:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,605
Активни 666
Страници 23,170
За един ден 1,302,066

МОМН хваща скалпела за проблемите в образованието

Просветното министерство подготвя анализ на резултатите от външното оценяване на учениците и от матурите. През юли външни експерти ще анализират ситуацията и ще изработят "действени инструменти". Това обяви министърът на образованието Сергей Игнатов. "Както хирургът използва скалпела, да може да се навлезе във всички проблеми, за да се подобри системата на образованието", допълни той.

Досега МОМН само събираше резултатите от всички изпити и матури, но сериозен анализ защо оценките на децата са ниски не се правеше. Тазгодишните матури потвърдиха старата тенденция за груби пропуски в знанията на зрелостниците. По български език и литература общият успех пада. Игнатов съобщи, че резултатът на външното оценяване по български език т.г. е 4.39. Миналата година, когато на изпити след седми клас се явяваха само учениците, кандидатстващи за профилираните паралелки, успехът бе 4.63.

"От гледна точка на успеха резултатите са добри. Виждаме, че и с частните уроци и без тях резултатът е почти един и същ", коментира министърът.

За първи път т.г. изпитите по български език и литература и по математика след VII клас бяха в два модула. Първият бе задължителен тест с по 25 въпроса и по двата предмета. Втората част от изпита по БЕЛ бе преразказ на непознат текст. По математика децата решаваха пет задачи. Втората част и на двата изпита не бе задължителна, но експертите коментират, че без оценката от нея шансовете за класиране в гимназия са по-малки.

От 15 до 21 юни учениците ще подават заявления за първия етап в класирането в гимназиите, което излиза на 24 юни. Местата т.г. са 32 303.
28
2252
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
12 Юни 2010 00:06
Я да опитам да помогна в анализа: 1. Лоши учебници; 2. Неправилна методика на преподаване; 3. Калпави учители.
12 Юни 2010 02:37
Кат си почнал, братчед, да продължим: 4. калпави ученици (лош човешки материал - то "от всяко дърво свирка не става"; 5. калпав генетичен фонд на учениците и учителите (систематично обедняване на генетичния фонд през 20 години - свястното се изнася) ; 6. незаинтересовани (не само че са калпави) учители и ученици; 7. безкрайни изменения на "стратегиите"; 8. няма смисъл да учиш - в живота от дипломата и още повече от знанията не зависи нищо (всичко се нарежда по шуробаджанашка линия). Другите да продължат.
Вижте само кой спечели "Биг Брадър фемили" и после не питай.
12 Юни 2010 07:11
Счетоводителите в МОМН ли ще правят този анализ?
12 Юни 2010 07:18
Пък някои лекари решавали проблемите без да режат...
А тоя тъпанар сигурно ще награби древноегипетски скалпел - бронзов, като брадва.
Лейтенанте,
вина на МОНМ, на властимащите, на създателите на програми и учебници, на налагащите подобни дивотии, псевдореформисти и останалата сган - не виждаш ли?
А калпави, ограничени, самовлюбени родители? И близки?
----------------------
Блогът на Генек

12 Юни 2010 07:31

Дългото застояване на директори в едно училище и превръщането му във феодално владение.
12 Юни 2010 07:39
През юли външни експерти ще анализират ситуацията и ще изработят "действени инструменти"

Министерството на Мумията вече е излишно щом ще даде парички на едни НАШИ ХОРА да му свършат работата.Значи министерството анализи няма /НЕ МОЖЕ/ ДА ПРАВИ И ПОЛИТИЧЕСКИ РЕШЕНИЯ НЯМА ДА ВЗЕМА.Без тези 2 функции всяко министерство е излишно.Освен за раздаване на кокали наГербери.
12 Юни 2010 08:35
Министерот ги разбира тези работи... Той преподава не само египтология, но и история, психология и даже психиатрия.
12 Юни 2010 08:41
От гледна точка на успеха резултатите са добри. Виждаме, че и с частните уроци и без тях резултатът е почти един и същ

