Апелативен съд в Ню Орлиънс отмени 6-месечния мораториум върху дълбоководното сондиране в Мексиканския залив, предадоха агенциите. Администрацията на президента Барак Обама въведе мораториума на 30 април 2010 г., или 10 дни след аварията с нефтената сонда на компанията "Бритиш петролиъм" в залива. Инцидентът предизвика най-големия петролен разлив в историята на САЩ. Според правителството налагането на мораториума е необходимо, за да се разследват причините за инцидента и да се гарантира, че другите сонди работят безопасно. Но компаниите за сондиране като Hornbeck Offshore Services Inc. и Diamond Offshore Drilling Inc. оспориха мораториума, който според тях е прекалено широк и причинява значителни икономически щети. След като разгледа иска на общо 32 нефтени компании, съдът реши да отмени мораториума, защото той влияе отрицателно върху икономиката на региона. Съдът реши също, че правителството не е успяло да докаже, че са възможни невъзстановими загуби при отмяна на мораториума. Ежедневно от кладенеца на дъното се изливат 35 000-60 000 барела нефт, като компанията успява да събере 10 000 барела.
Двете руски дълбоководни подводници "Мир" са готови да помогнат за спирането на теча, но затова е необходима договореност на правителствено равнище, заяви капитанът на единия от дълбоководните апарати Михаил Черняев. Той дори изрази учудване, че нито САЩ, нито "Бритиш петролиъм" са се обърнали за съдействие. Според него двете научни подводници могат да работят едновременно на дъното. "Неведнъж сме обсъждали проблема с теча и сме готови да помогнем, ако всичко бъде точно подготвено", посочи Черняев. Двете подводници могат да слязат до 6000 метра дълбочина и в момента търсят газ на дъното на езерото Байкал. Михаил Черняев е командвал една от подводниците, които се спуснаха на дъното под Северния полюс през 2007 г.
Международната агенция по енергетика очаква търсенето на нефт да се увеличава с около 1% годишно. През 2008 г. бе 85 милиона барела на ден, а през 2030 г. ще достигне 105 милиона барела на ден. Мнението на водещи специалисти извън МАЕ е , че не може да се очаква в дългосрочен план производство на повече от 95 милиона барела на ден.Има опасения, че по-нататъшното намаляване на прогнозата ще доведе до паника на пазарите.
Натиснете тук