:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,681,345
Активни 760
Страници 23,910
За един ден 1,302,066

100 000 туристи блокирани в Гърция

СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Празни цистерни на частни компании чакат на опашка да бъдат заредени с бензин пред рафинерия "Аспропиргос" в покрайнините на Атина.
Над 100 000 туристи, сред които и българи, са блокирани по островите в Северна Гърция заради липса на бензин, причинена от продължаващата стачка на шофьорите на камиони и цистерни с гориво, писа в."Експрес". Летовници от Румъния, България, Сърбия, Македония, както и гърци, пристигнали със собствен транспорт, са принудени да удължат почивката си. Засега българи не са се обръщали за съдействие към българското консулството в Солун или към българското посолство в Атина, съобщиха от МВнР. Трафикът в двете посоки на границата с Гърция е интензивен, но това е обичайно за сезона, заявиха вчера от Гранична полиция. Много наши сънародници от Южна България почиват обичайно в Гърция. От МВР обаче не могат да кажат колко от влизащите у нас гърци идват да зареждат бензин, защото нямат право.

Междувременно полицията в Гърция започна да раздава призовките за гражданската мобилизация на шофьорите на камиони и цистерни за обществено ползване. Синдикатите решиха вчера да продължат стачката срещу либерализирането на транспортния сектор. Протестиращите се опасяват, че след приемането на проектозакона всеки ще може да извършва транспортни услуги, а според сегашните правила те са платили за лицензи между 80 000 и 120 000 евро според капацитета на камиона и тези пари няма да им бъдат възстановени. Властите в Атина категорично отказват да се съобразят с исканията им, тъй като либерализацията на сектора е сред условията за получаването на заема от МВФ и ЕС.
17
1237
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
30 Юли 2010 20:28
Безредиците и диващините в Гърция не са от вчера. Тези туристи с кой акъл са отишли там?

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
30 Юли 2010 22:26
А, друго си е нашенецът вместо на ситните пясъци у нас и 30 градуса температура на въздуха, да си опъне чаршафчето на чакъла в Халкидики при 40 и няколко градуса температура. Пък, като си поръча и едно кафенце за 2, 5 евро... Ееех! Има да разправя поне година на колеги и съседи и да отнася завистливи мърморения зад гърба.
30 Юли 2010 22:50
Ами аз за Гергьовден, насред предишната голяма стачка в Гърция бях за три дена в Халкидики - Пефкохори-хотел Атриум - доста по-приятно от сходен хотел Орхидея в Албена например, защото там съм бил за последно.
1. Въпреки притесненията, никъде, дори и в Солун не видях стачкуващи. В Солун на 9 май имаше сборища на бой-скаути около бялата кула и някакви колоездачи. Факт е , че магазини не работеха, само кафенета, и на крайбрежната улица има и кафе по 3.5
2. Чакълест плаж може да има някъде, но в Пефкохори си беше пясъчен, само че морето беше още студено, затова на басейна.
3. Морето е несравнимо по-чисто от нашето!!!
4. На границата не сме имали проблеми със стачката, проблемите бяха със строшения автобус на София тур и на отиване, и най-вече на връщане, когато се дотроши и трябваше да киснем на магистралата в силна жега за да се върне друг автобус и да ни вземе.

Сега не зная как е, тогава от 6 до 9 май, посред националната стачка беше спокойно и много приятно в Гърция на първия ръкав на Халкидики - Касандра.

Пък горните двама да си пишат каквото искат
31 Юли 2010 10:22
Само Халкидики има над 700км брегова линия - в 95% от случаите с кристално чисто море.
Разбира се, ако си късметлия като Манрико ще попаднеш в някоя камениста мръсна дупка от останалите 5%. Макар, че пясъка и камъните са въпрос на предпочитания киселеенето на гроздето за лисицата е константа.

В момента действително има проблем с бензина в северна Гърция, особено на Халкидики (в Солун просто чакаш опашка - средно 20тина минути). Но ако на идване от България си напълниш добре резорвоара имаш бензин почти до всеки плаж в северна Гърция и обратно, а и се очаква до няколко дни положението да се нормализира.

Между другото. Собствениците на цистерни никак не са прави за стачката - разрешенията за този вид превоз са дадени преди 30тина години безплатно, но тъй като не са давани нови е възникнал черен пазар на съществуващите. Проекто закона заради който се стачкува предвижда след 3 години режима изцяло да се либерализира и да отпадне ограничения брой разрешителни изцяло.
Независимо, че не са прави, определено са пример, как се отстояват интереси.
Пример е и как се решава този проблем от правителството.
31 Юли 2010 10:32
Сравнението на природата, хотелите, цените, обслужването в Гърция и България е друга тема. В случая става въпрос за друго нещо - в Гърция от няколко месеца тук-там има безредици и това е добре известно. Значи всеки турист си поема риска!

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
31 Юли 2010 10:47
qorro до днес бензин няма, така че ако някой идва да си напьлни резервоара до дупка преди да пресече границата. Предполагам че от утре или в понеделник ще почне да се нормализира щото сьс сигурност армията ще почне да разнася но за този уекенд имайте едно на ум.
31 Юли 2010 11:03
Де да им имахме безредието и диващината на гърците Манрико та да не сме на туй дередже. Пък те туристите, знаят какво правят.
Тази година броя на дошлите по въздуха за първите 6 месеца е спаднал с... 0, 1%

timbuktu, аз заредих в Солун онзи ден - не че ми трябваше спешно де - ама за всеки случай почаках 20тина минути. Вчера положението беше същото. Виж на Халкидики наистина има проблем - особено ако ти харесва да скиташ.

Но ако си установен на едно място и си заредил добре на границата няма какво толкова да му мислиш.
31 Юли 2010 13:34
У нас кога синдикатите ще дигнат стачка?

_________________________________
http://www.kaily.dir.bg-На запад работят добре, ако плащат добре. А у нас само работят, а ако пък и плащат е добре.
31 Юли 2010 14:51
Разбира се, че трябва да има дерегулация на пазара. Или какво, някои си взели навремето лицензии и не пускат нови фирми на пазара? Защо? Какви са те, че да имат монопол и да диктуват цените, в разрез с интересите на потребителя?
Не са превозвачите и в много други професии е така. Икономиката парцелирана по интереси и нов участник не може да започне бизнес даже и да предлага по-изгодни за клиента условия.
Такива стачки със сигурност са срещу интересите на останалите бизнеси, гражданите и държавата като цяло.
31 Юли 2010 16:25
Дерегулация на пазара звучи добре, но при пренос на пожароопасни и взривоопасни вещества не звучи добре да се остави само пазарът да реши кой ще оцелее. Промяната в лицензионния режим води до загуби на хора вложили пари за да се съобразят със съществуващото положение. При загуби от порядъка на 100 к евро на човек и 35 000 човека губещи, не е ясно дали армията и полицията изобщо ще спечелят при сблъсък. Просто гръцкото правителство трябва да плати загубите от промяната на реда и да дава лицензи на който поиска. Само дето май не искат да плащат, това е проблема.
А да спираш работа когато си затънал до шия в дългове е очевидна диващина, за която ще се реве с кървави сълзи.
31 Юли 2010 18:47
Heat лицензиране естествено ще има но ще се лицензира бензиновоза и шофиора а не правото на правенето на бизнес. То е ясно че като платиш 300 К за правото да превозваш не ти остават пари да инвесираш в последна марка бензиновоз - което е проблем в Гьрция повечето им камиони са стари. Колкото за 35000 бяха свикнали до сега с викане да си прекарват исканията. Ако правителството е решено няма проблем за полицията д а се наложи и над таксиджии и над шофиори на камиони.
31 Юли 2010 22:40
Удивително е , че Маринчо-жичкаджията , кой има претенции да пИчели добре така и така не е стъпвал в южната съседка Иначе немаше да реди подобни п.остотии . В Гърция няма никакви блокирани туристи. Сега и в момента , инфо от вчера Бензиностанциите са нормално заредени , дизела на Тасос е 1, 26 - 1, 30 евро/л . Фериботите движат с точност до минута /полупразни/ , плажовете са разкошни и с по десетина човека на тях /румънци и българи/. Всички родни бг истерии за "драмата с бензина " в Гърция могат да предизвикат само сниходителни усмивки сред гърците.
01 Август 2010 03:47
gorro, то например и ВИС-2 и СИК през 90-те определено не бяха прави да действат по онзи начин, но същевременно дадоха и отличен пример как се защитават съсловни ( борчески) интереси. Храс-прас с топалката и всичко си е на мястото.
01 Август 2010 12:32
Дерегулация на пазара звучи добре, но при пренос на пожароопасни и взривоопасни вещества не звучи добре да се остави само пазарът да реши кой ще оцелее. Промяната в лицензионния режим води до загуби на хора вложили пари за да се съобразят със съществуващото положение.