Виж му анализа и му измери акъла!
За матурите понеже говори, миналата година бяха "пробни" тъй да се каже. И много ученици, като гледах репортажите се веселяха, бяха отишли ей така, да видят що е туй чудо. Да се пробват.Без да се готвят специално за тях.Голямата част признаваха, че ходят на частни уроци, но за да си кандидатстват после по езиковите гимназии.И щом така - от ход, минавайки покрай матурите просто, са показали по-високи резултати, редно беше по-внимателно да се изхожда образователния, ама - вж. първо изреч.
12 Юни 2010 08:57
Откъм ведомството на Игнатов отново само дрънканици звучат. Некоректно е да се прави сравнение по този начин.
Например, преди години, когато се разработваше тема по литература за кандидастване след 7 клас, двойките стигнаха една година 40-48 процента. Двойките по математика винаги бяха в рамките на 20-25 процента.
Тогава министерството тръгна драстично да сваля критериите за оценка, специално по литература. Стигна се дотам, че на последните изпити в подобен формат имаше по 1-2 двойки на 1 000 кандидати. По математика бяха в рамките на 30-35 двойки на 1 000.
В момента правят изчисления и изводи на база на всички участвали във външното оценяване, което е неточно, тъй като само половината от тях ше кандидатстват за професионални и езикови гимназии.
По-точно би било да се види успеха на приетите, преди да се дрънка. Какви интсрументи, какви пет лева? Човекът няма мотивацията да учи - не иска да влиза в "елитно" училище, или пък няма кой да го издържа пет години в далечния град - ти ще го "инструментираш".
Впрочем, явяването на външното оценяване изобщо не е задължително. Както и изпълнението на втората част.
Ами ако догодина седмокласниците решат масово да не се явят?
12 Юни 2010 13:48
1. Лоши учебници; 2. Неправилна методика на преподаване; 3. Калпави учители.

Л-т Грубер,
съгласен съм, но с 2 много важни допълнения.
Първо - изключително слаб родителски контрол и незаинтересованост от това, което правят техните деца. Но чашката, клюките, изневерите и т.н. очевидно са много по-съществени от бъдещето на собствените им деца;
Второ - разпасаното общество, което предлага на децата безброй съблазни, вместо да ги стимулира да се учат и трудят. Виж само програмите по телевизията, които с малко изключения са пълна порнография, в прекия и преносен смисъл на думата.
12 Юни 2010 20:29
Коментарите тук рисуват една доста хиперболизирана изродена картинка. Поне 2/3 от учениците, с които работя не са безхаберни "нехранимайковци", повечето родители проявяват грижа, отговорност и интерес към възпитанието, развитието и бъдещето на децата си. Колегите ми са с изключителна или много добра подготовка по дисциплините, които преподават, работят много здраво /обикновено остава незабелязано от общността и обществото, поради спецификата на работата ни/ и са достатъчно адекватни на наложените ни условия. Учебниците, по които се работи /поне по чуждите езици/, макар и скъпи за повечето семейства, са много добри. Миналата година Министерството на образованието проведе конкурс, с който утвърди използването на 3 системи за едно от преподаваните от мен нива. Процедурата беше наистина демократична - гласувахме редовите учители от цялата страна. По моето скромно мнение, избраните системи наистина бяха най-добрите. Бих спокойно и с удоволствие работила и с трите. Конкуренцията между издателствата беше изключително голяма. Това доведе до директен контакт между автори и учители, а то от своя страна - до значителни подобрения в крайните продукти /учебните системи/. Това е ситуацията, която аз виждам. Като родител мога да заявя, че сравнима с нея е и ситуацията от 1 до 4 клас /като изключим един-два учебника, които имат нужда от преработка, за да са по достъпни за децата/. Там се работи дори още по-интензивно и отговорно от страна на ученици, учители, родители, директори. Материалните бази се обновяват; бавно и все още не на всякъде, но добри примери има немалко. Действително съществуват и безброй недъзи в училищното образование, но апокалиптичните картини, които по навик се рисуват, не отговарят на реалността, която аз познавам от десетилетия. Вярно все по-трудно става с годините /след 1989/ да си ученик, учител, родител, директор. Но негативните тенденции изискват адекватни добронамерени реакции, а не търсене на изкупителни жертви и поголовно оплюване на всички по веригата.
12 Юни 2010 20:33
Ако всичко беше толкова ужасно, колкото се говори и пише, едва ли щеше да има такъв огромен брой самоубийци - десетки, стотици хиляди - които да бъдат част от тази система. Не е универсално приложимо схващането, че нямат друг избор и за това стоят там. Има достатъчно трезвомислещи хора и в нашата страна.
12 Юни 2010 20:34
С горните си постинги не правя коментар на матури или външни диагностични тестове - съществуващи формати, процедури и реално получени резултати .

Редактирано от - Жана22 на 12/6/2010 г/ 20:38:26

12 Юни 2010 20:38
С удоволствие препоствам тук материал от "24 часа", не само защото е написан от моя колежка и ценена от мен приятелка, а и защото ми се струва по темата.
*
Чао, училище, под звуците на “Баща ми е кондуктор”
(24 часа, петък)
Доц. д-р МАРИЯ СТАМБОЛИЕВА, НБУ
НЕОТДАВНА детето ми завърши "елитна" столична гимназия, която преди много години съм завършила и аз. Това, което видях, ме потресе така, че се роди текстът, който ви изпращам. Той сигурно въпреки старанието ми е доста грапав - не съм писател или поет, а преподавател по езикознание, но е изстрадан и искрен и би могъл да събуди мисъл или трепет у някого, в чиято власт е да промени нещо...
1. Топъл майски ден. Моето училище. Дворът - синьо-бял от униформи.
Всеки клас и всеки ученик е тук - строени, както обичайно, но необичайно кротки и смълчани. Подготвителните класове са направили кордон: от входа вляво чак до стълбището "трибуна", където са се скупчили, празнично облечени, учителите ни.
Оркестърът засвирва марш. Подредени сме по класове, замаяни сме от вълнение; преминаваме като насън покрай кордона от усмихнати лица, за да застанем на местата си срещу трибуната.
Директорката на училището е на микрофона: спретната, авторитетна, малко властна. Добре се е подготвила за този ден.
Думите се леят и припомнят епизоди от пет незнайно как отлитнали години. Тя ги е запечатала и съхранила, може би и с мисълта за днес. И не пропуска никого и нищо. Състезания, конкурси, олимпиади, рецитали и концерти, изложби, мачове, игри. Събирала е през годините, за да ни ги поднесе - като букет от дъхави, незабравими мигове на щастие и гордост. Отличници и медалисти, победители в конкурси.
Идва време за раздяла. Знаменосци, капитани на отбори, оркестранти - щафетата поемат разни непознати. Ще се справят ли? Приличат на деца.
А ние тръгваме. Учителите ни са наредени, сбогуваме се, пожелават ни успех и щастие. Развълнувани са като нас, с лъснали очи... И някои от тези думи, и някои очи ще бъдат с нас през цял един живот.
Далечни спомени, които топлят и душат и днес...
2. А днес денят е майски пак и топъл. Моето училище е пак.
Малко немощно и тъжно, но оркестърът все пак звучи. Училищният двор е полупуст. Тук-там са скупчени деца, навлекли потници и шорти. Учителки са сгушени на сянка под едно дърво.
Диджеят пуска първото парче: "Палатка" - избор на "а" клас. Развеселена тумба шурва от единия вход и се разплисква към определените за празника места.
Момичетата са с прически и със силен грим, с почти оскъдни рокли. Момчетата са разкопчани. Почерпени изглеждат всички. Гърми шампанско и се сипе по главите на засмените зяпачи. От уредбата сега звучи "Баща ми е кондуктор". Enter втора вихрена вълна...
До диджея на трибуната са новата директорка и учителят по физкултура.
През звънлив смях и броене до дванайсет, сред гърмежи на шампанско директорката поздравява зрелостниците на n-та ЕГ. Добри думи казва и за випуска и особено за две деца. Поздравява заминаващите за чужбина. Те обаче нито чуват, нито слушат даже.
На трибуната се качва със залитане младеж. Важно се изпъчва, хваща микрофона и крещи: "Искате ли голи *ички?" Бурни възгласи: "Ура!"
Ред е на вокална група, но е фиаско: повреден е микрофонът. Мажоретният състав с мъка брани шарените си помпони. Всуе. Суматоха. Веселба.
Трупата народни танци тромаво потропва в силно разширен състав.
Гледам и не вярвам, изумена. Десетокласничка се приближава: "Какъв вълнуващ ден! Прекрасно е, нали?"
Тя е искрена. Очите й са навлажнени - от вълнение? Възторг? От това вълнение усещам как по-страшна още става студената, бездънната, отчаяната бездна в мен.
А нейде там, в тълпата радостни, подскачащи деца празнува моята дъщеря.
****************
12 Юни 2010 20:42
Геновева, дай линк към материала.
12 Юни 2010 20:54
ето го ,
извинявам се, аз обикновено карам с линкове, особено когато материалът е достъпен, но пълното препостване е за мързеливци, а ми се щеше и мързеливите да го прочетат.
12 Юни 2010 21:18
Неприятно четиво, писано скандално - като за вестник. Фалшива загриженост, тетрално засилена палитра, намирисва на постановка. От всякъде.
Постна, но претенциозна.

