:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,693,727
Активни 621
Страници 4,657
За един ден 1,302,066

ГЕРБ отлага две ключови реформи - пенсионната и образователната

Единият закон дори не е готов, а по другия предстои поредното експертно обсъждане
Управляващите отлагат две основни и отдавна чакани реформи - на пенсионната система и в университетите.

Просветният министър Сергей Игнатов обяви вчера, че няма да прибързва с внасянето в парламента на изцяло новия закон за висшето образование, въпреки че призна - България се нуждае от разтърсваща реформа, която да върне науката в университетите. "Засега задържам закона, защото разбрах, че не съм избрал прав път - да напишем закон само за висшето образование. Това няма да реши проблема на университетите, които ще продължат да бъдат само по-високи гимназии. Искам да направя реформата в двете сфери, които всъщност са една - науката и висшето образование", обясни отстъплението Игнатов при откриването на учебната година в УНСС. Министърът добави, че иска да изчака края на реформата в БАН. По думите на министъра цялостната визия за висшето образование ще е готова догодина.

Проектозаконът се пише от март. Първоначално Игнатов обяви, че ще е готов до края на годината. Ректори обаче твърдят, че за момента той е "до под кривата круша". Вчера Игнатов също призна, че към момента има липсващи теми, както и глави, които не му харесвали. Досега от проекта бе обявена идеята на ректора на УНСС Борислав Борисов университетите да могат да отварят фирми и да се разпореждат с имотите си. Финансирането трябваше да е според получената акредитация.

Засега просветното министерство ще се задоволи само със спешни кръпки на настоящия закон за висшето образование. Според Игнатов ще се уреди възможността висшите училища да се обединяват помежду си. Той даде пример с Техническия и Химическия университет в София, които искат да се обединят в едно федеративно цяло, като запазят автономията си - с президент на университета и ректори на 2 или 3 структури.

Сред другите подготвени промени са финансирането на отделни специалности на базата на подготвените в момента рейтинги. Най-добрите специалности ще получават с около 10% повече пари. Сериозни промени предстоят и в системата за акредитация. След промените до 4-5 години около големите университети ще се създадат и научни паркове.

-------ОТСТЪПЛЕНИЕ

Сериозни промени предстоят и в Кодекса за социално осигуряване, които вече бяха приети на първо четене от социалната комисия в парламента, изкараха КНСБ на палатков лагер пред НС и би трябвало да влязат в сила още от 1 януари догодина. По предложение на депутатите от ГЕРБ от социалната комисия ще се създаде поредната експертна група, този път към парламента. Тя ще търси пак консенсусни решения за пенсионната реформа, каквито не бяха открити след 9 месеца социален диалог.

Новата работна група ще има време да излезе с нови предложения за месец, месец и половина. Дотогава обаче ще трябва да влязъл за гласуване в НС бюджетът на държавата, който е направен върху разчети за сегашните предложения.

Според вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов управителят на НОИ Христина Митрева вчера е предложила поредния нов вариант за категорийните работници. Идеята е за работещите при тежки условия през 2011 г. да се вдигне с една точка изискуемият сбор от стаж и възраст и за жените той да стане 95 т., а за мъжете 101 т. На практика това е сериозно отстъпление от основната цел на пенсионната реформа - по-плътно обвързване на осигурителния принос и правото за пенсиониране. Сега жените и мъжете, работещи при тежки условия, могат да се пенсионират не по-рано от 47 г. и 52 г. при първа категория труд и на 52 г. и 57 г. при втора категория труд, при съответно 10 г. и 15 г. стаж при съответната категория, ако при преизчислението му изпълнят условието за 94 т. и 100 т.

За масовата трета категория пенсионната реформа засега предвижда увеличение на стажа общо с 3 години - по една за три поредни календарни години. Според участници в срещата обаче има индикации от управляващите увеличението да стане по-плавно.
24
3759
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
20 Септември 2010 20:02
По-добре , всички да отложат . Според както подхождат към тях , нито една няма да им излезе . Не го казвам със злорадство ...
20 Септември 2010 20:41
Подкрепям, beagle. Колкото по-малко халтура в законодателството, толкова по-добре. Особено ако се съди по т.нар. ЗРАС, който представлява наброски за идеи, макар че комисията по образование се опита до му придаде що-годе законообразен вид. Да не говорим да проектоправилника на въпросния ЗРАС в сайта на МОМН, където като основно изискване за съответната академична длъжност се кипри тюторство.
20 Септември 2010 21:08
Среща между Константин Тренчев, Тотю Младенов и Цецка Цачева-бих казал странен формат се оказа истина.А къде са КНСБ(нали са на палатки пред НС или ги няма, защото стана ясно , че КТ "Подкрепа" няма да излязат на протести с КНСБ , срещу пенсионната реформа. "Не е приемливо, когато една институция си науми нещо и определя дати, срокове, методи, друга институция, която е абсолютно независима и суверенна да й се връзва на акъла", казал Тренчев).А къде са многообичните „работодатели“?
Натиснете тук
20 Септември 2010 21:41
Принципът е един и същ Бигле, sorry..
И то във всяка една област на действията Му - "Ний ги фащаме(проблемите) - а те на пущат!"
Питай малкото си, то първо понюхва...ако да е с намордник!
20 Септември 2010 21:49
Най-лобисткият псевдминистЕр в така нареченото "правителство"- боксьорът - И(г)натов би трябвало най-малкото да се засрами от поредната си изцепка. След като дълги и тягостни за българското висше образование месеци той се кълнеше, че аха-аха и законът за Висшето образование ще е готов (под мъдрото ръководство на ректора на един от най-мафиотските университети - УНСС), сега бие отбой. Явно е разбрал, че и този МУ закон е пълен с недомислици и откровени нарушения на конституцията и може да му коства главата. Защо обаче това не стана с яростно атакувания от представителите на университетската гилдия фамозен ЗРАС, отпочиващ все още в папките на Конституционния съд? За съжаление поне аз отговор не мога да дам! Въпреки, че решение на съда още няма, това не попречи въпросният министЕр да се самонакичи със званието ПРОФЕСОР по съставената от самия него процедура. И не само това - от различни университети вече достигат сведения за провеждане на и на други подобни процедури с предизвестен край независимо от това, че законът още не е в сила. Как става това би било загадка, ако живеехме в нормална държава, но в нашата не! Поне дотогава докато търпим индивиди с болно самочувствие и съзнание за духовна и професионална немощ като И(г)натов !
20 Септември 2010 22:28
Нещата са точно както казва ГНевен. Когато, при обсъждането на прословутия ЗРАС, възразявахме срещу проекта с мотива, че ликвидирането на ВАК отваря път за безконтролно производство на професори и всякакви още титуловани същества, Игнатов с типичната си наглост твърдеше, че подготвяният и едва ли не вече готов закон за висшето образование ще постави нещата на мястото им, а за краткия период на "беззаконие" никой няма да успее да злоупотреби. Сега се вижда, че този "кратък период" съзнателно се продължава, за да могат ВСИЧКИ приближени на властта да си уредят необходимото кариерно израстване, което по никакъв начин не засляжават. Поправям ГНевен само в това, че сезирането на конституционния съд по никакъв начин не спира действието на ЗРАС, и че едно евентуално отменяне от съда на някои части от ЗРАС няма да има обратна сила.
20 Септември 2010 23:37
