Над 5000 души с национални знамена и с портрети на бившия югославски президент Слободан Милошевич преминаха вчера из центъра на Белград в шествие, организирано от Социалистическата партия по повод третата годишнина от началото на бомбардировките на НАТО срещу Югославия, съобщи Ройтерс. "Ние ще се събираме на всеки 24 март, за да припомняме какво се случи на тази дата, за да благодарим на всички, които се съпротивляваха и да отдадем почит на падналите за свободата," заяви лидерът на соцпартията Зоран Анджелкович.
Участници в шествието носеха сирена, която виеше като при въздушна атака. Наред с портретите на Милошевич някои от демонстрантите развяваха и потрети на издирвания от трибунала в Хага сръбски босненски лидер Радован Караджич.
"Ако 24 март е ден за възпоменание, той би трябвало да се отбелязва и в столиците на страните от НАТО. Но не се отбелязва. Още не го отбелязват," заяви в свое обръщение по повод годишнината президентът Воислав Кощуница. Той призова да не се забравя войната и наблегна: "Целта на операцията бе чрез бомби, включително и бомби с обеднен уран, "да се поправи" хуманитарната ситуация в Косово. Не трябва да се забравя, че сърбите в Косово и досега живеят в гета, тях ги убиват, а тероризмът се разшири в южните райони на Сърбия и в Македония. Звучат нови заплахи за прекрояване на границите, а организираната престъпност не само че не е обуздана, а процъфтява".
Според Кощуница предишното ръководство на страната е виновно, че не е избегнало бомбардировките. Той подчерта също, че днес е нужно "сътрудничество със света, включително със страните от НАТО".











