Болници чакат с месеци парите, които им се полагат за трансплантации, твърдят пред "Сега" пациентски организации. По техни данни към юни още не е било платено за операциите от началото на годината. Никой от ръководствата на медицинските заведения обаче не желае официално да потвърди за проблема. За шефовете на болниците било по-важно все пак да ги получат един ден.
Според пациентските организации безпаричието не може да бъде оправдание за такова бавене, тъй като трансплантациите у нас са прекалено малко и се плащат изключително евтино на фона на европейските цени. Чернодробната например излиза на здравното министерство 50 000 лв., а бъбречната - 15 000 лв. Пациентите искат да се промени законът така, че плащането за трансплантации да става в по-кратък срок, защото сега то законно може да се бави с по 2-3 месеца. И най-накрая да се регламентира плащането за поддържане в кондиция на потенциалните донори. За да се запазят органите им годни за присаждане, трябват между 10 000 лв. и 15 000 лв. Тези суми досега не са били регламентирани, вече са вкарани в наредба, която обаче още не е в сила. Само подобни промени ще потвърдят изявленията на премиера Бойко Борисов от началото на мандата му, че трансплантациите са приоритет на правителството му, смятат хората, чакащи за нов орган.
Вчера доц. Никола Владов, началник на Клиниката по чернодробна, панкреатична и трансплатационна хирургия, единствен се осмели да обяви, че Военномедицинска академия (ВМА) не е получила нито лев за чернодробните трансплантации, които са направени в нея през годината. Те са общо 6, но последните две бяха преди дни и е още рано за плащане. Официално от здравното министерство обясниха, че проблемът е само административен. От ведомството нямат правно основание да платят парите, защото болницата няма сключен договор с тях за 2009 г. и за 2010 г. А тъй като ВМА е ведомствена, наличието на такъв договор е единственият законен начин да си получи сумите. По същия параграф не се плащат и парите за трансплантации на другата ведомствена болница - Правителствена, разбра "Сега". Проблемът с договорите беше дебатиран преди време, когато от двете ведомствени болници твърдяха, че министерството нарочно не иска да сключва такива с тях и заявленията им се губели по няколко пъти. От МЗ пък контрираха, че изобщо няма подадени такива.
БЕЗПАРИЧИЕ
Зам. здравният министър Иван Миланов потвърди пред БНТ, че едва ли министерството ще даде на болниците орязаните пари за спешна помощ за юли. За миналия месец министерството преведе на лечебниците едва 50 на сто от отчетените обслужени, но неприети за лечение в болница случаи. Това се дължало на ръста на тези пациенти и на намалението на бюджета на министерството. За цялата 2010 г. са тази дейност са предвидени 10 млн. лв., а вече са изхарчени 14 млн. лв., каза Миланов. Междувременно продължават сигнали от болници за връщане на пациенти поради липса на средства. От столичната "Св. Иван Рилски" съобщиха, че на ден връщат по 50 човека, тъй като парите от касата свършили на 13 август.
|
|