Преди около две петилетки великият реформатор Иван Костов наложи фискалната концепция "до всяка щайга - касов апарат", като целта на въведението в общи линии опираше до това едни хора да внесат и продадат известно количество техника. Още тогава беше очевидно, че някои видове търговия не са съвместими с Новия фискален ред, но и днес, както личи от интервюто по-долу, те съществуват в икономическото пространство.
С бурното развитие на технологиите обаче виждаме, че борбата с укриването на обороти и данъци навлиза в новата онлайн ера...
***
Марин Маринов, БНТ: Добре. Имате ли приблизителна представа каква част от оборотите на търговските обекти се укрива?
Красимир Стефанов, шеф на НАП: Подобна оценка никой не може да даде, но това, което ние се опитваме да направим с нашите си действия, смятам, че сериозно ще ги ограничим. Знаете, че в момента трябва да се подпише наредбата за свързването на касовите апарати онлайн със системите на НАП. Там очаквам сериозно ограничаване в неплащането, нерегистрирането на оборотите, но аз пак искам да се обърна към гражданите на България - НАП разполага с един ограничен ресурс, само с 2500 ревизора. Касовите апарати в България са над 600 хиляди на брой. Ако самото общество не прояви едно гражданско отношение по отношение на това да си търси правата, да знае, че когато не изисква касова бележка от търговския обект, съответно няма да влезе в данъците, съответно няма да има пътища, няма да има...
ММ: Дори и да са във връзка, ако не чукат това, което продават, какво става, как ще се задължи търговецът да чука, че е продал хляб или кисело мляко, трябва да има камера, която постоянно да го следи, или онлайн?
КС: Това, което се предвижда в новата наредба и в самата система за свързване на касовите апарати с НАП, ние ще имаме възможност, без съответно търговецът да разбере, че наблюдаваме системата онлайн. И вече когато имаме съмнения за определен обект, има възможност да пратим явно физическо наблюдение и т.н., и т.н.
ММ: Защото без физическо наблюдение как ще го хванете само по това, че касовият апарат е свързан с агенцията, че той е продал... не знам... пет хляба вместо един...
КС: Пак ви казвам, сега механизмът е много сложен да го разяснявам, но пак искам да обърна внимание - ако гражданското общество в България не прояви нужната бдителност по отношение на това търговските обекти, фирмите и т.н. дали спазват законодателството, съответно и те проявят гражданска отговорност, съответно тогава те могат да изискват от държавата това, което се изисква, пак казвам, здравеопазване, пътища, пенсии и т.н.
ММ: Всичко това, за което говорите, е свързано и то трябва да бъде за всички магазини, независимо от това големи - малки?
КС: Наредбата предвижда в рамките на две години абсолютно всички касови апарати да бъдат свързани със системите на НАП!
ММ: А тези, които нямат касови апарати?
КС: Надявам се, че вече няма такива търговски обекти, които да нямат касови апарати.
ММ: Намират се.
КС: Поне вече ги слагат, друг е въпросът дали чукат на тях.
ММ: По сергиите трябва ли да има, по принцип, по пазарите?
КС: Да, абсолютно.
ММ: По пазарите също трябва да има касови апарати, които да са свързани?
КС: Да!
ММ: Знаете, че това е утопия...
КС: Ние точно на тези касови апарати не разчитаме. Ние разчитаме на големите търговски обекти, на големите вериги, на тези обекти, в които има потребление, в които има оборот.
|
|