Германският канцлер Ангела Маркел обеща, че атомната енергия за мирни цели е само "преходна технология", независимо от продължаването на живота на атомните централи. Споразумението между коалиционните партньори, консерватори и либерали, което изисква одобрението на Бундестага (парламента), идва след продължили месеци спорове между политици и представители на атомната енергетика. Според решение на предишната червено-зелена коалиция на бившия канцлер Герхард Шрьодер атомните електроцентрали трябваше да бъдат спрени постепенно до 2022 г. Решението на федералното правителство сега предизвика остри реакции от страна на неправителствени организации и представители на социалдемократите и зелените. Според последни проучвания 2/3 от германците са против ядрената енергия.
Министърът по околната среда Норберт Рьотген съобщи, че Германия ще вложи три милиарда евро годишно за развитие на възобновяеми енергийни източници. Германският кабинет на практика е постигнал компромис с енергийните гиганти като E.on, RWE, EnBW и Vattenfall от 2011 г. да заплащат т.нар. ядрен данък в размер 2.3 млрд. евро годишно и да отделят допълнително 300 милиона евро за екологично чисти енергийни източници. Това споразумение обаче ще действа само шест години, съобщи ДПА. Според бърз анализ на европейския Екологичен институт във Фрайбург, по поръчка на природозащитната организация WWF, германските енергийни концерни ще спечелят поне 57 млрд. евро от решението на Берлин, съобщи сп."Шпигел".
КРИТИКА
Австрия подложи на критики германското решение, съобщи АФП. Според австрийския министър на околната среда Ники Берлакович, това е "тежък удар за политиката на развитие на възобновяемите енергийни източници". По този начин Германия облекчава задачата си по отношение на намаляването на емисиите на въглероден диоксид, добави той. "Няма начин атомната енергия да се окаже отговор на проблемите с промените на климата и трайно решение за намаляването на вредните емисии", каза министърът.