Нова телевизия, "Здравей България". Разговор с трима емблематични финансисти, посветен на идеята на Волен Сидеров за държавна регулация и таван върху лихвите на банките. На финала дискусиантите постигнаха пълно единодушие относно ролята на държавата във финансовите пазари и принципите на дивата природа, съотнесени към финансово-икономическата джунгла.
Лора Крумова, НТВ: Значи сега от целия разговор вие се опитвате да ни убедите тримата, че поскъпването на лихвите е много хубаво...
Владимир Каролев: Не сме казали такова нещо, казваме, че е обективен процес и че намесата в този процес ще доведе само до по-лоши неща. Регулацията в миналото я е имало и сега я има някъде. Когато има регулация на нещо, то почва да липсва и става по-скъпо. Независимо за какво става дума.
Емил Хърсев: В икономиката няма добро и лошо. Нека да започнем пак да припомняме. Това са оценки, които се лепят от неикономисти на икономическите явления. Всеки един процес той има в себе си различни компоненти, различни въздействия и в никакъв случай не е хубаво да ги определяме с добро и лошо. Това е обективен процес. На някой му харесва да вали дъжд, понеже ще поникне трева, друг обаче ще го намокри. Но явлението дъжд не е нито добро, нито лошо в някакъв плурализаторски аспект. Искам да обърна внимание само на това, че...
НТВ: Това ще доведе ли... до необезпечени кредити повече?
Хърсев: О, не, не, в никой случай не вярвам в момента особено някой, който и да било, банка или небанков кредитор да допусне необезпечени кредити.
НТВ: От една страна. А от друга страна?
Левон Хампарцумян: В момента сме в ситуацията - парен каша духа. Всъщност в банковия сектор, особено някои банки преди кризата доста оптимистични и агресивни в раздаването на кредити, понеже се опариха от това нещо, което, слава Богу, това не застрашава стабилността на системата, а техните печалби само. Защото трябва да... да не ви занимавам с тая работа, но горе-долу са изяли печалбата за една година напред. Примерно ...
НТВ: И сега са много внимателни.
Хампарцумян: И сега са много внимателни по поговорката парен каша духа.
НТВ: Обаче ще доведе ли до това хората да не могат да си погасяват кредитите?
Хампарцумян: Ами тези хора, които си загубят работата, които загубят волята да се борят, за да намерят нещо друго такова, ще имат затруднения, да. И фирмите също, които бизнесът им не е построен, структуриран правилно, ще имат затруднения.
НТВ: Добре, добре, тук трябва да сложим точка.
Хампарцумян: И за съжаление това са и процесите в гората. Когато отидете в природата, има една конкуренция между видовете, вътре във всеки един вид, между растенията и животните. Такъв е животът.
НТВ: Е нали уж трябваше да сме излезли от гората.
Хампарцумян: Напротив, напротив, това мисля, че е идеализирано представяне на света. Светът е конкурентен, той по една или друга причина е леко по-нареден, отколкото една гора, но принципите са същите.
Каролев: Само едно изречение. Ако светът беше по-близо до гората, т.е. ако нямаше намеса на държавата, такава, както няма намеса на държавата в природата, в гората, светът щеше да бъде по-богат.
НТВ: Накрая слязохте на моя език.
_______
ПП. И поздрав за всички, които ще хващат гората - http://www.youtube.com/watch?v=o1tj2zJ2Wvg
|
|