Тотално непознаване както на законите, така и на дейността на фирмата на собствения си съпруг демонстрира здравният министър Анна-Мария Борисова.
Мъжът на министърката - Стефан Кривошиев, е съсобственик на фирмата "Център за клинични изследвания Ф. Олбрайт". Другият притежател е Антони Георгиев, съпруг на шефката на позитивната лекарствена комисия доц. Русанка Ковачева. Според депутата от БСП Мая Манолова това е конфликт на интереси.
"Г-жа Мая Манолова очевидно не е чела законите или поне не в тази част, която касае клиничните проучвания. Направете разлика какво е клинично проучване и какво е изследване. Изследваш нещо, което знаеш, например кръвна захар, утайката. Това са изследвания. Какво е проучване? Думата означава, че проучваш нещо, което не знаеш. Например, не знаеш ефекта от едно лекарство позитивен ли е или дава много странични ефекти", поясни Борисова в парламента вчера. Тя допълни, че фирмата на съпруга й е клиничен център за изследвания. "Тази фирма никога не се е занимавала, не се занимава и в бъдеще няма да има право да се занимава с проучвания", допълни тя. Борисова така и не обясни какво точно изследва фирмата и дали все пак то не е свързано с лекарства.
По закон обаче у нас има клинични изпитвания, когато става дума за лекарства, а не проучвания или изследвания. Освен това според "Дакси" предметът на дейност на фирмата на Стефан Кривошиев е клинични проучвания и изследвания.
Мая Манолова попита дали Анна-Мария Борисов се е опитала да промени наредбата за позитивния списък така, че повече продукти да минават през клинични проучвания. "Променя ли тя правилата така, че фирмата на съпруга й да има повече работа и да реализира по-голяма печалба", попита Манолова. МЗ обмисля промени в наредбата, която определя кои лекарства влизат в позитивната листа, т.е. ще се плащат с обществени пари. Една от поправките касае оригиналните медикаменти в списъка, които кандидатстват да влязат в него с ново показание, т.е. твърдят, че лекуват и друго освен това, за което вече са одобрени. Те ще трябва да представят данни, че продуктът е доказал новия си ефект в лечебни заведения от поне пет области у нас за последната година. Обикновено за подобни данни се наема фирма за клинични изпитвания. Странното е, че данните трябва да са изрично от български болници, при положение че фирмите имат такива данни от чужбина.
Абе, започва да подава глава заек и от това храстче...
-----------------------------------
Блогът на Генек