Управляващите отлагат две основни и отдавна чакани реформи - на пенсионната система и в университетите.
Просветният министър Сергей Игнатов обяви вчера, че няма да прибързва с внасянето в парламента на изцяло новия закон за висшето образование, въпреки че призна - България се нуждае от разтърсваща реформа, която да върне науката в университетите. "Засега задържам закона, защото разбрах, че не съм избрал прав път - да напишем закон само за висшето образование. Това няма да реши проблема на университетите, които ще продължат да бъдат само по-високи гимназии. Искам да направя реформата в двете сфери, които всъщност са една - науката и висшето образование", обясни отстъплението Игнатов при откриването на учебната година в УНСС. Министърът добави, че иска да изчака края на реформата в БАН. По думите на министъра цялостната визия за висшето образование ще е готова догодина.
Проектозаконът се пише от март. Първоначално Игнатов обяви, че ще е готов до края на годината. Ректори обаче твърдят, че за момента той е "до под кривата круша". Вчера Игнатов също призна, че към момента има липсващи теми, както и глави, които не му харесвали. Досега от проекта бе обявена идеята на ректора на УНСС Борислав Борисов университетите да могат да отварят фирми и да се разпореждат с имотите си. Финансирането трябваше да е според получената акредитация.
Засега просветното министерство ще се задоволи само със спешни кръпки на настоящия закон за висшето образование. Според Игнатов ще се уреди възможността висшите училища да се обединяват помежду си. Той даде пример с Техническия и Химическия университет в София, които искат да се обединят в едно федеративно цяло, като запазят автономията си - с президент на университета и ректори на 2 или 3 структури.
Сред другите подготвени промени са финансирането на отделни специалности на базата на подготвените в момента рейтинги. Най-добрите специалности ще получават с около 10% повече пари. Сериозни промени предстоят и в системата за акредитация. След промените до 4-5 години около големите университети ще се създадат и научни паркове.
-------ОТСТЪПЛЕНИЕ
Сериозни промени предстоят и в Кодекса за социално осигуряване, които вече бяха приети на първо четене от социалната комисия в парламента, изкараха КНСБ на палатков лагер пред НС и би трябвало да влязат в сила още от 1 януари догодина. По предложение на депутатите от ГЕРБ от социалната комисия ще се създаде поредната експертна група, този път към парламента. Тя ще търси пак консенсусни решения за пенсионната реформа, каквито не бяха открити след 9 месеца социален диалог.
Новата работна група ще има време да излезе с нови предложения за месец, месец и половина. Дотогава обаче ще трябва да влязъл за гласуване в НС бюджетът на държавата, който е направен върху разчети за сегашните предложения.
Според вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов управителят на НОИ Христина Митрева вчера е предложила поредния нов вариант за категорийните работници. Идеята е за работещите при тежки условия през 2011 г. да се вдигне с една точка изискуемият сбор от стаж и възраст и за жените той да стане 95 т., а за мъжете 101 т. На практика това е сериозно отстъпление от основната цел на пенсионната реформа - по-плътно обвързване на осигурителния принос и правото за пенсиониране. Сега жените и мъжете, работещи при тежки условия, могат да се пенсионират не по-рано от 47 г. и 52 г. при първа категория труд и на 52 г. и 57 г. при втора категория труд, при съответно 10 г. и 15 г. стаж при съответната категория, ако при преизчислението му изпълнят условието за 94 т. и 100 т.
За масовата трета категория пенсионната реформа засега предвижда увеличение на стажа общо с 3 години - по една за три поредни календарни години. Според участници в срещата обаче има индикации от управляващите увеличението да стане по-плавно.
|
|