В пленарната зала се състезаваха две резолюции, предложени от християндемократите в ЕНП и от блок на социалисти, либерали, зелени и крайнолеви. Десницата предложи текст, който щадеше Франция и дори оправдаваше някои нейни действия, докато левицата я посочи поименно като нарушител на основни европейски принципи и директиви. И двата документа отхвърляха всякаква връзка между ромския проблем и приемането на България и Румъния в Шенгенската зона, но в резолюцията на левицата този текст бе добавен като поправка.
Българските евродепутати от десницата бяха в деликатно положение дали да спазят партийната дисциплина, или да акцентират на националната си принадлежност, като застанат срещу политиката на Франция. Ръководителят на групата на ГЕРБ Андрей Ковачев заяви пред "Сега", че в тайния електронен вот е подкрепил всички поправки към резолюцията на левицата, които са благоприятни за България, но при гласуването на цялостния документ се е въздържал, защото го е преценил като твърде политизиран. Той бе приет с 337 срещу 245 гласа, като само двайсетина евроскептици настояваха да продължи шантажирането на България и Румъния за Шенгенската зона.
ЕП изрази "загриженост от мерките на френските органи и други държави за връщане на роми в страните на произхода им" и призова властите "да прекратят незабавно всякакво експулсиране на роми". Изтъкнато бе, че "липсата на финансови средства в никакъв случай не може да представлява основание за автоматично експулсиране на граждани на ЕС", а "ограниченията във връзка с обществения ред могат да се основават единствено на личното поведение, а не на общи съображения за превенция или пък на етнически и национален произход". Твърдението на Франция, че не пъди роми, защото си тръгвали доброволно срещу заплащане, бе иронизирано в резолюцията чрез поставянето на думата "доброволно" в кавички.
Остри думи бяха отправени и към Еврокомисията (ЕК) заради плахата й реакция срещу Париж. Европарламентът отбеляза "с дълбоко съжаление закъснялата и ограничена реакция на ЕК в качеството й на пазител на договорите" и призова Комисията "да реагира незабавно с пълен анализ на ситуацията във Франция", както и да предприеме "необходимите мерки, а именно чрез даване на ход на процедури за нарушение".
Реакция
Френският министър на имиграцията Ерик Бесон заяви в Букурещ, че не може да става въпрос Франция да прекрати връщанията на роми, както се иска от нея в резолюция на Европейския парламент. Искам много ясно да кажа, че не може да става въпрос Франция да прекрати връщанията на роми в родните им страни, независимо дали става дума за румънски, български или други граждани, посочи Бесон.