И тъй, Българската народна банка пусна юбилейна сребърна монета. Възпоменателната пара се пуска по случай 125-годишнината от Съединението на България и е с номинал 10 лева. Обаче ще се продава по 60 лева. С ДДС.
И словом да го напишете - все тая! Десет лева ще се продават за шейсет лева. Ей на това нещо никога няма да мога да се начудя! Как така? Нали пише десет лева бе, джанъм? Как така шейсет?
Защо не я направят направо да си е 60? Или ако направят монета от 60 лева, тя ще струва 360 ли?
Хубаво, ама като отида с тая монета в магазина, с нея за 10 лева ли ще мога да си напазарувам или за 60? Все пак банката ми казва, че 10 лева струват 60 лева - това нещо продавачката ще ми го признае ли? Или ако ми платят заплатата в монети като тази, то ще значи ли, че заплатата ми е пораснала шест пъти?
Не се заяждам бе, хора! Просто не разбирам. А аз едно нещо като не го разбирам - питам.
А в такъв случай една стотинка струва ли шест стотинки? Пет стотинки правят ли трийсет? Вероятно не. Защото не са юбилейни, предполагам.
Така или иначе едно официално платежно средство официално ще струва шест пъти по скъпо, отколкото пише. Защото монетата - юбилейна, не-юбилейна - си е монета, не е значка, не е тениска от Китай, не е кило домати от Турция, не е гардероб. Монета си е, на която пише 10 лева, пък струва 60. (То не че не е баш тъй в действителност де, ама все пак...)
Пита се в задачата - Българската (и уж народна) банка сувенири ли произвежда или пари? Как стават тия работи?
Пък и едно нещо кой го продава 6 пъти по-скъпо от собствената му стойност - това не го ли правят спекулантите?
Не е едно и също обаче. Защото за спекулантите не знам, обаче Българската (и, с извинение, народна) банка го прави напълно законно!
И като казвам законно, имам предвид точно Закона за Българската народна банка. В него има една Глава четвърта, ("Парична единица, банкноти и монети"), а тая глава си има Член 24, в който пък член има алинея 6, която гордо и нахално гласи, че: "При продажба на банкноти и монети управителният съвет може да определи цена, различна от номиналната стойност."
Алинеята е нова - вмъкната е през 2005 година. Не знам дали преди това е можело, но след туй вече - да.
Тосет през 2005 година законодателят е приел, че левът вече освен платежно средство, е и стока... Произвеждаш стоката, туряш й цена и пей, сърце!
Стока - стока! Free country, ръйш! (Превежда се като "Ако щеш!")
Тогава обаче как да си обясня едно друго нещо.
От 22 април 2010 година същата тази хем българска, хем народна, хем банка пусна в обращение монета "Белоградчишките скали". Пак възпоменателна - нищо, че не се разбира какво точно им възпоменават на Белоградчишките скали. Тя беше с номинална стойност пак 10 лева. А пък официално струваше 54 лева. Пак с ДДС.
Защо така? Да речеш, че сегашната е по-рядка, та от там да е и по-скъпа - не е. Сегашната е с тираж 5000 парчета - оная е била 4000.
Да е нещо по-различна като мат'риял - и тъй не е. И тази е "сребърна юбилейна монета с частично позлатяване" - и онази е била същата. Онази дори е била със съдържание на сребро от проба .999, докато новата е от проба .925.
Да не би всъщност Българската народна банка, пускайки на пазара произвежданата от нея стока "български лев", да иска да ни каже, че от април до сега животът е поскъпнал, след като един лев от пет и четирсет е станал шест лева? А, министър Дянков? Кво правим сега? Нещо май инфлация ни е налазила...
Шегувам се. Няма никаква инфлация.
Просто тази година на среброто реколтата по-слаба се получи. Дъжд, киша, не можаха да го ожънат навреме, то изгни и ей на какво се получи. Хем по-ниска проба, хем по-скъпо.
Също като с хляба и с олиото.
|
|