:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,728,796
Активни 768
Страници 13,699
За един ден 1,302,066

Кабинетът бетонира аномалиите в заплатите на чиновниците

Новият модел на заплащане в администрацията ще вдигне възнагражденията в богатите ведомства и ще ги намали в бедните
Въпреки обявеното намерение да въведе по-ефективен модел на заплащане в държавната администрация правителството гласува решение, което ще увеличи съществуващите аномалии. Резултатът от планираната реформа ще е, че заплатите на чиновниците в богатите министерства ще бъдат увеличени, а в бедните - намалени, без това да е свързано с подобряване на качеството на тяхната работа.



Това се разбра при представянето на новия модел за възнаграждения в администрацията, гласуван вчера от кабинета. Схемата влиза в сила от 1 януари 2011 г. за централната администрация. Както винаги изключение ще се направи за МВР и МО, за които промяната ще се реализира най-рано през 2012 г. Същият ще е срокът и за общините.

Според новата схема всички администрации трябва да заделят за допълнително материално стимулиране по 25% от общия фонд за заплати, който няма да бъде променян.

Правителството изхожда от осреднена статистика, че в момента в цялата държавна администрация за основни възнаграждения отиват около 77% от общия фонд работна заплата. За бонуси и обезщетения министерства и агенции заделят средно по 23%. Кабинетът е решил да направи това разпределение задължително за всички на макрониво - общия фонд за заплати, като само леко е променил съотношението - на 75:25. Подходът "отгоре надолу" обаче не отчита съществуващите в момента драматични разлики в отделните държавни структури, които невинаги са свързани с качеството на работата. Така например част от ведомствата си осигуряват доста пари за допълнително стимулиране, защото имат възможност да налагат финансови санкции. Други обаче нямат подобни функции. Освен това често премиите се разпределят на човек, а не според постигнатите резултати.

Показателни в това отношение са данните за някои от най-проблемните администрации, като Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане. Агенцията по заетостта е с толкова свит бюджет, че 94% от средствата за заплати отиват за т.нар. основни възнаграждения, които номинално са едни от най-ниските в държавната администрация.

Тъй като правителството не й дава допълнително пари, за да гарантира, че над парите за основни заплати ще има средства за 25% бонуси, тя трябва да постигне съотношението 75:25 при сега съществуващия бюджет. Така агенцията има два варианта - да намали основните възнаграждения, за да останат пари за бонуси, или да съкращава персонал. В същата позиция са Агенцията за социално подпомагане, както и общинските администрации извън София.

В богатите ведомства избраният подход ще доведе до обратното изкривяване - увеличаване на основните заплати. Например финансовото министерство в момента харчи за основни заплати около 40% от бюджета си за това перо и разпределя останалите 60% за бонуси и обезщетения. Тъй като кабинетът не смята да намалява общия му бюджет за заплати, ведомството ще трябва да увеличи основните възнаграждения, за да стигне до 75% дял, или да наеме нови служители. Същата е картината и в структури като Комисията за защита на конкуренцията, НАП, Изпълнителната агенция по лекарствата, Агенцията за ядрено регулиране. В момента делът за бонуси при тях е около 50%. В КЗК например основните възнаграждения са едва 37% от общия фонд и с бонусите там взимат средно 2416 лв. С бонусите в МФ се получават 1853 лв., а в Агенцията за социално подпомагане - 578 лв.

"Наистина има такива разминавания. В нашето министерство има голям бюджет за допълнително стимулиране покрай НАП и митниците. По-бедните ведомства обаче няма да бъдат ощетени", коментира финансовият министър Симеон Дянков. Според него голямото разминаване във фонд "Работна заплата" идва от по-ниските стартови и максимални заплати за някои служители в общините спрямо експерти със сходен опит в централната администрация. "Въвеждането на модела ще се финансира през оптимизация, възможно е да се заложат допълнителни средства в бюджет 2011", обясни той.



ИЗРАСТВАНЕ

Правителството ще промени и схемата за определяне на основните заплати. В момента за всяко ниво в администрацията е заложено минимално и максимално възнаграждение, като каква точно да е заплатата зависи от атестацията на служителите. Кабинетът обаче ще разработи по-подробна матрица с повече нива за заплащане, в която ще се отчитат опитът, допълнителна квалификация и др. Заради въвеждането на тази матрица, която отчита опита, ще отпадне добавката за прослужено време на всички чиновници.