За т.н. ПЕННСИОННА РЕФОРМА:
След като има проблем , има и различни решения.Решението за 40г. осигурителен стаж за пенсия и навършилите пенсионна възраст да продължават да работят е едно "антисоциално решение" в условията на предишна престъпна приватизация , лошо управление на икономиката и голяма безработица."Мозъците" искащи пенсионна реформа нека да я обвържат със създаване или освобождаване на работни места и с безработните , които трябва също да изработят 40г. осигурителен стаж.Първо Работни МЕСТА и тогава 40г. стаж!
21 Септември 2010 01:36
От гледна точка "Продължителност на човешкия живот в БГ" - 40-годишния трудов стаж наистина си е безумие!
Елементарната сметка(неведнъж правена у Форума), го доказва просто и ясно: - при средно образование на 18 години и бакалавър на 23 + 40 години бачкане = 58г. за "среднисти" и 63г. за "вишисти"!
Аре ся, опитайте се да обясните на Биглето на кучето му - от к'ъф зор ше тряба да стане "баФкалавър"?!
21 Септември 2010 04:39
Няма проблем важното е лобистките закони и поправки да се придвижват с приоритет и по бързо. Догодина ще е първия як ритник на ГЕРБ рите.
21 Септември 2010 07:26
Герберите викат "Хоп!" и скачат, а после гледат къде са цопнали.
Реформата не е идея, реформата е система от идеи, методи, работа, отговорност...
У нас има само някакви зачеквания на хрумвания и ...Както викал турчинът: 'Да ми е на българина акъла "после".
---------------------------------
Блогът на Генек
21 Септември 2010 07:32
Изтощително е да им се следят на тия нещастници ходовете
21 Септември 2010 08:49
К, ва реформа в пенсиите, щом ще се увеличава или възрастта или стажа и то драстично, кой ще приеме тази реформа...Вижте Гърция...При нас когато става дума за вързване на бюджета или сме в криза веднага започват "реформи"...Кажете си го директно стягаме колана с една, две или три дупки, но ще бъде по мек...Пфу-у-у.
21 Септември 2010 09:30
За реформата в университетите и науката Прави я човек, който хал хабер си няма от наука - един преводач от иероглифи на български, нищо повече- даже и за историк не го признават. Каква наука разбира, какви ефективност, какви внедрявания. Най-много да внедри египетския труд при правене на пирамидите. Инак при него имаме голям конфликт на интереси. Голямата наука се прави извън университетите - даже и в САЩ. Те имат там Национални лаборатории, Национални институти и т.н. В Европа още повече. Аз когато бях във Ница имаше 2-ма в катедрата, които въобще не се вясваха там. Ходеха направо да си прочетат лекциите - 6 часа на седмица и четяха лекции в някакво медицинско училище. Получаваха много пари. Когато професорът там почна да ми плаче, че нямал хора за наука аз го питах ами тези 2-мата. Той ми отговаря "не мога да се разправяма с профсъюзите, те считат за работа само преподаването. 70% от университетът не правят наука. " А към този университет имаше огромен технологичен парк - "София-Антиполис". При нас положението е още по-трагично - оставите ли университетите да правят наука - науката е умряла. Само някои звена в СУ, може би Пловдивския и едно звено в аз знам в Бургаския Технологичен правят истинска наука, както и някоя друга амбициозна личност от другите университети. За това положение има 2 причини - липсата на каквото и да е експериментална база в университетите и голямата педагогическа натовареност на личния състав. Двете причини действащи заедно обесмислят идеята за наука в университетите. И за преодоляването на тези причини се искат пари.
Повечето министри на образованието и науката искаха БАН да се самореформира. Това не може да стане. Трябва обща държавна политика в областта на науката, която да засегне и БАН и универсиитетите.
21 Септември 2010 10:36
Реформата не е идея, реформата е система от идеи, методи, работа, отговорност...

