Националната агенция за приходите (НАП) е съставила акт за нарушение и наказателно постановление на лидера на ДПС Ахмед Доган заради закъснение при регистрация по ДДС. Това съобщи шефът на агенцията Красимир Стефанов пред парламентарната комисия за борба с корупцията. По закон санкцията за забавяне на регистрацията варира между 500 и 5000 лв., а глобата за забавяне на дължимия данък е между 500 и 10 000 лв.
През 2008 г. Доган е получил първия транш от 458 000 лв. от хонорара от 1 млн. евро като консултант по проекта "Цанков камък". Лидерът на ДПС обаче "пропуснал" да се регистрира своевременно по ДДС, направил го е близо година по-късно - на 23 март 2009 г. Законът за Данък добавена стойност предвижда всяко данъчно задължено лице с облагаем оборот 50 000 лв. или повече да подаде заявление за регистрация в 14-дневен срок.
Доган декларира пред Сметната палата 366 000 лв. доход от друга стопанска дейност за 2008 г. Депутати от ДПС разясниха тогава, че това е първият транш от хонорара за "Цанков камък". Не стана ясно откъде идва разликата от около 100 000 лв. със съобщената вчера от данъчните сума и защо тя не фигурира в декларацията на Сокола към публичния регистър.
За нарушението на Доган се разбра след разследване на парламентарната "Антимафия" по казуса "Цанков камък". В края на юли комисията изпрати събраните документи във Върховния административен съд (ВАС), който заведе дело за конфликт на интереси. Съдиите поискаха от Доган да представи доказателства за квалификацията си в областта на минното дело, хидрологията и строителството и докладите за свършената от него работа по четирите консултантски договора за "Цанков камък". Доклади за свършеното бяха поискани от "Института по строителство и минно дело" АД, който му е изплатил хонорара. До този момент обаче Сокола не е представил нужните документи. Преди дни стана ясно, че и НЕК е пропуснала да го стори. Съдът очакваше от НЕК отговор на въпроса работи ли "Минстрой холдинг" АД, част от който е институтът като подизпълнител на "Алпине Бау" при строителството на хидровъзела, какви средства е получила компанията за времето от началото на строителството - 2004 г. до сега, използвана ли е процедура на открит конкурс или обществена поръчка при подбора на подизпълнители, както и дали това финансиране е обезпечено със заем, получен за строителството на АЕЦ "Белене", и кой е кредитополучателят по него.
Шефът на НАП обяви още, че ревизията на фирмите, които се водят собственици на имотите, свързвани с името на Ахмед Доган, е приключила на 6 август 2010 г. Красимир Стефанов допълни, че резултатите са пратени на главния прокурор с писмо от 3 септември 2010 г. От прокуратурата обаче не потвърдиха тази информация.
--------ИМОТИ----
Проверката на имотите на Доган започна в средата на 2008 г. Тогава от комисията по корупцията в НС поискаха да знаят кои са собствениците на т.нар. Боянски сараи, хотела "Каса Домини" в Рибарица, СПА комплекса "Орфей" в Девин, парка "Росенец" до Бургас и Двореца на децата в Дръндар. Депутатите се интересуваха с какви пари са придобити те, дали са плащани редовно данъци и др. От откъслечни сведения, които станаха публично достояние, се разбра, че визираните имоти са купени на съмнително ниски цени, работят на загуба, което обаче не им пречи да получават огромни кредити от определени банки. Повечето от сградите са притежание или са ремонтирани от един и същ обръч фирми, свързани отново с "Минстрой холдинг". Междувременно в началото на 2010 г. съсобственикът на "Каза Домини" Арбен Хавальов бе осъден за източване на ДДС. Покрай делото комисията за отнемане на незаконно придобито имущество започна производство за конфискация на хотела.
|
|