Първо - писано от преподавател. Къде? На Марс? Нима студентите, ако преподавателя е академичен, не са вчерашните абитуренти?
Второ - добрият родител не би се оставил да го изненадат на края. Тези неща се виждат рано и се прави необходимото. Доста лекомислено-глуповата е позицията с изненадата или заслужена, ако е истинска.
Това накрая с десетокласничката е върха на бълвоча.
Май става разбираемо защо са такива децата.
Ми.. защото са такива родителите. Или поне тези, играещи шокд.
12 Юни 2010 21:20
Геновеваааа,
то е от миналия петък! Отдавна го коментирах и в блога си. Добро е. Но...Кой ще го прочете? И замисли - след тъжния смях?
Жана,
оптимистко ти моя...
12 Юни 2010 21:24
Слаб 2 до 22, 5 т. вкл.
Среден 3 (3, 00-3, 49) 23 т. – 40, 5 т. вкл.
Добър 4 (3, 50-4, 49) 41 т. – 58, 5 т. вкл.
Много добър (4, 50-5, 49) 59 т. – 76, 5 т. вкл.
Отличен (5, 50-5, 99) 77 т. – 94, 5 т. вкл.
Отличен 6 95 т. – 100 т.


За неориентираните - това горе е скалата за оценяване на тазгодишните матури. Продуцирана от МОНМ. Същото това МОНМ, което сега се кани да вземе скалпела.
Какво ли може да направи със скалпел някой, който е в състояние да сътвори подобна скала?
12 Юни 2010 21:38
дааа, това дето съм пропуснала да го прочета в блога на Генек, наистина си е изоставане, как съм могла! Аз, впрочем, го прочетох преди два-три дни и то заради беглото му споменаване от авторката в делови разговор, съвсем между другото, не че последната страда от авторска суета за подобни материали; тя си я подхранва на съвсем друг фронт и друго равнище, доколкото на него може да се говори за суета в обсъждания тук ракурс.
12 Юни 2010 22:34
Като четях първия постинг на Жана започнах да се оглеждам: абе, да не би случайно да съм на отчетно изборна комсомолска конференция? Мед и масло капе. Разбира се, в края има задължителното: "Има някои отрицателни явления, наследство от капитализЪма, но с комсомолски плам ние ще ги оправим".
12 Юни 2010 22:37
Кат чета първия постинг на Жана, и ми иде извътре да извикам: "Министър Игнатов - Президент!"
12 Юни 2010 22:50
ivoradev, като излкЮчиш "отличен 6", скалата е линейна. И тук е същото (скалата е линейна), само че оценките са до 10: от 0 до 5 си скъсан, от 6 до 10 минаваш. Така че да имаш "минал", се иска да знаеш поне 50% от материала (така поне е по правилник).
12 Юни 2010 23:02
Защо да е претенциозен, скандален или фалшив материалът от линка на Геновева? Факт е, че така както учениците са нехомогенна маса, така и училищата са доста различни помежду си като дух, порядки и традиции. Неконсистентност има и във времето дори когато става въпрос за едно и също училище. Това идва да покаже от колко многобройни фактори /и вътрешни, и външни/ се влияе средата в една уж затворена система. Така че, не смятам, че авторката е изопачила наблюденията и емоциите си /с тази уговорка, че миналото сме склонни да приемаме като идеално, а настоящето е винаги плачевно/. А моментът с десетокласничката е наистина силен, ако наблюденията за контраста са обосновани.
Генек, относно коментара ти, че съм оптимистка /твоя?!?/. Вероятно СЪМ /но не твоя/ и не виждам причина да се срамувам от това. Не смятам, че съм си сложила розови очила, просто виждам и хубавото в нещата /което умение е май недостъпно за много тук/. Ако можех да виждам само проблемите, сигурно или отдавна щях да съм избягала от училище или щях да съм пациент на някоя психиатрия/ракова болница.
Защо да не се радвам на хубавото, щом като и аз съм участвала в създаването му? Неотдавна получихме наготово алуминиева дограма след години чакане и кандидатстване по проекти такава да бъде монтирана в училище. Но помня и поредицата от дни и нощи преди немного години, когато до полунощ стояхме с родители в училище да монтираме класната стая и правехме от 3 счупени стола един, измисляхме начини как масите да не късат дрехите на учениците, боядисвахме, шкурихме, циклихме, шпакловахме и т.н. Това е само едно мноооого малко добро, от всичките добри неща, които се случват повсеместно из страната. Почти всяко училище е минало през такъв период. Има и вече училища /общински!/ за чудо и приказ. За изумително богатата извънкласна дейност по места няма да говоря. Сам човек трудно променя системата изцяло, но може да направи промени в тясното си обкръжение и среда. Ако твоите наблюдения, генек, са коренно различни, ами смени си средата /ако още си част от нея/ или, ако не искаш, инициирай промяната й. Но за това се изискват и определени умения за общуване, за да не скандализираш непрестанно отсрещната страна, от която ще търсиш съдействие.
12 Юни 2010 23:04
lukcho2, ами не четеш между редовете, мой човек. Ама това е твой, а не мой проблем.
13 Юни 2010 09:30
Младо Жанче,
"оптимистко моя" е поетично възклицание, не носещо търговски знак на притежание.
Какво преподаваш, впрочем? Литература? УжасТ!
А какво ще кажеш за един мой приятел, дето вече 32 години е в тая система, работи поне на 50% ПРОТИВ изискванията й, търсен е от бивши ученици, желаещи децата им да учат при него - защото научават? И е скептик до не знам къде. Успява, може би, защото НЕ ВЯРВА, а търси начин да промени нещо. Поне при него и учениците му.
Та - бъди си романтично-вярваща личност...Обаче, внимавай да не хванеш диабет.
С най-добри чувства!
А, и не вярвай на думите. Сети се за вица за замръзналото врабче, крвата и котката.
-------------------
Блогът на Генек


