:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,776,265
Активни 634
Страници 3,139
За един ден 1,302,066

Законът за кредитите не направи по-прозрачни банковите лихви

Финансовите институции се измъкват с неясни методики за оскъпяване на заемите
ПИБ публикува сложна формула, по която изчислява лихвите по потребителските и жилищните заеми.
Клиентите на банките ще продължават да не разбират защо се вдигат лихвите по кредитите им, въпреки че от днес влизат в сила измененията на Закона за потребителския кредит, с които трезорите бяха задължени да направят образуването на лихвите по-прозрачно.

От 31 август трезорите, фирмите за бързи пари, лизинговите къщи и други подобни компании са длъжни да публикуват на интернет страниците си методиката за изчисляване на лихвите, пише в закона. Става дума не само за потребителски, но и за ипотечни заеми. Законът предвижда още, че след сключването на договора с клиента методиката не може да се променя едностранно от банката или фирмата. Освен това институциите ще трябва да извадят черно на бяло в интернет не само актуалните лихви, но и стойностите им в миналото.

Няколко трезора обнародваха методиките си още вчера. Проверка на "Сега" показа, че въпреки това образуването на лихвите по кредитите не става по-ясно и по-коректно. Проблемът е, че банките у нас определят лихвите на базата на изчисляван от тях "банков (базов) лихвен процент" (БЛП) плюс фиксирана надбавка, а не съобразно пазарен индекс, определян от трета независима страна. Още при приемането на текстовете в закона потребителски организации и други експерти твърдяха, че заради това законовата промяна е безпредметна, но въпреки това депутатите я одобриха.

В УниКредит Булбанк например лихвата е равна на БЛП плюс твърда надбавка, пише в методиката. Тя е под формата на текст с разяснения и няма формула. БЛП от своя страна се образува от пазарен индекс, например SOFIBOR, EURIBOR и др., плюс премия, но изчислявана от управата на трезора, т.е. може да се изменя от страна на банката, както пожелае. Има само ограничение, че вдигането на премията може да е с максимум 2% при всяка актуализация. Другото ограничение е, че лихвата на конкретния клиент може да се променя само ако премията и пазарният индекс, взети заедно, се изменят с над 0.25% спрямо действащата лихва.

В методиките на останалите банки няма и такива ограничения. Първа инвестиционна банка например публикува сложна формула за изчисляването на БЛП. В него влизат най-различни разходи, които прави банката - например за привлечения ресурс, за валутен, бизнес и остатъчен риск. Но в методиката пише, че банката може да измени лихвата за определени продукти и клиенти в зависимост от конкуренцията на пазара.

По-важното е, че ПИБ смята да определя нов БЛП всеки месец. Това означава, че е възможно лихвите по сключените договори, съответно погасителните планове и месечните вноски на хората, да се менят на всеки 30 дни. От банката уточниха пред "Сега", че това е само теоретична възможност, защото трезорът е предвидил стъпки, при които ще се изменя лихвата на клиента. Тя ще се качи, ако БЛП се повиши с определен процент, който в някои банки е например 0.25%.

От методиката на Алианц банк се вижда, че в лихвите по кредитите влизат куп разходи, включително тези за издръжка на персонала като заплати, осигуровки и други. Трезорът също изчислява нов БЛП всеки месец, но не е ясно дали това значи автоматична промяна на месечните погасителни вноски на клиентите.

Много от трезорите съобщиха вчера пред "Сега", че ще пуснат методиките на сайтовете си до края на работния ден или днес, когато е последният срок.

