Забранен в ЕС генетично модифициран (ГМ) сорт царевица е засят случайно в Германия, алармира Би Би Си. Екологичната организация Грийнпийс разкри, че става дума за сорта NK603, засят върху обща площ от 3000 хектара в седем провинции, сред които Бавария, Баден-Вюртемберг и Долна Саксония. Семената са взети от една фирма в Букстехуде, близо до Хамбург. Не е ясно как е станало изнасянето на семената, но това ще струва милиони евро на земеделски производители, защото засятите култури ще трябва да бъдат унищожени. Според "Грийнпийс" длъжностни лица са знаели за заразяването със забранените семена в началото на март, но поради бюрократични забавяния земеделските производители са предупредени едва сега. "Това е най-големият скандал за ГМ култури в Германия до този момент", каза аграрният експерт на организацията Александър Хистинг.
Досега ЕС разрешаваше само две ГМ култури - царевицата MON 810 и един вид картофи за производство на нишесте. Но Германия, както и някои други страни от ЕС забраниха този вид ГМ царевица миналата година.
ЕС ще смекчи строгите правила за отглеждане на генномодифицираните култури (ГМ), което ще отвори път за по-широкото им култивиране в Европа, предаде междувременно ИЮ Обзървър. Очаква се на 13 юли да бъде прието предложението на еврокомисаря по здравеопазването и защитата на потребителите Джон Дали, който през март предизвика спорове, одобрявайки отглеждането на ГМ картофи за нишесте. Предложението дава повече свобода както за отглеждането, така и за забраната на ГМ продуктите. Еврокомисията и отделните страни ще получат повече възможности да одобряват нови ГМ култури. В замяна европейските правителства ще решават сами дали да отглеждат съответната култура на територията си. "Идеята е да запазим европейското ниво на системата за одобрение, но да оставим свобода на страните-членки сами да решават дали да отглеждат ГМ култури или не", изтъкна източник от Брюксел.
ПРОМЕНИ
Съгласно предложението Испания, Холандия и Чехия ще могат да засаждат огромни полета с нови ГМ култури. В същото време Италия, Австрия и Унгария ще могат да продължат забраните върху тях. Страните-членки ще имат право да определят собствени технически стандарти за отглеждане на ГМ култури, включително буферните зони между ГМ и традиционните култури, за да се избегне кръстосаното опрашване. Тези зони може да достигат 10 километра.