25% за бонуси ще се разпределят за два вида стимулиране - текущо и целево. При целевото няма да се отчита заеманият от служителя пост, а само постигнатите резултати и така млади и доказали се хора ще могат да получат колкото директора, обясни Симеон Дянков.
19
4896
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
10 Юни 2010 06:59
Добре чиновниците си разпределят парите, но кой ще ги изкарва тия пари?
Работа няма, плаща се на минимална, държавата сще дължи пари на фиримите, а там се въртят парите не в канцилариите.
Значи една от хубавите страни на кризата/ако може да се каже хубаво/ е
редуциране на администрацията т.е. свиване до оптималния и вариант, но в тая държава няма кой да се прибори с нея, тя на пук на мизерията расте нагоре.Питам кой ще ги храни?
10 Юни 2010 07:03
Пълна каша. И селяндурски тарикатлъци.
Повече - в "10 юни" - Блогът на Генек

10 Юни 2010 09:14
Добра е идеята. Особено махането на класа за прослужено време. Само, че ме притеснява, че ще има огромен отпор, щото класа формира една много голяма част от заплатата на чиновниците.
10 Юни 2010 09:41
поредното герберско безумие с което допълнително ще настрои администрацията срещу себе си. при положение че целия свят стана свидетел на това до какво води бонусната система при формиране на възнагражденията, дянковия гений иска да вкара това в държавната администрация. да не говорим колко безумно е отчитането на свършената работа по работен план с оценки "над изискванията" и "изключително изпълнение". работата на чиновника е толкова тясно канализирана, че изпълнение над изискванията означава най-често нарушение или правене на ненужни неща, което пък е похабяване на време и де факто би трябвало да се наказва. и това се отнася за над 90% от заетите в администрациите. как напр. един работещ на гише което приема заявки за нови лични карти може да получи оценка "над изискванията" - кво той пише и заявките на бабите ли? ама това е нарушение. или е измислил нова графа в бланката? глупостите герберови край нямат но поне герберовия край ще има.
10 Юни 2010 09:50
Поредната дянковщина е на път да счупи глупомера. На всички е пределно ясно, че предлаганата реформа цели завоалирано намаляване на заплатите. Но вместо да излезе като мъж Б. Б. и да обясни каква е ситуцията и какви са очакванията за следващата година, че перспективата е намаляване на приходите - съответно и разходите, и от там следва и намаляване на заплатите в бюджетната сфера, започват разни селски тарикатлъци. Които тарикатлъци ще доведат до допълнително влошаване качеството на работа на администрацията, защото вместо да си гледа работата, целокупното чиновничество ще започне да мисли как да изплете интрига, която да злепостави колегата пред шефа, как да се подмаже по-качествено и т.н. несвойствени занимания, които ще отнемат работно време, но пък ще носят до 25% пари. Защото е ясно, че няма да има пари за 100% заплата за всички през цялата година.
P.S. Ясно ми е, че едно признание за необходимостта от намаляване на бюджетните заплати от 01.01.2011 ще е признание за провала на т. нар. антикризисни мерки на правителството.
10 Юни 2010 09:57
Българският чиновник следва повелите на ЕС. Погледнете безсрамната и алчна администрация на ЕС и не е необходимо да се учудваме на нашата. Пълна деградация !
10 Юни 2010 10:29
Свалиха ли заплатите на чиновниците?
Натиснете тук
10 Юни 2010 10:36
Търсената думичка е РЕФОРМА! Друго е ала-бала... Само че реформата е трудно нещо - налага се да избираш между тези които са ти удобни (послушни, но безполезни) и тези които вършат работа (полезни но своенравни). И затова следва брилянтен ход - намаляваме заплатите (като го наричаме нова схема) - запазваме всички, а на "непослушните" им слагаме юздата на субективната началническа оценка и така ги правим послушни - щото иначе няма мъни... Нали се сещате до какво ще доведе това!?! Аз се сещам.
10 Юни 2010 11:17
Нали се сещате до какво ще доведе това!?!

Да опитам да се сетя.
Част от "непослешните" но кадърни, най-накрая им писва, показват и си дигат шапката.
"послушните" стават още по-послушни и съотношението работеща/неработеща администрация се променя.
Нали се сещате до какво ще доведе това!?
10 Юни 2010 12:06
Бонусната система си е добра. Все пак тук става дума за чиновници и те не могат да са на заработка.