КОНТРОЛ

От Комисията за защита на потребителите вчера не бяха открити за коментар дали са създали организация да проследят спазването на новите клаузи в закона. Глобата за банки, лизингови къщи, фирми за бързи пари и др. кредитори, които не обявят методиката си, е между 3000 и 8000 лв.
90
4152
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
90
 Видими 
30 Август 2010 20:40
Комисия за защита на потрбителите, закони за прозрачност - какви са тия антипазарни явления.
Я си спомнете един брадат очилатко- любител нудист, по съвместителство и примиер дето разправяше с пяна на уста (буквално) че паднат ли всички регулации в банковия сектор (а и навсякъде по принцип) ще настане царство небесено и че конкуренцията между отделните пазарни субекти ще държи лихвите на минимални нива, а обслужването ще се подобрява.
Спомнете си и един друг брадатко, по-възрастен, дето продаде най-голямата банка тогава на едни унгарци щото стопанисването на банка "не било присъща за държавата дейност".
А онзи ден на едно бюро в една банка една жена заплака щото не можела да си плаща кредита по жилището и охраната любезно я изхвърли.
А най-добре пийте по една домашна ракия, щото е без акциз, а жена ви да си гледа турската сапунка по БТВ (щото Нова ми я заглушават турците, ама пък си ловя 8 турски канала със стайната антена).
Ай със здраве.
30 Август 2010 21:06
Накарайте банките да използват същия БЛП и при депозитите. И им ограничете сега неограниченото право да слагат каквито решат такси и така да вдигат ГПР до два пъти лихвата.
Ама не ви стиска.
30 Август 2010 22:04
дано да им СТИСКА, дано да помислят малко за половината народ, казвам само половината които имат кредити и половината които банките ги направиха на маймуни. И оня с мазната усмивка Хампарцумян ли беше Плампацуман ли къкев е сигурно пак ще се появи по ТВ' та да си потрива ръце задоволително че пак нищо няма да излезе от от натиска на народа.
30 Август 2010 23:56
Трябва/ше/ да се ЗАБРАНИ на банките да променят, едностранно и в ущърб на клиентите им, ЛИХВЕНИТЕ проценти по вече СКЛЮЧЕНИ договори-като този лихвен процент е посочен там "еднозначно" (с число)!
Всичко друго е тинтири-минтири и ала-бала!
"Има ли смисъл да обираме банка, като можем да основем банка!"
31 Август 2010 00:23
От методиката на Алианц банк се вижда, че в лихвите по кредитите влизат куп разходи, включително тези за издръжка на персонала като заплати, осигуровки и други.
А в лихвите по депозитите не влизат ли "куп разходи" като тези за издръжка на персонала? Тъй като БЛП е по-висок от лихвата по депозит, трябва да се уточни, че персоналът по депозитите е различен от този по кредитите и като по-прост не взема "такса за управление" на депозита.
Ако лихвите отивали за издръжка на персонала и куп други, то таксите какво издържат? Ако таксите са за услуги, да се облагат с ДДС.
31 Август 2010 00:43
Не са само лихвите! Погледнете си хубаво извлечението по сметките и какво става с таксите. Последен фокус: такса теглене от банкомат, месечна такса по сметката и такса справка баланс по сметка +25%. Ехооо...

Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 31/8/2010 г/ 00:46:28

31 Август 2010 01:44
Абе това на хумор нещо прилича , сериозно ли някой е написал че в лихвата влиза издръжка на персонала???? А при депозита в такъв случай какво се прави? Клиента посочва ли каква е издръжката на семейството му???
По цял свят има само два вида лихва - твърда, не се променя , и плаваща, еурибор или какъвто е там индекс плюс твърд процент който не подлежи на промяна.Всички други измами водят до обжалване на договора - съответно "лош" кредит, чаша студена вода за кредитодателя, имал дал...
31 Август 2010 01:53
Га теглихте заеми ни ривахте! Поне да бяхте мислили преди да подписвате! Условията, лихвите и таксите на банките у нас са такива, защото има достатъчно будали да се съгласяват с тях.

31 Август 2010 07:54
Левон Хампарцумян печели по 200 бона на месец!

Натиснете тук
31 Август 2010 09:37
Чорбаджии - изедници!

На мен пък лихвата по депозита си ми харесва!
И никакво съчувствие не изпитвам към плачещата на гишето жена, която с мойте пари си е купила нещо, ама сега не можела да ги връща. Никакво намерение нямам да й ги подарявам.
31 Август 2010 09:50
Преди известно време Хампарцумян /специалист по икономика, защото спи със студентка в УНСС/ беше питан за разни неща именно по темата.
Наглецът Хампарцумян по най-тъп начин бягаше от въпроса – защо няма ясна формула за лихвите, та да може човек да види, прецени, реши?