Генек, съгласен, ама ти много усложняваш нещата и искаш невъзможното.
Реалностите са други и по-простички - пожар, маркуч, вода, гасиш, ура, осанна...next one! Кво толкоз?
21 Септември 2010 10:49
Ами то всичко си върви, както и тръгна- крачка напред-две назад! ще харчим като за световно, ама това приходи, бюджет и реформи- други да си блъскат главите-идат избори!Некадърни са кадрите, внесени и привнесени откъде ли не! Натиснете тук
21 Септември 2010 11:08
Вижте какво прие близкият до нас Румънски парламент за увеличаване на пенсионната възраст на 65г. , но забалежете от далечната 2030г.

TPYPTA
21 Септември 2010 12:32
Аз лично се радвам, че за първи път Игнатов говори за ВИЗИЯ и че признава свой предишен пропуск.

Това, според мен е важна крачка напред! Означава, че има пробойна в традиционния начин на мислене!
21 Септември 2010 13:28
При настоящата визия за реформи в здравната систма, реформи в пенсионната система са излишни!...
21 Септември 2010 13:51
Кви реформи бе хора, кви 5 лева?Реформи не се правят в дни на икономическа криза и недоимък.Който си позволи, демек е толкова глупав, да прави реформи в такава ситуация е непоправим оптимист, а според мене е глупак.И скоро пада от власт - може би затова го тласкат Боко по тази тънка червена линия.Реформа трябваше да направи, но не поиска заради кръвосмешение с родните милионери, триегъзата коалиция, когато имаше милиарди излишъци - тогава беше време за реформи.Решителни и безкомпромисни.За нещастие на българският народ тогава(когато имаше световен икономочески подем) беше премиер Сергей Станишев - слаб играч и недалновиден политик.Пропуснатите ползи от Станишев са по-лоши даже от колапса на държавата по времето на Жан Виденов.
21 Септември 2010 14:53
Кви реформи бе хора, кви 5 лева?Реформи не се правят в дни на икономическа криза и недоимък.Който си позволи, демек е толкова глупав, да прави реформи в такава ситуация е непоправим оптимист, а според мене е глупак.И скоро пада от власт - може би затова го тласкат Боко по тази тънка червена линия.Реформа трябваше да направи, но не поиска заради кръвосмешение с родните милионери, триегъзата коалиция, когато имаше милиарди излишъци - тогава беше време за реформи.Решителни и безкомпромисни.За нещастие на българският народ тогава(когато имаше световен икономочески подем) беше премиер Сергей Станишев - слаб играч и недалновиден политик.Пропуснатите ползи от Станишев са по-лоши даже от колапса на държавата по времето на Жан Виденов.


ФЪРСТ 2,



21 Септември 2010 15:52
***

Редактирано от - sybil на 21/9/2010 г/ 16:53:55

21 Септември 2010 17:09
ГЕРБ трябва да си осигури максимална социално-политическа подкрепа в Обществото , за да стартира дълбоката Политическа реформа , от коята се нуждае общия ни живот в него . След това и във връзка с нея , идват "секторните". Като градивен социален проект , Реформацията е възможна само при наличие на изключителна искреност и откровение към Проблематиката на общия ни живот и всичките му перипетии в Дългия похоТ към капитализъм . Трябва да търсим и намерим , Равнодействаща на премъченото доднешно Развитие на Националната ни общност . Тази задача е непосилна за която и да е политическа партия сама по себе . От ГЕРБ се иска да признае това и патриотно да се отдаде на Обществената си Длъжност ...
21 Септември 2010 17:42
Предлаганите промени ще решат проблемите само на част от хората в предпенсионна възраст , а за други ще доведат полунулева година за пенсиониране. От КНСБ твърдят, че са събрали 20 хиляди подписа от хора в стоманодобивната индустрия срещу промените в Кодекса за социално осигуряване, и че планират в София да пристигнат около 15 - 20 хил. души. Тренчев заявява, че няма да им се “връзва на акъла”.
Натиснете тук
21 Септември 2010 18:57
uzur1 мили ,
Кучето ми не си сторва любопитството дори , да влезе в подробностите , които споделяш . То само има предвид Правилото , което сме длъжни да спазваме , при Реформа в даденият Сектор - Да сме осъществили предварителната Политическа работа , в Обществото и Общността , която е най-ангажирана към технологията и детайлите на съвместно набелязаната , Промяна . Проблемът ни е , че на тези въпроси ние гледаме , като на "низ от отделни , частни проблеми" в дейността , а не е така . Наред с друго , ние и масово се явяваме аналфабети от чиста проба в Политиката ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД