България се отказва от участие в петролопровода "Бургас-Александруполис" и замразява строежа на АЕЦ "Белене". Това изненадващо съобщение направи премиерът Бойко Борисов на среща с посланиците на страните от ЕС и свари неподготвени министрите си и руските партньори в двата проекта.
Борисов поясни пред дипломатите, че хората в Бургаско не искат съоръжението, защото минава през защитени зони, а и не е ясно кога ще се изплати. "Видяхме какво се случи в Мексиканския залив", коментира премиерът, припомняйки за петролния разлив от сонда на "Бритиш Петролиум". "Бургаският залив е тесен, а морето е бурно", обясни Борисов.
АЕЦ "Белене" се изоставя заради липсата на яснота кога ще се върнат вложените пари. Според премиера атомната централа ще струва фантастичните 26 млрд. лв. Официалната цена на АЕЦ "Белене" е 4 млрд. евро, а правителството на ГЕРБ обяви, че заедно с прилежащите съоръжения ще излезе към 8-10 млрд. евро.
Енергийният министър Трайчо Трайков бе изумен от думите на премиера. "Не мога да повярвам, че го е казал", възкликна той и упрекна журналистите, че "сигурно са сънували това нещо". Трайков поясни, че няма решение на кабинета за замразяване и на двата проекта. "За "Бургас-Александруполис" до няколко месеца се очаква екологична оценка, а за АЕЦ "Белене" другата седмица трябва да бъде избран консултант, който да намери стратегически инвеститор", напомни Трайков. 6 реномирани международни компании кандидатстват за консултант - HSBC, "Сосиете Женерал", KPMG в консорциум с "Магуайър", "Ротшилд", "Аржил" и "Ърнст енд Янг". Преди няколко месеца България отказа руски заем от 2 млрд. евро.
Борисов не за първи път "замразява" АЕЦ "Белене". Още в нощта след изборите той призова тогавашното ръководство на БЕХ да не предприема нищо по големите енергийни проекти, докато не се състави правителство. След това нареди да се изготви обстоен анализ, чиито резултати и до днес не са известни. Междувременно избраната за стратегически инвеститор немска фирма RWE се отказа от проекта.
Нивото, на което премиерът направи вчерашното съобщение, накара руските партньори също да реагират. "До момента не са постъпвали никакви официални съобщения от българска страна за АЕЦ "Белене" и "Бургас-Александруполис". Ако в София са взети някакви решения за енергийни проекти с руско участие, би било по-логично българската страна първо да информира своите партньори", цитира агенция Интерфакс високопоставен източник от руското министерство на външните работи.
"Нямаме официално писмо от българското правителство, че се отказва от проекта. Отчитаме, че те не са много активни в него, но за да се стигне до решение, е необходимо официално потвърждение", каза Игор Демин, пресаташе на един от акционерите в компанията за нефтопровода - руската "Транснефт". България така и не плати своята вноска от 1.2 млн. евро в дружеството. Преди два месеца правителството направи Симеон Дянков главен координатор на проекта от българска страна.
-----САНКЦИИ
България ще трябва да плати 300 млн. евро компенсация само на съдружниците си в "Бургас-Александруполис", обясни вчера Пламен Русев, шеф на "Транс-Болкан Пайплайн" -фирмата, която щеше да прави нефтопровода в българската му част. Санкцията за отказа от АЕЦ "Белене" е трудно да се изчисли. Руската "Атомстройекспорт" е сключила договор да изгради два блока за близо 4 млрд. евро, при условие, че се намери финансиране. Междувременно обаче тя вече почна да произвежда съоръжения за над 100 млн. евро и доставката им бе одобрена от предишното ръководство на НЕК. Претенциите на руската компания ще станат ясни след 1 октомври т.г., когато изтича срокът, в който България трябваше да намери финансиране и строителството да започне.