Ами, то не ставало така…Не вземал решенията той, нито управителният съвет…То имало куп фактори и те не зависели от хората…

Дрън-дрън!

Та нали все някой подписва дадено решение? И трябва да има мотиви?

Поне за пред хората.

Иначе ги знаем – лакомия, хищничество, безочие…Банкерство по български!
---------------------------------
Блогът на Генек

31 Август 2010 10:44
Банковата система, никога няма да бъде "добра"
Никой не обича да връща пари, затова обаче, трябва потребителите да се пазят от прекалено затъване в дългове - отговорността си е наша и няма смисъл след като свършим тъпотиите да се оплакваме.
Как управлявам риска на кредитите си:

1. Винаги държа вноската по кредитите, не по-голяма от 20% от месечните си приходи.
2. Винаги търся по-изгодна лихва и условия и рефинансирам кредитите си /вкл. и кредитните карти/.

Българинът не е свикнал да чете и смята и този период на "затъване" беше трудният начин да се научим на финансова и банкова култура.
31 Август 2010 11:10
Чуя ли думата кредит си спомням завършека на всяка приказка:, "и аз бях там ядох и пих и..." Всички кредитполучатели, сигурен съм, много добре знаят к, ви са лихвите, ама те са в бъдеще "вероятно" време, което идва горчиво много бързо...Нейсе.
31 Август 2010 11:27
Ако все още мислите че Закона за Потребителския Кредит защитава правата на потребителите - е време да се събудите -> http://bgpetition.com/zpk_krediti_lihvi/i ndex.html

Редактирано от - Paulo на 10/9/2010 г/ 00:41:45

31 Август 2010 11:51
Пауло, ми направо изпраскайте една петиция за обявяване противоконституционно връщането на кредити. И за престъпление против човечеството напомнянето на кредитополучателя, че има да връща пари.
31 Август 2010 12:07
ГЛОБАТА! ВИЖТЕ ГЛОБАТА!!! Да заплашваш банка с над милиард актив с три бона е като оная мраква, дето щяла да скъса от таковане слона.
31 Август 2010 12:55
Ние банките няма да оправиме, те ще ни оправят. Затова и друг път съм го казвал, когато се подписва Договор с банка, четете внимателно точка по точка и най-важното - написаното обикновено, най-накрая и най-отдолу с възможно "най-дребните букви". Там е разковничето
31 Август 2010 13:08
"Глобата за банки, лизингови къщи, фирми за бързи пари и др. кредитори, които не обявят методиката си, е между 3000 и 8000 лв."
31 Август 2010 13:10
Аз много пъти съм казвал моята рецепта - българите да започнат да се отнасят към тегленето на кредит със същата сериозност, с която се отнасят към купуване на кола на старо - ходене по много автокъщи, внимателно оглеждане на много коли отвсякъде, съветване с по-опитни хора, викане на майстор за финален оглед и акъл. За една трошка за 3000лв това всеки го прави, за кредит за 30000 само подписва "където му кажат".

_______________________
Покажи неуважение към георги първанов (гоцэ), пиши името му с малка буква!
Блогът на Манрико
31 Август 2010 13:41
Бе я ползвайте банки в чужбина! За един превод, за който Тъпомуцян ще ви вземе 25е, ще плащате 3е.
31 Август 2010 15:03
@vetov: Нещо не си разбрал. Проблема не са високите лихви по новите кредити в момента - това мен лично не ме притеснява, още по-малко когато са напълно реални в момента. Въпроса е друг - кога и как банката може да ти променя лихвата по вече сключен договор за кредит/депозит? Това е принципен въпрос, и не касае само кредитополучателите и депозитарите, касае и всички - дори и тези, които не ползват банкови услуги, защото нещата в икономиката са навързани. Когато изкривяваш пазара и няма баланс м/у права и задължения - освен липса на равнопоставеност м/у страните по-договора и преките негативи за една от страните, това влече след себе си и редица косвени негативни ефекти в/у цялата икономика. Едностранното определяне на лихви по вече сключени договори от странна на банката, без заложени обективни критерии - води до прехвърляне на непазарни рискове, поети едностранно от банката върху клиента. На практика всички знаем какво се получи - банките поеха непремерен риск раздавайки много кредити през периода 2005-2008 и всичко беше добре докато тренда вървеше нагоре - раздаваха си солидни бонуси за добри резултати и прочие - лошо няма. Но когато тренда тръгна надолу и лошите кредите започнаха да се увеличават - те решиха, че някой друг трябва да поеме негативите за техните мениджерски решения.
Задай си и въпроса - има ли друг такъв бизнес, където един стопански субект оперира на даден пазар, без да поема какъвто и да е риск и да печели от това?
31 Август 2010 15:20
Paulo, да си кажа правичката - когато не съм аз кредитополучателя, съм напълно съгласен банката да прехвърля риска другиму. Иначе ще го отнесат вложителите ...

Определянето и промяната на лихвата по всеки кредит се описва в съответния договор, след съответните преговори и при взаимно съгласие на двете страни.
31 Август 2010 15:52
Банките променят каквото, когато и както си поискат. Не ползвайте кредитни карти и кредити без неотложна нужда! Влизате в един водовъртеж от който няма излизане. На хартия е едно на практика мамата си трака ... финансово робство. Ползвайте по възможност пари в брой за да ви е мирна главата.
31 Август 2010 15:55
@vetov: Пак бъркаш. Може би не си вземал кредит и незнаеш. С изключение на 4 банки в България, всички определят РЛП на база БЛП или СБР, което на кратко означава - че се подписваш в/у договор, в който се казва: ще плащаш толкова - колкото ти кажем, без да има обективни критерии при какви обстоятелсва може да се променя референтния лихвен процент. При депозитите ситуацията е подобна - подписваш се на 9% и след месец ти казват - % ти вече е 4.
Може би не си наясно депозитарите пък какво ги чака, ако спиралата високи лихви -> необслужвани кредити продължи нагоре. Защото при евентуален фалит на банка, ще има да стоят пред нея на опашка и да се молят за парите си и то конвертирани в левове.. Там закона казва: "20 дни след обявяването на фалит започва плащането на влоговете..", но по колко и до кога - не посочва
Та така, в нашата мила родина с това законодателство - може би е по-добре да имаш да даваш, отколкото да имаш да вземаш - аз лично спя спокойно.... за теб незнам
31 Август 2010 15:59
М-да. Затова във всяка нормална държава, в това число и САЩ има "антилихварско" законодателство и ограничения за максималната лихва(и оскъпяване).
Типовете ограничения са различни - от директно закован таван на лихвите, като в САЩ(различен за всеки щат), през обвързване с лихвения процент на централната банка - Франция(таванът е 30% върху ЛП на Банк Франсез за тримесечието), до ограничения, структурирани като функция от активите и финансовото състояние на банката - Германия. Но общото е, че навсякъде в нормалните държави такива ограничения има.
У нас такова нещо няма, а трябва да има.
Това е едничкото нещо, за което съм съгласен с Волен Сидеров.
Междувпрочем, той внесе ли предложение, или всичко си остана на приказки?

Редактирано от - popangelov на 31/8/2010 г/ 16:06:11

31 Август 2010 16:05
Пауло, вземал съм доста кредити, но никога не съм се подписвал на бланков договор.
По тая причина не искам държавен чиновник да ми определя отношенията с банката. Не ща и да плащам на държавен чиновник да се грижи за лихвите на Сульо и Пульо. Тия последните, щом не могат да се оправят, да си плащат сами на съответния консултанат. Ако и затова не им стига акъла - по-добре да не взимат кредит.
31 Август 2010 16:17
Ветов, ти трябва да си много голяма риба, щом ти дават други, а не бланкови договори.
Аз веднъж се пробвах да кажа, че искам фиксирана лихва и такси, а не банката да ги сменя както си реши.
Отговориха ми - "Ми господине, идете в друга банка, при нас условията са такива".
От другата и от по-другата ми отговориха в подобен дух.
31 Август 2010 16:20
Ама ми трябваха пари и теглих.
После си хапах дупето.
Затова и последния кредит го взех от приятел, а не от банка.
Ама това не е работа.
В банките има много повече пари, отколкото у приятелите ми.
Затова дайте да направим и у нас, като в белите страни - таван на банковите лихви.
Напр. в САЩ, дори да подпишеш договор за заем с лихва, по-висока от тавана за дадения щат, после можеш да не плащаш дължимото над тавана. защото договорът се счита за невалиден и дължиш на банката главницата с лихви до размера на тавана.
31 Август 2010 16:29
Айде като ще въвеждаме таван, да въведем и под.
И ако подпишеш с банката за лихва по-ниска от пода, държавата да ти събира разликата, без да се оплакваш.

Редактирано от - vetov на 31/8/2010 г/ 16:30:20

31 Август 2010 16:30
@vetov: Не е нужно всички да сме финансови специалисти или адвокати. Договорите за кредит трябва да са типови(каквито вече се въвеждат за потребителските кредити в цяла Европа). Но дори и да си професор по финанси, пак няма как да изчислиш риска и да прецениш дали можеш да си позволиш една или друга оферта на банка в България работеща със собствена методика на определяне на РЛП. Може би едно кристално кълбо би свършило работа с повече медитация..
Относно държавните чиновници - незнам откъде ти хрумна пък това?! Кой е говорил за държавна намеса? Най-малкото пък това искам! Това за което говоря е да се ползва практиката, която се ползва в цяла Европа - независими пазарни индекси за определяне на РЛП.
31 Август 2010 16:36
Ветов, не знам някъде по света да има под за банковите лихви.
Но таван има във всички "бели" държави, начело със САЩ.
31 Август 2010 16:47
Пък и не съм чувал някъде по света да се е налагало да се спасяват банки от прекалено ниски лихви по кредитите.
31 Август 2010 16:47
Параграфът ги разбира тези работи явно!
Иска число, което да е крайно и да не се променя!
Може!
Банката прави един лихвен суап като получава ресурс на фиксиран лихвен процент за 30 години срещу ресурс на плаващ лихвен процент за същия срок.
Тъй като в цената на това животно се калкулира лихвения риск, ресурсът и се оскъпява с 2-3%.
След това ти дава кредит вмест на 7% в момента с евентуален риск за промяна на лихвата на 10% и повече не те закача.

31 Август 2010 17:03
Попангелов, все накой трябва да е пръв.


Пауло, само професор по финанси може да мисли, че формулата Euribor+N е по-предвидима в следващите 5 години от БЛП+5. Ама на професорите им е лесно - те кредити обикновено не взимат.
Ако намериш някъде графика на някой нашенски БЛП от 2007 насам, сравни го с промяната на Euribor-a.
31 Август 2010 17:23
Ветов,
Няма да корелират! В Банката дето я познаваш са на БЛП и доколкото си спомням там калкулираха един кош неща вътре в БЛП-то, които обикновено са с обратен тренд. Например Еуриборите паднаха, като антикризисна мярка, но CDS-те скочиха, рисковите премии също.
31 Август 2010 17:28
Знам, че няма да корелират.
Промяната по абсолютна стойност искам да подчертая ... Във връзка с прогнозируемостта.

Редактирано от - vetov на 31/8/2010 г/ 17:31:08

31 Август 2010 17:37
Ами аз в една друга тема им казах - тримесечния Euribor преди кризата се мотаеше в границите 3-4%. Сега е 0.8 - 0.9%.
Що се отнася до фиксираните лихви, за които се е размечтал Параграфа, същата банка се опита да го направи преди около 5 години. Управлението което отговаряше за управление на активите и пасивите направи един лихвен суап и каза на бизнеса - ето ви фиксиран ресурс, струва толкова, продавайте кредити.
Познай дали успяха да продадат нещо.

31 Август 2010 17:43
Сравнявате, несравними според мен неща от гледна точка на изходни параметри. Едното(Euribor), се определя на база реални транзакции на междубанковия международен пазар от ЕЦБ, a другото се определя едностранно от банката, която ви кредитира веднъж месечно на събрание на управителния съвет, докато си чоплят носа и гледат в тавана....Какво се опитвате да сравняте въобще?!
31 Август 2010 17:48
Сравняваме предвидимостта на формулите, по които се определят лихвите по кредити, когато са променливи.
Еурибор+N e най-масово използваната от вида, който ти искаш да се въведе навсякъде.
31 Август 2010 17:55
"Управлението което отговаряше за управление на активите и пасивите направи един лихвен суап и каза на бизнеса - ето ви фиксиран ресурс, струва толкова, продавайте кредити.
Познай дали успяха да продадат нещо."
И колко беше стойността?
Да не би просто да е била прекалено висока, та затова никой да не е искал да купува?
20%?
31 Август 2010 17:57
Пауло,
Euriboра се определя в момента от това, че световните финансови резерви се свиха с 40% в резултат на интервенциите на ЕЦБ, Федералния резерв и т.н.
Ако бяхме изтеглили едни 20 милиарда заем от МВФ (като Унгария, , Румъния, Турция. Гърция. Литва, Латвия, Естония, Ирландия и т.н.) и ги бяхме наляли на пазара, всички БЛП-та щяха да са двойно и тройно по-ниски.
31 Август 2010 17:58
Euribor + N не е лоша формула.
Друга, нелоша формула е ОЛП на БНБ + N% от ОЛП на БНБ.
Примерно ОЛП на БНБ + 30%.
Чудесна формула.
Разбира се, всеки има право да продава с лихва под тази стойност.

Редактирано от - popangelov на 31/8/2010 г/ 18:05:20

31 Август 2010 18:10
Euribor + N не е лоша формула.


Не е. Проблемът е, че ако вземеш кредит на Euribor+3 сега и след две години Eur-a се върне на нивата от 2007, лихвата по кредита ти ще се увеличи почти двойно.

31 Август 2010 18:17
Попангелов,
Не може да бъде Индекс + % от Индекс. Индексът отразява цената на парите на световния междубанков пазар и капиталовия пазар (за срокове над 1 година).
В надбавката имаш неща, които нямат нищо общо с цената на парите, като например риска на държавата и други такива.
31 Август 2010 18:19
Ще се увеличи двойно, ама ще остане под 10%.
Това е напълно поносимо колебание, ако го сметнеш като риск за предприемача.
31 Август 2010 18:21
Щото имаше и вариант от 6 на 18% за по-малко от две години.
Три пъти.
31 Август 2010 18:24
Може, може, електоратче.
В Алабама как може?
Там даже е така - ако не е договорено друго - 6%.
Може да се договори и друго, ама не повече от 8%.
И точка.
Риск, миск - ако искаш да развиваш банкова дейност в Алабама, това е положението.
И банките развиват дейност в Алабама, не са се уплашили.
31 Август 2010 18:25
Щото имаше и вариант от 6 на 18% за по-малко от две години.

Няма такъв вариант.

А двойно значи два пъти повече, както и да го смяташ.
31 Август 2010 18:25
От 6 на 18 може да стане, ако не си изпълняваш договора и не погасяваш редовно. Не ми разправяй приказки от 1001 нощ.
Някой банки в договора си са записали, че при просрочие накателната лихва се начислява върху цялата главница.
Затова четете си условията по договора преди да го подпишете.
31 Август 2010 18:27
Наистина ли няма такъв вариант?
Не е имало такова увеличение на годишното оскъпяване в българска банка?
Ама сериозно ли?
При все това съм склонен да се съглася с теб.
Затова, да изберем френския модел.
ОЛП на БНБ + 30%.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД