Самолетът на руското Министерство на извънредните ситуации (вляво) и машината на американската авиокомпания "Вижън еърлайнс" бяха за кратко един до друг на международното летище във Виена. |
Чартърният полет с десетте руски агенти е организиран от правителството на САЩ. Автобусът потеглил за летището веднага след края на съдебното заседание в Ню Йорк, на което те признаха, че са работили за руското правителство, в замяна на което бяха свалени обвиненията в пране на пари срещу 9 от тях. Съдия Кимба Уд, която гледаше делото, разпореди те незабавно да бъдат депортирани. Преди това тя поиска всеки от десетимата да каже истинските си имена. Така стана ясно, че това са Анна Чапман, Михаил Семенко, Майкъл Зоттоли (Михаил Куцик), Патрисия Милс (Наталия Переверзева), Вики Пелаес, Хуан Ласаро (Михаил Васенков), Ричард и Синтия Мърфи (Владимир и Лидия Гуриеви), Доналд Хитфийлд (Андрей Безруков) и Трейси Фоули (Елена Вавилова). Единадесетият заподозрян агент - Робърт Кристофър Мецос, изчезна от Кипър, след като бе пуснат под гаранция от местните съдебни власти.
Десетимата бяха разменени за четирима руснаци, осъдени в Русия като шпиони на Запада - Игор Сутягин, Сергей Скрипал, Александър Запорожский и Генадий Василенко. Те бяха помилвани от руския президент Дмитрий Медведев, след като подписали документи, че признават своята шпионска дейност. Според представители на Държавния департамент на САЩ помилването не означава, че четиримата са работили за американските специални служби, а просто че са излежавали наказания по подобни обвинения и са били принудени да направят признания. "Това изпраща силен сигнал към хора, които ни сътрудничат, че ние оставаме лоялни към тях", коментира бившият офицер от ЦРУ Питър Ърнест пред телевизия Си Би Ес. "Дори ако си в затвора от години, ние не те забравяме", допълни той. Според него САЩ предават на Русия десет агенти "лека категория", които са се провалили, а "в замяна взимат четирима души, които са с присъди в Русия за шпионаж в полза на САЩ и Великобритания", каза Ърнест.
Споразумението за депортиране забранява на Чапман и останалите обвинени по делото да продават книги за свързаната с тях "шпионска история" или правата за екранизацията й. Всички доходи от публикуването на подобни материали ще бъдат конфискувани в полза на САЩ. Освен това всички са дали съгласие никога да не се връщат в САЩ без разрешение на главния прокурор. Адвокатът на Анна Чапман съобщи, че тя смята след депортирането в Русия да се върне във Великобритания, тъй като освен руско има и британско гражданство. Вики Пелаес пък щяла да прекара близо седмица в Русия, а после ще замине за Перу, където живеят нейните роднини. На Пелаес било обещано да получи в Русия апартамент, доживотна пенсия от 2000 долара месечно, визи и билети за самолет до Москва за синовете й и майка й, но тя е решила да се върне в родината си. Размененият за тях Игор Сутягин пък щял да поиска политическо убежище във Великобритания.
Мнозинството от руските граждани смятат, че шпионският скандал е бил изфабрикуван от американските разузнавателни служби, които целят да подкопаят затоплящите се взаимоотношения между САЩ и Русия, сочи проучване. Около 53% от руснаците смятат, че арестите в САЩ са били ръководени от американските тайни служби. По техните думи арестите "са провокация на американските служби, целеща да попречат на отношенията между САЩ и Русия".
КОЙ КОЙ Е
Четиримата осъдени за шпионаж, които руският президент Дмитрий Медведев помилва и бяха разменени за руските агенти, заловени в САЩ, са доста странни личности, съобщи Газета.ру. Бившият научен сътрудник на Института за САЩ и Канада Игор Сутягин е прекарал в затвора 11 години от 15-годишната си присъда, дадена му от съда по обвинение в държавна измяна. Той е задържан през 1999 г. по подозрение за предаване на секретна информация за най-новите видове оръжия. Не признава вината си и доказва в съда, че всички данни могат да бъдат събрани от открити източници. Въпреки това е осъден. Бившият сътрудник на Службата за външно разузнаване (СВР) Александър Запорожский е признат за виновен в държавна измяна през юни 2003 г. и е осъден на 18 години в колония строг режим. Материалите са секретни, но се смята, че Запорожский е най-високопоставената американска "къртица", разкрита от Москва за последните 20 години. В контраразузнаването е отговарял точно за американското направление и се предполага, че именно той е предал на американските спецслужби двойните агенти Робърт Хансен и Олдридж Еймс. Бившият полковник от Главното разузнавателно управление (ГРУ) Сергей Скрипал е арестуван през 2004 г. По данни на следствието в продължение на 10 години той е предавал на ЦРУ чрез британска фирма секретна информация, в това число и сведения за руските агенти, работещи зад граница. Осъден е на 13 години затвор. Генадий Василенко е най-странната фигура за размяна. Той е работил в КГБ, но присъдата от 3 години изселване е получил през 2006 г. не по шпионски обвинения, а за незаконно съхраняване на оръжие, опит за изготвяне на взривно устройство и съпротива на сътрудниците на милицията. Към онзи момент Василенко е работел в НТВ като ръководител на службата за сигурност.