Ами в страните без лицензиране как се справят? Има си законни изисквания, които превозвачите трябва да спазват.
При лицензирането след издаване на определен брой лицензии никой участник отвън не може да започне дейност, независимо, че може да предложи и по-добри условия за безорасност. Скъпите лицензии не се дължат на държавата, а самите лицензирани ги продават на огромни цени на желаещите и така след като излязат от бизнеса да спечелят и от това.
В Ирландия преди време имаше лицензии и за таксита (!?). Един лиценз се продаваше за около 80-90 000 евро на вторичния пазар. Като дерегулираха пазара имаше бая писък и вой от страна на таксиджиите, свикнали да си докарват огромни доходи от факта, че такситата бяха недостатъчно. Сега изкарват толкова, колкото се полага за такъв вид дейност в условията на конкуренция.
01 Август 2010 13:33
Няма страни без лицензиране на превозите на опасни товари. Ограниченият брой лицензи е друго нещо. Изискванията за безопасност са високи и стават все по-високи. Това по пазарному означава високи разходи за влизане в бизнеса и за поддържане на бизнеса. При ограничен брой лицензи има по-добри гаранции за връщане на вложеното. При напълно свободна конкуренция и високи разходи за влизане в бизнеса, рано или късно един-двама играчи стават практически монополисти и пак лошо. В Германия си правиха подобни експерименти и свободната конкуренция доведе до масово манипулиране на тахографите за да може да се кара по-дълго от разрешеното, намалена поддръжка на цистерните и пр. Това доведе до необходимостта от повишен контрол (тоест повече данъкоплатски пари) и накрая експериментите се прекратиха. Няма безплатен обяд, по-високата конкуренция в опасни бизнеси води до по-висок риск за средния човек срещу някоя банкнота повече в портфейла. Само дето при представянето на нещата се сочи само банкнотата, а рискът не се вижда и пипа.
01 Август 2010 14:15
О.К. лицензиране, но не виждам защо трябва да има ограничения за броя на лицензиите. Всяко ограничение води до създаване на картели, които започват да диктуват цените на пазара. После, за превозването на горива си има специални превозни средства, които отговарят на абсолютно всички изисквания за безопасност. Ако глобите за замърсяване, щети или неспазване на регулациите са достатъчно големи самите фирми ще контролират работниците си, които са наели.
Един монополист в сегашната икономическа обстановка не може да държи високи цени, защото при дерегулирания европейски пазар веднага ще се намери някой, който да е в състояние да го конкурира.
После, картелите в Гърция не са само по отношение на превозите, има и много други области, където положението е същото.
01 Август 2010 15:45
Ограниченият брой лицензи води до висока цена на лиценза, съответно риск да изгубиш много пари ако не правиш нещата както трябва. В резюме - по-малко разходи за контрол на безопасността. Тези разходи пак се плащат от крайния потребител и от данъкоплатците, но във втория случай не се виждат толкова ясно. И това също са пазарни сили, а не социализъм. Ролята на държавата е да намери баланс между безопасността и разходите. Схемата с ограничен брой лицензи е един от вариантите, не е цялата истина от последна инстанция. Непрекъснатата смяна на режимите при която много народ губи много пари е най-лошата възможна политика. Точно като приказката за избора между торбата със сол, тоягите и жълтиците. В този случай, ще осигури високи цени за контрол и ниска безопасност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД