В четвъртък рано сутринта лавина от кал и камъни се изсипала на железопътната линия, която води до намиращия се в Андите древен град. 500-метров участък от релсите е покрит с 3-метров слой земна маса. Пътят на туристите е отрязан и те са останали пленници на магическия древен град. Вестта, че не могат да напуснат Мачу Пикчу, в началото предизвикала паника сред чужденците. Понесли се слухове, че това е в резултат на древно проклятие на инките. Повечето пленени не се поддали на паниката, а с любопитство следят хода на спасителната операция.
Първата работа на властите е била да откарат блокираните хора с автобуси на безопасно разстояние от района на свлачищата.
Разчистването на участъка ще отнеме три дни. За евакуирането на туристите обаче първо е прокаран тесен проход през огромния куп кал и камъни. Вчера следобед властите започнаха да евакуират хората, като започнаха първо с възрастните хора, жените и децата. До края на деня всички туристи ще бъдат изведени от калния плен, обясниха спасители от близкия гр. Куско, разположен в подножието на руините. Според тях свлачището се активирало от топящия се планински сняг.
Каменните постройки на височина от 2 560 метра се посещават от около 800 000 души годишно, или между 2000 и 2500 на ден. Туристите нанасят непоправими щети на прочутата цитадела. Не по-малък проблем са и свлачищата. През 2003 г. ЮНЕСКО предупреди Перу, че ще извади Мачу Пикчу от списъка с обекти от международното културно наследство поради нанесените му разрушения от туристи и свлачища.
Разположен сред гъстите гори на Южните Анди, Мачу Пикчу е открит едва през 1911 г. от американския изследовател Хирам Бингам. Оттогава той е един от най-магнетичните притегателни центрове за туристите в света.
Затопляне
2005 година може да се окаже най-топлата, откакто е започнало наблюдението на климата на Земята. Това сочат данните от 7200 метеорологични станции по света, анализирани от специалисти на НАСА, предаде ИТАР-ТАСС. Очаква се средната годишна температура за 2005 г. да е с 0,055 градуса по-висока, отколкото досегашният рекорд, поставен през 1998 г., и с 0,75 градуса повече, отколкото средната температура за периода между 1950 и 1980 г. Установено е освен това, че през август температурата на водата на повърхността на Мексиканския залив е била най-висока от 1890 г., когато на практика започват наблюденията. Много учени смятат, че причина за затоплянето на климата са парниковите газове, попадащи в атмосферата в резултат на дейността на човека. Други са на мнение, че затоплянето се дължи на естествен температурен цикъл на Земята.