Хиляди шофьори ще останат без книжки, защото са засечени от камерите на КАТ да извършват тежко нарушение, например превишаване на допустимата скорост с 31 км/ч. Констатирани са 150 000 подобни нарушения, съобщи вчера шефът на КАТ Алекси Стратиев по Нова телевизия. В момента данните се обработват и до ноември ще бъдат разпратени известия до нарушителите.
Към края на годината има шанс КАТ да отчете и рекордно висока събираемост на глоби. Още през април, когато тръгна кампанията за подмяна на личните документи, от МВР предупредиха, че няма да се подновява свидетелство за управление на МПС на шофьор, който има неплатена глоба. И ако на някого, чиято книжка е невалидна, се налага да пътува в чужбина след Нова година, задължително първо трябва да си плати, а после да кандидатства за нова книжка.
До края на 2010 г. изтича валидността на 650 000 шофьорски книжки. Според КАТ поне 10% от шофьорите може да получат отказ за преиздаване заради неплатени глоби.
До тази мярка се стигна, защото масово нарушителите, които получават покана да отидат в КАТ, за да видят как са нарушили закона и да им се напише акт, изобщо не се явяват. Други пък обжалват наказателните постановления и обикновено успяват да ги съборят в съда. Най-лесният начин за това е, като поискат техническа експертиза на уреда, заснел нарушението. Претенциите обикновено са, че радарите са настроени да отчитат превишена скорост, доста над допустимата. Съдии обясниха пред "Сега", че снимката е сигурно доказателство. Остава проблемът с това, че не се вижда ясно лицето на водача. Тогава обаче се търси собственикът на возилото. По закон собственикът или този, на когото е предоставено моторното превозно средство, отговаря за извършеното с него нарушение. Ако собственикът не посочи на кого е предоставил колата си, се наказва той.
Допълнително ускоряване на събираемостта на глобите се очаква и заради облекчението за софиянци, което се въвежда от идния петък, 20 август. От този ден изрядните шофьори ще могат да подават заявление в РПУ-то, където кандидатстват за нова лична карта и паспорт. А тези, които имат стари глоби или нови, за които тепърва ще научат, трябва да се редят на опашка в КАТ в кв. "Дървеница", да си платят и едва тогава да очакват нова книжка. През септември поне екипите в КАТ и паспортните служби минават на две смени и ще работят от 6 до 21 ч. и има шанс опашките да не са толкова големи, колкото сега.
През юни Националната агенция за приходите започна кампания и за отнемане на колите на шофьори, които имат неплатени глоби към КАТ. До момента няма данни какъв е ефектът от предупрежденията, че колите ще се запорират и след продажбата им ще се погасят задълженията.
ГЛОБИ
Законът за движение по пътищата предвижда за превишаване на скорост в населено място с 10 км/ч глоба 10 лв.; от 11 до 20 км/ч - глоба 30 лв.; от 21 до 30 км/ч - глоба 100 лв.; от 31 до 40 км/ч - глоба 150 лв. и един месец лишаване от правоуправление; над 41 kм/ч - глоба 200 лв. и два месеца без книжка; над 51 км/ч - глоба 250 лв. и три месеца лишаване от правоуправление.
Извън населено място наказанията са следните: за превишаване с 10 км/ч - глоба 10 лв.; от 11 до 20 км/ч - глоба 30 лв.; от 21 до 30 км/ч - глоба 50 лв.; от 31 до 40 км/ч - глоба 100 лв. и един месец лишаване от правоуправление; от 41 до 50 км/ч - глоба 150 лв. и два месеца без книжка; над 51 км/ч - глоба 200 лв. и 3 месеца лишаване от книжка.
50 лв. е глобата за шофьорите, които неправилно преминават през пешеходна пътека или покрай спирка на градския транспорт; при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването; използват мобилен телефон без хендсфри, не носят предпазни колани и т.н.
|
|