13 Юни 2010 18:09
Генек, благодаря за съвета; никога не забравям вица за замръзналото врабче, кравата и котката. Даже мисля да си го избродирам на възглавницата... особено сега, когато ТИ ми го посочваш като притча с почти библейско значение.
И не, не преподавам литература, стари цинико /мислих, че четенето с разбиране, … и запомняне, не е тера инкогнита за теб/.
Диабет от липса на наслоена горчилка от живота, ако не знаеш – да ти кажа: не се хваща. Животът ми до тук не е бил много гладък, захаросан и розов, но имам изключителния шанс да общувам ежедневно, че даже и да работя, с деца и млади хора, та когато повечето наоколо губят оптимизъм и вяра, на мен те ми се дават с пълни шепи. Би трябвало и с теб да е така; странно, че ефектът е обратен.
Нямам идея поради каква причина ни разказа за приятеля си, учителя-скептик, но и аз ще ти кажа за един-двама мои учители на времето – отявлени циници. Много държаха с поведението и отношението си към нас да ни накарат преждевременно да порастнем. Дразнеха се от младостта ни, оптимизма и незлобливостта ни и искаха да ни направят час по-скоро като тях. Ефектът беше, че повечето от нас ги съжалявахме. Имаше и един-двама ученика, които или си бяха вече циници или станаха под тяхно давление. Това бяха отявлени комсомолски активисти, които правеха най-голямата си комсомолска кариера по време на бригадите. Единствено тогава можеха да получат уверение за своята “незаменимост”. За своите командОрски качества бяха наградени с “работа” по сенчестите щабове – цакане на карти по цял ден – докато ние работехме по цял ден на 40 градусова жега. От време на време, когато не им беше прекалено горещо да се завъртят около нас, се присещаха и здраво да ни юркат, за да защитят гласуваното им доверие.
Та така “цинико мой, старий”...
13 Юни 2010 18:37
Я да опитам да помогна в анализа: 1. Лоши учебници; 2. Неправилна методика на преподаване; 3. Калпави учители.
Тай като и "учебниците" и "методиките" се правят от неуспели учители излиза, че и трите причини са:
1. Некадърни учители без морал.
2. Виж 1.
3. Виж 1.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД