"Приватизационната сделка за продажба на Булбанк е неизгодна, защото по всяка вероятност е могло тя да се осъществи при по-висока цена" - това е позицията на финансовия министър Милен Велчев, представена от пресаташето му Оля Генчева. Според Велчев имало основания да се смята, че не всички кандидат-купувачи за трезора са били поставени при равни условия. Те не са предложили по-високи цени при приватизацията на банката, защото най-вероятно не са били информирани за гаранцията, която е било готово да предостави финансовото министерство. Ако те са разполагали с тази информация, са могли да повишат още цените си и съответно сделката е щяла да се осъществи при по-изгодни за държавата условия, е становището на министерството.
В понеделник стана ясно, че Милен Велчев е сезирал прокуратурата за споразумението, което неговият предшественик Муравей Радев е подписал с купувача на Булбанк - "УниКредито Италиано" и "Алианц". В споразумението се гарантира, че държавата няма да закрива БКК до 31 декември 2003 г. Това е срокът, в който купувачът може да предяви претенции за скрити задължения на банката. Дотогава чрез подписа на Муравей Радев БКК се е задължила да поддържа активи в банката на стойност 25% от цената по сделката, т. е. минимум 90 млн. евро, с които да се изплатят евентуалните бъдещи претенции на купувача.
Съдържанието на това споразумение не може да бъде обявено, казаха от финансовото министерство. То е предадено на прокуратурата. Във вторник министър Велчев обяви, че сезирането на прокуратурата по никакъв начин няма да доведе до разваляне на сделката за Булбанк.
Булбанк бе продадена на "УниКредито Италиано" на 30 юни 2000 г. По това време шеф на БКК беше Петър Жотев. Според публикация в столичен вестник тайното споразумение, за което Милен Велчев е сезирал прокуратурата, е подписано на 7 юли 2000 г. На общото събрание на БКК на 31 юли 2000 г. държавата е гласувала срокът на съществуване на компанията да се продължи до февруари 2004 г.
|
|