Задържаните в акция "Дупетата" 194 т краища от салами и агнешки плешки са с изтекъл срок на годност и без документи за произход. Това заяви вчера шефът на Националната ветеринарна служба д-р Йордан Войнов.
"Няма закон, който да позволява, като доставиш месо от Италия или Испания, при преопаковането му в България да удължаваш и срока на годност", подчерта още той. Часове по-рано самият вносител на месото и собственик на фирмите "Саф Магелан" и "Камарко дистрибутори" Георги Костадинов обяви, че ветеринарната служба е "некомпетентна". Той посочи, че купувал месото от Италия, Испания и там самите производителите му давали срок на годност само от 1 месец. В България обаче част от количествата се предоставяла за изследвания в българска лаборатория, която изготвяла техническа спецификация на продукта, и след спазването й и вакуумирането срокът на годност се увеличавал от 3 до 6 месеца. "Когато един продукт е гол, когато едно "дупе" е голо и това "дупе" не е защитено от вакуум, тогава до него достига въздух, който разваля бързо продукта. Затова продуктите във вакуум имат много по-дълъг срок на годност и ние го поставяме", защити се Костадинов.
"Какво значи вакуум? Как си представяте, че вакуумирането ще удължава срока на годност. Само производителят може да слага срок на годност", нападна Йордан Войнов. Ветеринар №1 посочи, че през май т.г., когато бяха задържани и унищожени други 316 тона на "Саф Магелан", срокът им на годност дори бил удължен с 10 месеца. "През май същата фирма внесе пиле по ориенталски от Тайланд, което по оригинален етикет е годно до 1 декември 2009 г., но бе преетикетирано с годност до октомври 2010 г. За мен този случай е криминален, ние сме установили, че тази стока е без документи. Такава фирма няма място на картата и ще я изтрием от картата", отсече Войнов.
"Проблемът при обрезките от салам е в Плевен, те се пакетират там и да ви кажа не съм имал време да се запозная с протоколите в тази лудница", заяви Георги Костадинов в отговор на въпрос дали 194 т са с изтекъл са с изтекъл срок на годност. Той уточни, че от цялото количество 40 тона били агнешки плешки от Нова Зеландия. Те били в кашон със срок на годност, но вътре в него отделните разфасовки били без етикети. Шефът на НВМС дори твърди, че част от задържаното месо е било подготвено в заготовки за продажба на други наши месопреработвателни фирми, които да го преработват в техни колбаси, а някои от "дупетата" дори се предлагали и като филе "Елена".
МЕРКИ
От ветеринарната служба заявиха вчера, че ще направят поправки в закона, които да забранят внос на изрезки от салами, ако са смесени различни партиди от различни страни. Остава отворен въпросът как ще бъде въведена тази забрана, тъй като в ЕС има свободно движение на хора, стоки и услуги.
Задържаните в акцията...тонове салам...
Как хубаво звучи! Съдът ще ги пусне ли или под гаранция?
Аз си имам определени съмнения. Ако саламите са с изтекъл срок на годност е едно. Ако, обаче, прибират стоката, защото на запад не било прието да се продава /което е много, ама много неверно - продават се обрезките, на ниски цени и не в големите магазини/, съвсем друго.
А що се отнася до бъдещи поправки за забрана на внос...Тоя сега по бъдещия закон ли го преследват?
От друга страна у нас се внасят всякакви боклуци. Ама всякакви. И народът купува - стига да е по-евтино. Съмнявам се, че след въвеждането на прословутата "Стара планина" /а с нея стават все по-неясни нещата - кой има право да я въведе и да продава етикети?/ ще има сигурност в качеството на стоката.
---------------------------
Блогът на Генек