"Има много разгневени инвеститори. Журналисти се страхуват, че може да бъдат подведени под отговорност, дезориентирали читателите си, които са следвали техните съвети, купили са имоти в чужбина и сега понасят големи загуби", споделя Ричард Комптън Милър, който е един от тези репортери. Според него най-спорни са публикациите, в които се препоръчват ваканционни къщи. "Журналистите, например, посещават места като България и после ги препоръчват като подходящо място за инвестиция в покупката на ваканционно жилище. Но сега в държави като България нещата не вървят добре и хората се гневят на журналистите, които са им ги рекламирали", допълва Милър.
Ирландските купувачи дори започнали да се консултират с юристи в Дъблин, за да заведат дела срещу журналистите. Много адвокати обаче са скептично настроени, че инвеститорите ще спечелят дело срещу репортер. "Идеята, че който и да било инвеститор може да съди пишещ за недвижими имоти журналист, е налудничава. Това обаче не ме изненадва - хората са толкова отчаяни, че търсят кого да обвинят", казва дъблинският адвокат Саймън МакАлийз, цитиран от в. "Индипендънт он Сънди".
Трудно е да се докаже, че журналистите преднамерено са подвели читателите си, но лесно може да се разбере защо инвеститорите се чувстват измамени. Бумът в журналистиката, свързана с недвижими имоти, винаги е будел много съмнения относно обективността й. Разпространена практика е предприемачи да предлагат на журналистите щедри задгранични пътувания, за да напишат за техните проекти, пише в. "Индипендънт он Сънди".
ПАЗАРИ
Балонът на имотния пазар започна да нараства през 90-те години на ХХ век и излезе от контрол след 2002 г., когато Ирландия влезе в еврозоната, припомня в. "Индипендънт он Сънди". Балонът се спука през 2008 г. и все още няма признаци, че пазарът на недвижими имоти се възстановява. След срива инвеститорите, останали с непродаваеми имоти, търсят кого да обвинят за нещастието си и смятат, че журналистите са удобните изкупителни жертви, коментира изданието.