Освен това обаче според мен трябва да се даде на шефовете на всички нива възможност за пълна свобода при назначаването и освобождаването на персонал. И да имат пълната отговорност за случващото се в отделите им. Ако искат да работят само с братовчеди да работят - важното е работата да се върши качествено и в срок, ако не се върши - по-големият шеф уволнява по-малкия и готово, щото иначе той ще изгърми. Щото сега с тези защити от уволнение и т.н. отговорност реална няма.
10 Юни 2010 12:11
"непослешните" но кадърни
кадърен чиновник няма , ако кадърът е бил кадърен никога няма да стане чиновник. оксиморон или бюрократоморон
10 Юни 2010 13:10
orb,
ти кога последно си влизал в министерство или агенция?
Нищо лично, питам само?
10 Юни 2010 15:12
Е аз пък имам наблюдение и върху администрацията и върху някой частни фирми с големи претенции. Наблюдавал съм случай (и то нееднократно) на мачкани кадърни чиновници, нежелаещи да влизат в схеми и да "слушкат", които си хванаха шапката и без никакъв проблем (повтарям за латерните във форума - НИКАКЪВ ПРОБЛЕМ) си намериха 2 пъти по-платена работа...
Също така е вярно, че има чиновници на които не бих им поверил дори чинии да мият. За това изходът е един - РЕФОРМА и заплащане на труда на професионалиста, а това не се връзва със субективното оценяване на малки и големи политическо назначени началници със силно развито чувство за субординация и командирски модел на поведение (напоследък много популярен)
10 Юни 2010 15:55
Доси - всъщност командирският модел на управление е този който върши работа. Този при който началникът наистина е отговорен за свършването на работата и има лостове да накара подчинените си да работят. Иначе той трябва да я върши сам или да си ходи.
10 Юни 2010 20:36
Бел. на модератора: Моля, пишете на кирилица, ползвайте бутон за кирилизация или Натиснете тук

Редактирано от - sybil на 10/6/2010 г/ 20:50:00

10 Юни 2010 22:12
Абсолютно правилно решение на Правителството!
Най-псле край на загнилата администрация!
Трябва да се даде път на младите, които идват направо от университетската скамейка и то - само от чужбина. На българските студенти завършили тук да се налага изпитателен срок от 5 години в частния сектор, преди да им се дава достъп до работа в администрацията.
Даже още нещо:
- да се признаят за невалидни всички дипломи за висше образование от преди 1989 г.
- да се уволнят с поправка в закона всички държавни чиновници на възраст над 35 години, като се има предвид, че те са обременени от комунистическо възпитание и образование, били са чавдарчета, пионери, членове на Комсомола и БКП и те да се третират от службите като потенциални подривни елементи в процеса на превръщането на България във все по-демократична държава.
-официален език в държавната администрация да стане английския.
10 Юни 2010 22:28
Още:
-движението по коридорите да става само от дясната страна по посока на движението.
-с поли над 20 см. да не се допускат и им се слага чернa точкa в трудовата книжка-корнер. Три корнера - дуспа!
-слънцето да изгрява от запад и точно в 6:30.И то прави квот си иска сега!
-.....
момент - отивам за хапчетата си. Ако не се върна - продължавайте без мен, НО!!! в правилната посока!
10 Юни 2010 22:53
Като искате още, ето:
- да се бичуват остро пороците на отделните администратори.Във всяко ведомство да има табло. "Не бъдете като тях - да не станете за смях!" - със снимки на колеги колеги по време на учрежденски сбирки на чашка.
- да се възвърне като институция другарския съд, където да се порицават и бичуват администраторите във всяко ведомство, които притежават по-висок коефициент на интелегентност . Председател на другарския съд да бъде съответния началник.
- да се въведат Партийни ядки във всяко ведомство, които да дават първоначалната оценка на всеки от служителите който не е партиен член.
- постъпването на работа със спечелен конкурс да става и с две препоръки от първичната партийна организация по местоживеене.
Има и още, ама смятам да си гледам един филм! Лека!
13 Юни 2010 09:43
***

Редактирано от - sybil на 13/6/2010 г/ 11:31:15

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД