Словенците одобриха на референдум процедурата за международен арбитраж за разрешаване на дългогодишен граничен спор с Хърватия, предаде Би Би Си. При 88% от обработените резултати "за" арбитража са гласували 52%, а "против" 48 на сто.
Спорът е за малък участък от северния адриатически полуостров Истрия и за морската граница в Пиранския залив, където Словения настоява да получи пряк достъп до международни води. Парламентите на двете държави одобриха това решение, но Любляна реши да постави въпроса и на референдум.
Така отпадна последното голямо препятствие пред членството на Хърватия в ЕС. Загреб планира да приключи преговорите с Брюксел през 2012 година. Поради липса на споразумение Словения, която бе приета в ЕС през 2004 г., блокираше преговорите за присъединяване на Хърватия. Според словенския премиер Борут Пахор референдумът и предстоящото арбитражно споразумение ще имат положителен ефект върху целия регион. "Отворена е нова страница не само между Хърватия и Словения, за нас това означава нов момент в преговорите за присъединяване към ЕС", заяви хърватският премиер Ядранка Косор.
Междувременно Еврокомисията призова словенския опозиционен лидер Янез Янша да изостави плановете да гласува срещу ратификацията на всеки бъдещ договор за присъединяването на Хърватия към ЕС, предаде електронното издание "ИЮ Обзървър". "Двустранните проблеми не трябва да се отразяват на евроинтеграционния процес", заяви говорител на ЕК.
|
|