Управляващите смятат да похарчат милиони, за да изкупи държавата частни имоти на първа линия до морето, които в момента пречат на свободния достъп до плажовете. Идеята разясни вчера зам.-министърът на регионалното развитие Екатерина Захариева. Данните на ведомството показват, че в България има 25 плажа, които са оградени изцяло с частни земи, а техните собственици не пускат никого да припари до плажа.
За да реши проблема, ведомството е преценило, че е най-добре държавата да отчужди тези земи и да построи на тяхно място улици или алеи до плажовете. Така с пари на данъкоплатците ще се коригират недалновидни и дори незаконни решения на държавни и общински органи, които се позволили частници да заградят плажове.
Захариева обясни, че засега няма точни изчисления колко пари трябват - това ще стане ясно, когато бъдат изготвени новите подробни устройствени планове. Но призна, че тъй като става въпрос за имоти на първа линия, парите никак няма да са малко. Тя само подчерта, че тъй като през годините държавата не се е погрижила да осигури достъп до плажовете, което е конституционно право, сега това ще струва пари на данъкоплатците.
Според брокери това са уникални имоти с високи цени, за които няма търсене и трудно може да се направи извод за реалната стойност на сделките. Офертите за урегулирани парцели в района на Созопол и Русалка например са между 50-80 евро на квадрат, посочи Добромир Ганев от "Форос". Ако земята е земеделска, струва между 15 и 20 евро на кв.м.
Така може да се окаже, че собствениците на туристически комплекси ще получат сериозни суми за това, че не допускат хората до плажа.
"Процедурата ще стартира първо за ивиците край къмпинг "Градина", за "Русалка" и за още 3-4 невралгични плажа", обясни Захариева. Там ще се изработят планове за улична регулация, кметовете ще ги одобрят, ще се издадат строителни разрешителни, а частните земи, които попадат на пътя, ще се отчуждят.
Точно с комплекс "Русалка" бе свързан най-големият скандал това лято, когато стана ясно, че за да стигнат до плажа на комплекса, хората трябва да платят 6 лв. за паркинг и 50 лв. за престой. Когато местните власти махнаха бариерата, хората на Банев сложиха на същото място синджир и пак продължиха да събират пари.
Кметът на Каварна Цонко Цонев се изненада вчера, че има такава идея точно за комплекс "Русалка". "Плажът там се пада навътре в самия комплекс и трябва да се бутне стената, за да мине улица до него", коментира той. Според него идеята може да се приложи за други ивици, ако разходите за отчуждения и строителство си струват.
Не е ясно и как ще се действа с плажовете, до които достъпът е ограничен заради плътно построени огромни хотели. Според шефа на дирекция "Концесии" в МРРБ Милен Топалов в списъка от 25 плажа със затруднен достъп са и ивиците на "Ривиера" "Слънчев ден" и "Елените". Ако там трябва да се отчуждават сгради и земи, със сигурност ще трябват милиони. Топалов и Захариева казаха, че приоритетно ще се решават по-леките случаи. Сред "леките" те споменаха само плажовете на "Вили Чайка" край Балчик, плажът на НСА в Равда, къмпинг "Ахелой" и др.
Регионалното министерство има и други идеи, чрез които да осигури свободен достъп на туристите. Зам.- министър Захариева обясни, че през октомври в МС ще бъде внесен проектът за промяна на Закона за Черноморското крайбрежие. Обмисля се в него да бъде записано, че собствениците нямат право да отказват пешеходен достъп през имотите си до плажа.
ЕКЗОТИКА
"В предстоящите законови промени ще се регламентира възможността за създаване на изкуствени плажове. Идеята дошла след интерес от страна на инвеститори, които искали да изградят ивици край Ахелой, Св. Влас и в близост до плажа Созопол-запад", обясни шефът на дирекция "Концесии" в МРРБ Милен Топалов. Той припомни, че при изграждането на изкуствения остров край Несебър се оказало, че няма регламент за създаване на такова съоръжение. Идеята е в новия Закон за Черноморското крайбрежие да се запише, че изкуствените плажове, също като естествените, са публична държавна собственост. Инвеститорите пък ще бъдат компенсирани, като не плащат концесионни такси за известен период от време.
КОНТРОЛ
Строителното министерство ще развали концесионните договори за три плажа заради системно неспазване на изискванията за водно спасяване и хигиенните норми. Едната ивица е "Дюни-юг", чийто стопанин в момента е "Хелио Тур С" на Николай и Евгения Баневи. Другата концесия е за плажа "Бяла Карадере" край село Бяла, който се стопанисва от "Титан чистота". Ще бъде прекратен договорът и с "Вив Комерс 98", които стопанисват плажа "Фиш Фиш" между Балчик и Албена. Собственици на фирмата са Силвия Димитрова и Светла Белчева.
Поредна екзотика...
------------------------
Блогът на Генек