Нямаме подкрепа от изпълнителната и законодателната власт в борбата с корупцията, липсва политическа воля за това. Това обвинение отправи зам. главният прокурор Христо Манчев след среща с временно управляващия посолството на САЩ Родерик Мур. Срещата бе по покана на Никола Филчев и продължи близо час и половина. Обсъждала се борбата с корупцията.
"Срещата беше поискана от главния прокурор заради мои коментари за борбата с корупцията тук", заяви на излизане Родерик Мур. Той обяснил на Филчев и подчинените му, че проблемът в България трябва да се реши от българите, а САЩ имали интерес държавата ни да е силна и демократична. Борбата с корупцията пък била основата на доброто партньорство. Затова САЩ инвестирали милиони долари у нас за решаването на проблема, в посолството били назначени и специални хора, които да помагат на нашите власти. Никола Филчев обясни някои трудности, с които се сблъсква прокуратурата, но не сме обсъждали конкретни законови проблеми, нито предстоящата съдебна реформа, каза Мур.
"Цитирахме конкретни действия и данни за корупционните престъпления. Тези дела са взети на специален отчет", обяви Филчевият заместник Христо Манчев. И назова пречките - липсата на институционална подкрепа и политическа воля. Нямало и добро взаимодействие между правозащитните органи.
Прокуратурата е в независимата съдебна власт и няма нужда от политически подкрепи, политиката е за депутатите и министрите, коментираха по този повод юристи.
Манчев отказа да съобщи и какво точно е предприела прокуратурата по скандала с "Краун ейджънтс".
"Предприети са съответните действия по закон, вече имаме определен резултат", обяви зам. главният прокурор. Но не уточни дали говори за разследване срещу министри заради договора с английската фирма, нито дали се проверява или разследва кой е изнесъл секретната стенограма от закритото заседание на кабинета. "На този етап преценявам, че не трябва да разгласявам подробности в интерес на обществото", заключи Манчев.
|
|