Проблемът с ромите предизвика сериозен скандал в Европейския съвет вчера, но накрая членовете му се обединиха около мнението, че представителите на етноса са номади и няма как да бъдат спрени да пътуват из Евросъюза. "На срещата бяха чути много мнения, но се наложи това, че ромите са номадски племена, на които трябва да им се даде възможност да обикалят из Европа," обяви премиерът Бойко Борисов след заседанието в Брюксел. Само преди месец френският посланик в София Етиен дьо Понсен се възмути от подобно предложение, направено в статия на в. "Сега".
Борисов посочи, че срещата на върха на ЕС е била доминирана от остри пререкания, "голям спор, да не кажа скандал" между председателя на Еврокомисията Жозе Барозу и френския президент Никола Саркози. "Има две много остри становища по тази тема и не искам България да се намесва въобще," подчерта премиерът. Въпреки изявената готовност от ЕК да започне наказателна процедура срещу Франция заради депортирането на роми от Румъния и България, Борисов обяви, че страната ни слага край на говоренето по темата. Преди дни френски политици обявиха, че проблемът може да доведе до забавяне на членството ни в Шенген и настоя кандидатурите на България и Румъния да не се разглеждат заедно. Това противоречи на официалната позиция на ЕП, че между влизането в Шенген и въпроса с ромите няма връзка.
"Ние сме категорично за това, че всеки човек има права. Все пак обаче аз не искам да се влиза в дебат, защото ние нямаме проблем. Самата Франция потвърди, че няма никакъв проблем с България", коментира Борисов. Той допълни, че това трябва да се вземе предвид при разглеждането на кандидатурата на България за Шенген и бе категоричен, че страната ни може да бъде приета в зоната и без Румъния.
"Не искам да сме в един кюп с останалите държави, които имат проблем. Изгодно е на много държави да сме в комплект с Румъния, но в случая не сме. България си има своя път", допълни премиерът. Изпадането на Румъния от Шенген би означавало премахване на вътрешната граница на България единствено с Гърция.
-----СТРАТЕГИЯ
Премиерът Борисов сподели с колегите си в ЕС "практиката, която имаше България с джебчиите, които пътуваха из Европа, и начина, по който го решихме този въпрос с всички европейски държави. По двама-трима полицаи от отделите отиват, прибират ги и с това се приключва въпросът. Ние не искаме да генерираме престъпност извън нашите граници и това се отчита от всички колеги". Борисов не обясни как точно ромите ще бъдат задържани да не напускат страната ни, при положение че тези, които сега се връщат, не са регистрирани като престъпници във Франция. А за да бъде наложена забрана за напускане, потърпевшият трябва да е извършил престъпление.
------ПРЕСТРЕЛКА
Словесната престрелка между френския президент Никола Саркози и шефа на ЕК Жозе Барозу бе продължение на заплахата ЕК да задейства срещу Франция процедура за нарушение и да сезира Европейския съд в Люксембург. Борисов уточни, че въпросът за ромите продължава да е дискусионен и че на следващата си среща на върха ръководителите на 27-те държави ще се опитат да изработят дългосрочна стратегия по проблема.
|
|