, не може да се отговори просто с "да" или "не". Макар че вероятно точно това е целта на занятието. Проблемът с отношенията между управляващите и медиите е твърде сложен и противоречив, за да бъде изчерпан в рамките на едно противопоставяне между двама политици. Колкото и да е изкушаващо и ласкателно за медиите да бъдат призовани да са рефер в този дуел.

Натискът върху медиите отдавна не се изразява в елементарното обаждане по телефона с молба-заповед-заплаха да не се пуска някаква статия. С подобни похвати сега си служат малцина, и то главно маргинални политици или бизнесмени. Натискът не се осъществява и чрез специални решения на правителствата. Просто през годините хората на отговорни позиции се научиха да използват максимално ефективно оръжията, които властта им дава, срещу медиите, които не са им удобни. И вестник "Сега" е изпитал неведнъж това върху гърба си.

Някои от политиците безскрупулно си служат с държавните органи - например данъчните са способни да блокират работата на един неудобен издател с разнообразни и безкрайни проверки. И когато, въпреки цялото си старание, не успеят да открият нищо нередно, просто си измислят причина за съставяне на акт - например, че една фирма няма нужда от реклама във вестник и затова не й се признават похарчените за това суми. Естествено, абсурдните констатации няма как да издържат в съда, но пък при сегашното състояние на съдебната система оспорването отнема време, нерви и пари. И мнозина със сигурност ще предпочетат да си спестят подобни главоболия. Между другото този данъчен акт срещу "Овергаз", издаден по време на тройната коалиция, е любопитно четиво не само за методите на бившите управляващи - той може да влезе направо в учебниците по право и счетоводство като пример за подигравка със законите в България.

Други политици пък използват дадените им по закон чисто представителни функции, за да лобират за унищожаването на бизнеса на фирмата-издател на неудобен вестник. Както направи президентът Първанов при посещението си в Москва. Едва ли през последните години има по-ярък пример за използване на държавна власт за разчистване на лични сметки. Затова е най-малкото цинично точно човекът, който мечтае за закриването на вестници, да се изживява като защитник на свободата на словото. Защото свободата или я има, или я няма. Не може да има свобода само за някои медии, и то само в определени моменти - когато те величаят онова, което политиците смятат за правилно.

Както не може и количеството да определя качеството - другата голяма болка на президента с намаляването на броя на членовете на СЕМ за сметка и на неговата квота. С цялото си съществуване досега този орган нито веднъж не показа, че може да решава бързо и адекватно проблемите на медийната регулация. Независимо колко души работят там - 3, 5, 7, 9..., резултатът е един - безсмислени дискусии, лобистки сблъсъци и спорни решения. Какво още трябва да се случи, за да се разбере, че проблемът е фундаментален, не функционален?

Доказателство, че количеството не е гаранция за качество, е и състоянието на вестникарския пазар, който в момента е силно изкривен, също не без помощта на управляващите. Защото освен с тояга те разполагат и с "морков" - могат да осигурят на определени медии привилегии, на които техните конкуренти не могат да разчитат. Могат да пренасочат държавните пари в определена банка, която пък да финансира покупката на медии на килограм. Могат да си затворят очите пред невижданата по своите мащаби инвазия на медийния пазар и нито веднъж да не се запитат как доскорошен държавен служител за една нощ се превръща в медиен император. Могат дори да легитимират съмнителни и като качество, и като финансиране вестници, давайки им интервюта срещу гаранция за медиен комфорт. Може би с тайната надежда, че в един момент, притиснати от икономическите обстоятелства, всички ще станат адютанти на властта. Или пък че ще оцелеят само адютантите.

Чудно ли е тогава, че част от медиите изобщо нямат нужда от обаждане по телефона - те са развили до съвършенство чувството какво ще се хареса и какво не на управляващите. И се надпреварват да демонстрират своята прозорливост, която понякога е направо комична.

Томас Джеферсън, основният автор на американската Декларация за независимост, казва: "Ако се налага да избирам дали да има правителство без вестници или вестници без правителство, аз, без да мисля, ще избера второто." Със сигурност в България има политици, които биха направили различен избор.
39
3597
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
31 Май 2010 22:51
Теодора Пеева
31 Май 2010 23:10
Много смело! И от мен
31 Май 2010 23:28
Теодора, дар Божий, написаното може да служи за критерий за свободата на словото.Ще видим!
31 Май 2010 23:30
Само с декларации , в демокрация не се живее . Кучето ми подкрепя споделената позиция . Шефе , ...
31 Май 2010 23:48
.... не съм фен на Овергаз ... написаното споделям на 100% ..
31 Май 2010 23:49
Особено смислен и смело написан текст, кореспондиращ с високия професионален стандарт на изданието!
31 Май 2010 23:59
Браво
01 Юни 2010 02:01
Ако се налага да избирам дали да има правителство без вестници или вестници без правителство, аз, без да мисля, ще избера второто.


Твърде скоро ще дойде времето, когато въобще няма да има вестници. Аз и сега не мога да разбера как в България би могъл да съществува независми вестник - такъв, чиято основна функция не е да разпостранява партийната политика или фирмени комюникета.
01 Юни 2010 02:07
Кой по-върл враг на газетарите - мамуната или Гоца? Не разбрах.
01 Юни 2010 06:53
Мнението - в "1 юни" /преглед на печата"/ -
-------------------
Блогът на Генек
01 Юни 2010 06:58
Доколкото разбрах няма натиск от сегашното правителство, засега. Също така доколкото разбрах е имало натиск от предишни правителства и от президента.
01 Юни 2010 07:37

"В началото бе Словото..."
01 Юни 2010 07:41
Между другото този данъчен акт срещу "Овергаз", издаден по време на тройната коалиция, е любопитно четиво не само за методите на бившите управляващи - той може да влезе направо в учебниците по право и счетоводство като пример за подигравка със законите в България.

Че публикувайте го де!Да се посмеем и ние.
01 Юни 2010 08:17
Я другой такой страны не знаю, где так вольно пишет человек...
01 Юни 2010 08:21
"Със сигурност в България няма политици, които биха направили различен избор."
01 Юни 2010 08:44
Докато хората не започнат отново системно да се упражняват в спора, ще имаме няколко велики учения, но при ниско средно равнище на интелекта във всички области на знанието, освен математиката и физиката. И ако даже един оспорва общоприето мнение, трябва да му отдадем цялата си благодарност, да го изслушваме и да се радваме, че прави вместо нас това, което иначе трябваше да вършим с огромен труд сами.

Джон Стюарт Мил, "On Liberty" Натиснете тук
01 Юни 2010 09:15
Добър анализ на ситуацията, в която се намират българските медии от много години. Малко в духа на "думам ти дъще, сещай се снахо", авторката разкрива методите на вече не властващите, и леко открехва завесата за подобните методи на сега управляващите. Добър подход. Няма друг начин, освен отново да бъде прилаган методът на Езоп.
01 Юни 2010 09:29
Нещо много 'езоповска' ми се вижда тази статия. От езоповщина чак на верноподаничество избива май ?
"Ама той Първанов, ама те - бившите"... Сакън някой да не си помисли, че има упрек към сегашните.
По повод написаното от вила написаното може да служи за критерий за свободата на словото се сещам за един виц от времето на соц-а:
Някакъв американец застанал пред Белия дом и вика "Долу президента Кенеди". ПОсле се обръща към руснака до него и му казва "А вие, във вашата страна не можете така". "Напротив" отвръща руснакът, "ела да видиш". Заминават и когато стигат до Кремъл, руснакът се изтъпанчва и почва да вика "Долу президента Кенеди".
Та и тука - всеки може 'смело' да напише как Първанов и Станишев са натискали медиите.
01 Юни 2010 09:39
статията е сравнително добра , обаче имам забележка авторката да се научи какво е държавмен служител, януса Д Пеевски не бил държавен служител , а член на политическия кабинет и зам.министър има голяма разлика от д.служител който е на служебни правотношения, при зам.министъра е на граждански(трудов)договор.
p.s.Колегата е прав ами публикувайте акта , че и ние да се посмеем, макар че вчера ме открехна за врътка с ДДС чрез реклама във вестник(списание) и точене на мангизи.
01 Юни 2010 09:44
Натискът има цвят, няма мирис и нежно шумоли.

Редактирано от - Скарабей на 01/6/2010 г/ 09:47:49

01 Юни 2010 10:16
Нещо много 'езоповска' ми се вижда тази статия. От езоповщина чак на верноподаничество избива май ?
Хич даже не е езоповска и верноподаническа, ами увърта и усуква, та хем да остави впечатление, че натиск има, хем да не се посочи кой, кога и как натиска тук и сега вестника, защото вероятно такива факти няма.

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоце), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
01 Юни 2010 10:20
За статията
mamut, г-на пеевски е следовател, т.е. държавен служител. В статията, според мене, се имам предвид майка му - кръстева, която беше 'шеф на тотализатора'. След като приключи с държавната кариера се отдаде на закупуване на медии...
01 Юни 2010 11:21
Едва ли през последните години има по-ярък пример за използване на държавна власт за разчистване на лични сметки. Затова е най-малкото цинично точно човекът, който мечтае за закриването на вестници, да се изживява като защитник на свободата на словото. Защото свободата или я има, или я няма. Не може да има свобода само за някои медии, и то само в определени моменти - когато те величаят онова, което политиците смятат за правилно.

С голямо задоволство, подкрепям направените изводи в статията.За политическата
проституция, се знае почти всичко, тя е обяснима и закономерна, аз обаче бих искал
да акцентирам, върху един отвратителен феномен-журналистическото проституиране.За пример могат да ми послужат думите на Асен Агов-"медиите вървят след победителите".Мисля че това е висш цинизъм.Това за съжаление, не важи само за електронните медии, а и за печатните.Сервилността им и комерсиализма им, придоби застрашяващи размери.Къде е моралния кодекс, който
толкова дълго размахваха, а притежават толкова малко.Призива на мнозина, за "свобода на словото и печата", даде слободията и фриволното драскане по "поръчка".Разбира се интелигентния потребител, умее да отсява плявата от сеното,
но какво става с по-младото и подрастващо поколение?Това, което с омерзение наричаме-"опростачване на обществото"Лично за мен политическата и успоредно с нея журналистическата проституция, е значително по-зловредна от физическата.
Защото във втория случай, става дума за оцеляване, а в първия за обогатяване и преяждане, което ги превръща в "ЛОЕНИ ТОПКИ"!
01 Юни 2010 11:45
Смятам, че в-к Сега трябва да престане да се придържа към някаква криво-разбрана колегиалност с масовите вестници - като 24 часа, Труд, Монитор, Уикенд и т.н. Най-малкото защото е някакво принизяване да се считат списващите в тези "вестници" за колеги на журналистите в Сега. Препоръчвам да се използват конкретни имена - Д. Пеевски и майка му (в пряк и преносен смисъл ) са лесните. Но и Т. Тошев както и дебилните Уикенд, Галерия, Шок и т.н. трябва да се посочват като всичко което не е наред с идеята за свободно слово.
*
Иначе - статията е много навременна и много добър отговор за маймунжилъците на Гоцето и Тиквата.
01 Юни 2010 11:47
На мен отговорът на Теодора Пеева не ми хареса.
Това не е отговор по същество.
В писмото на Борисов се отправя призив към медиите да съобщят дали има ФАКТИ за натиск върху тях от страна правителството.
Теодора Пеева не говори за факти, а за предположения и за факти от миналото - (а не от сегашните няколко месеца на управлението на Борисов).
Това е умело изместване на разговора в друга плоскост (манипулативен похват) - факти няма, нооооооо!....оттук нататък фронтът е открит за всякакви спекулации!
01 Юни 2010 11:58
В допълнение на по-горното ми мнение или защо не всички журналисти могат да се определят за колеги - Натиснете тук
01 Юни 2010 12:40
Илиола, фактите от вчерашния ден дали са престанали да бъдат факти? Неква давност ли имат или срок на годност?
Янтар, поради фундаменталното му значение, препоствам линка от мнението си "под Комарницки"
Господин Борисов, женската част от екипа на "Новинар" не би възразила да стане обект на Вашия натиск, но за всеобщо съжаление Вие до този момент не сте предприели никакви стъпки в тази посока.

Натиснете тук, като говорим за натиск
01 Юни 2010 12:49
Фактите от вчерашния ден не са престанали да бъдат факти - но те не касаят времето, през което Борисов е бил управляващ.
Призивът и разговорът е за фактите от това време - и текстът на Теодора Пеева не дава отговор.
А това за женската част и за натиска е постижение на кръчмарския фолклор - не на журналистиката.
01 Юни 2010 13:04
С огромен интерес научих, че тройните /вече бивши/ са оказвали голям натиск върху медиите; за Първанов /остава му сравнително малко във властта/ е открехнато, че си е позволявал да оказва натиск; очаквам с нетърпение да прочета какво ще се напише за сегашните СЛЕД като престанат да са сегашни.
01 Юни 2010 13:52
Едва ли е случайно , че този текст е написан по калъпа на 1985 година!Браво!
01 Юни 2010 14:57
Това за Първанов от Москва дето оказвал натиск, нещо съм го пропуснал, някой може ли да ми припомни за какво става дума? Благодаря предварително
01 Юни 2010 15:33
Истински хубавите статии във вестниците са обикновенно тези, под които пише, че това е собствено мнение на автора, което не ангажира редакционната колегия
01 Юни 2010 15:44
Фактите от вчерашния ден не са престанали да бъдат факти - но те не касаят времето, през което Борисов е бил управляващ

Да, ама касят времето, когато Първанов беше управляващ и разправяваше в Москва, че е закрил "един български вестник"... и други работи разправяше за в-к "Сега", можеш да видиш подробности в броевете от пролетта на 2009...
А сегашният въпросник до редакциите е Бойковият отговор на новите Първанови приказки по темата за свободата на печата.
01 Юни 2010 16:27
За свободата на словото не трябва да се питат издателите или главните редактори. Всеки издател си има политика.А тя се определя от много неща. Съвсем нормално е дилянпеевските вестници да подкрепят управляващите в момента. Пряко се финансират от КТБ, а там се държат парите на голяма част от държавните фирми. Вчера се оказа, че Фрогнюз лапа няколко милиона от държавата.И за тях е нормално също да подкрепят безрезервно правителството. Синът на Т.Тошев е съветник от ГЕРБ, а и видяхме каква братска целувка имаше между Тошев и Б.Борисов във вечерта на изборите. Затова не очаквайте да се напише нещо лошо за ГЕРБ в този вестник. За главната редакторка на 24 часа се говори, че е най-вероятния нов директор на националната телевизия.Мисля, че това е вестника с петте снимки на Борисов в един брой. А и да сте видяли да е написано нещо лошо за ГЕРБ в този вестник?
Главният редактор е сложен за да изпълнява политиката на издателя. А ние досега чухме само техните отговори. Добре е да се попита за свободата на словото журналистите. Знам, че това е много трудно. Много малко журналисти ще посмеят да кажат истината. А и истината на журналистите може да се окаже неистина за гл.редактор или издател. Всичко е много субективно.
Аз не очаквам истината на въпросите зададени от Борисов да се каже сега. Пак ще я чуем първо от чуждата преса.
01 Юни 2010 16:39
Само не ни пробутвай тази ситуация за нормална!
Пресата - ако иска да е обществено значима - трябва да информира за действителността и за действителните факти.
Ако ни пробутва манипулациите на тоя и оня - просто не е преса, а маскирана пропаганда.
01 Юни 2010 17:03
Преди дни споменах за Евнусите на харема на електронните медии. А ето, че днес коментираме състоянието на самите хареми!? Журналистическите хареми не са един и два - всякакави вестникарски, всякакви електронни, всякакви маргинални и модерни интернет-девочки. И както от време оно, в харемите щъкат всякакви - стари - млади, ниски - високи, кльощави и дебели, руси и черни..... Всички, които слушкат и вдъхновено се отдават на Повелителя са на върха на сладоледа. Фаворитките добруват. А изпадналите в немилост, изхабените от дълго ползване ще замръкват в бърдаците за общо ползване...
Та тези дни Повелителят запита своите труженички от харема: "Някой да ви е насилвал!? Да ви е карал да правите нещо, което не ви харесва!?" И фаворитките дружно се отзоваха: "Не, Господарю! Ние ти се отдаваме с цялото си сърце и душа! Да се свети името ти! О, Най-премъдри, Най-справедливи, О Повелителю!"
01 Юни 2010 17:17
Ако ни пробутва манипулациите на тоя и оня - просто не е преса, а маскирана пропаганда.

Да заменим тоя с ББ, оня с Цвъцко, Пицко, леля Цецка, как Сийка...
А като конкретен пример - вижте водещите материали на "Труд", "24 часа", "Монитор" /след 5 юли/, "Стандарт" особено. Откровена пропаганда - от чиято прямота и елементарност и Йордан Йотов би се засрамил.
01 Юни 2010 22:19

Кучето ми Лукашенко ...

Редактирано от - beagle на 01/6/2010 г/ 22:21:12

03 Юни 2010 10:15
По-жалко обаче е, че все по-рядко се срещат свободни по дух журналисти. Засега все още ги намирам най-вече във в.”Сега” и в наистина независимите блогове
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД