Кабинетът залага прекалено оптимистичен ръст на икономиката догодина - 3.6%. От постигането му зависи запазването на нивото на данъците, пенсиите, обезщетенията и заплатите. Това става ясно от макрорамката на бюджет 2011.
Финансовият министър Симеон Дянков ще представи рамката и тригодишната прогноза на извънредно заседание на кабинета днес.
Според икономистите заложеният ръст е твърде оптимистичен, тъй като в най-добрите години България достигаше 5-6%. Според актуализацията на бюджета, публикувана в петък в Държавен вестник, се очаква тази година икономиката да има ръст 1%. Източници на "Сега" от МФ обаче смятат, че годината може да завърши с едва 0.5% ръст. Според официалните данни през първите три месеца на годината БВП реализира спад от 3.6%.
"Ръст от 3.6% не е невъзможен, но е по-скоро оптимистичен сценарий. Според мен бюджетът трябва да се състави на базата на по-консервативни очаквания - ръст между 1% и 3%, и да се направи резервен сценарий за евентуално по-оптимистично развитие на икономиката", коментира икономистът от "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов. На същата позиция е и Десислава Николова от Института за пазарна икономика. По нейни изчисления ръстът догодина ще е 2%, колкото прогнозира и МВФ. Според нея е малко вероятно т. г. икономиката да нарасне с повече от 1%, така че да има условия за по-бурен растеж догодина.
Според МФ икономиката на страната догодина ще разчита главно на износ и затова по-високият ръст на БВП ще доведе до около 1 млрд. лв. по-високи приходи в хазната от тазгодишните. Доскоро родното стопанство разчиташе на внос, който е по-изгоден за бюджета в сравнение с износа, защото се облага с ДДС и акцизи. Въпреки това тази година има сериозен срив на приходите - досега са събрани с 2 млрд. лв. по-малко от планираното. Затова наскоро дори Дянков разкритикува НАП и поръча анализ за събираемостта на ДДС.
Ако не се сбъдне прогнозата за ръст от 3.6%, запазването на нивата на данъци, пенсии, заплати и обезщетения може да бъде поставено под въпрос, смятат икономистите. Според тях не бива правителството да постъпва по тазгодишния сценарий - да състави твърде оптимистичен бюджет, а после в крачка да го ревизира и да реже разходи.
Макрорамката предвижда от 1 януари да не се вдигат данъци с изключение на акциза върху горивата. От 1 януари бензинът ще поскъпне с 3 ст. на литър, а дизелът - с близо 2 ст., заради графика за достигане на минималните нива на налога в ЕС. Акцизът върху безоловния бензин ще се качи от 0.685 лв. на литър на 0.71 лв. Това е повишение с 2.5 стотинки, а ако се сметне и ДДС - с 3 ст. Увеличението при дизела ще е по-малко - с близо 2 ст. на литър с ДДС. Това със сигурност ще увеличи инфлацията, въпреки че заложеното в сметките за догодина увеличение на цените е едва 2%. Графикът е приет далеч преди световната финансова криза и досега винаги се е спазвал стриктно от България - миналата година акцизът върху цигарите дори предсрочно бе вдигнат до нивото, което трябваше да стигне през 2014 г.
Според макрорамката акцизите върху алкохола, цигарите и тока няма да се повишават догодина. В бюджет 2011 правителството не залага покачване на ДДС, на данък печалба или на налога върху личните доходи. Не са заложени и по-високи пенсионни осигуровки въпреки идеите, които се лансираха миналата седмица за скок от 2%.
Пенсии, заплати и обезщетения догодина ще се запазят на сегашното си ниво, предвиждат още сметките на финансовото министерство. Според разчетите минималната работна заплата догодина остава 240 лв. въпреки настояването на синдикатите да се вдигне още тази година по приет механизъм, който да я увеличи и догодина. Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се и максималният осигурителен доход се запазват съответно на нива 420 лв. и 2000 лв. Месечните помощи за гледане на дете през първата година остават 90% от заплатата, а през втората година - 240 лв. на месец. Залага се минимална пенсия в размер на 136 лв., а социална - 100 лв., колкото са и в момента. Таванът на пенсиите остава 700 лв. Средномесечният доход на член от семейството, под който се получават детски надбавки, остава 350 лв. Обезщетението за безработица остава 60% от осигурителния доход, като минимумът е 144 лв., а максимумът - 1200 лв. Запазват се и помощите при раждане на деца. Майките на близнаци ще продължат да получават по 1200 лв. еднократна помощ на дете, а студентките майки - 2880 лв.
От средносрочната рамка става ясно, че до края на мандата си ГЕРБ ще работи с дефицити в бюджета. Дефицитът ще намалява постепенно: от 2.5% през 2011 г., на 1.5% през 2012 г. до 1% през 2013 г.
Дръжки,
Тия писането на бюджет са го свели до ниво извънкласни занимания за десетокласници.
Кажи му "Дянков" и повече не ги обиждай. Циркаджии.