Нито един извършител на взломна кражба от 10-те хиляди осъдени през 2009 г. не е получил максималната присъда, гласят нови данни, предоставени в британския парламент от Министерството на правосъдието в отговор на депутатско питане. Само двама от осъдените 5000 крадци, само четирима от 6000 осъдени измамници и много малка част от сексуалните престъпници са получили максималните наказания. Като цяло, по-малко от един на всеки 100 осъдени за сериозни престъпления са наказани с най-дългия срок затвор.
Според адвокатите на жертвите тази статистика доказва, че съдът е мек към престъпността. Ето защо те искат разследване. Статистиката показа и опасността от по-нататъшно подкопаване на общественото доверие към закона и реда, особено след предложенията на различни министри все повече престъпници да не бъдат осъждани на затвор.
Роуз Диксън от обществената организация "Подкрепа след убийство и непредумишлено убийство", споделя че често e търсена от семейства на жертвите, които
не могат да разберат логиката на присъдите
"Шокирана съм от това, което разкриват новите данни, подобно нещо досега не е публикувано. Трябва да има проучване по въпроса, а правителството да огласи статистиката за това кой какви присъди получава", каза тя.
Парламентаристът консерватор Филип Дейвис, чийто депутатски въпрос предизвика разкриването на новите данни, сподели: "Цифрите са невероятно ниски. Това е скандално. Отвращавам се от политици, които на приказки са твърди срещу престъпността, но после думите са разминават с делата им. Без съмнение в тези цифри има невероятно постоянно количество взломни крадци, които от време на време се изправят пред съда, но най-необичайното е, че никой от тях не е получил максималната присъда. Предишната власт бе майстор в приемането на драконовски закони с драконовски присъди, за да покаже, че е непреклонна спрямо престъпността. Но единственото, което има значение, е дали провинените наистина получават максималните присъди".
Последните данни за максималните присъди са от 2008 г. и те бяха предоставени на парламента от високопоставения служител на правосъдното министерство Криспин Блант. Същата година 79 058 престъпници са излежавали присъди в затворите на Англия и Уелс за наказуеми деяния. От тях обаче максималният срок затвор излежават едва 621 души. Обир с взлом в частна или обществена собственост се третира от закона като сериозно нарушение и може да бъде наказано с различни срокове затвор в зависимост от категорията нарушение. Максималната присъда за кражба в частен имот е 14 години, а в търговски обект - 10 години. Има обаче и обири, които законът
наказва с доживотна присъда
Преди да определят наказанието, съдиите вземат предвид подробностите на всяко престъпление, биографията и криминалното минало на нарушителя и други фактори. Разкритите данни показват, че в почти всички случаи те избягват максималната присъда.
Парламентарният контрол показа също, че само 39 от 3000 сексуални престъпници са получили максималната присъда. Същото важи и за осъдените за престъпление срещу личността - категория, варираща от нападение до убийство. С максимални присъди са само 4 процента от осъдените за подобно обвинение. Само трима са получили максимални присъди за кражби и джебчийство, 32 за незаконно притежаване и разпространение на наркотици, 4-ма за измами и фалшифициране и трима за нанесени материали щети.
Новата статистика ще породи дебат за присъдите срещу престъпниците. Максималната присъда за непредумишлено убийство е доживотен затвор. Наскоро бе освободен Рики Преди, един от четирима младежи, убили 10-годишната Дамилола Тейлър. Той излезе от затвора на четвъртата година от 8-годишната си присъда. В същото време разследващи източници твърдят, че той представлява "сериозна опасност" за бъдещи престъпления.
Този юли имаше сериозни критики срещу присъди на двама тийнейджъри, предизвикали смъртта на мъж, който се разхождал с 3-годишната си внучка. 16-годишният Лиън Илкок бе осъден на 4.5 години затвор, а 15-годишният Хамза Лизай на 3.5 години за непредумишленото убийство на 67-годишния Икрам Хак. Той си ударил главата в тротоара при нападението на двамата срещу него в южен Лондон, а по-късно починал в болницата. Впоследствие главният прокурор Доминик Грийв отказа да отнесе случая в апелативния съд с довода, че присъдите не са "прекомерно снизходителни".
Миналия месец тийнейджър, който извършил обири с взлом на 700 имота за общо 1 млн. британски лири, най-накрая бе осъден.
Но само на 5 години затвор,
при положение че максималната присъда за този род престъпление е 14 години затвор.
19-годишният Брадли от Харлоу в Есекс бе хванат да влиза с взлом в къща само три месеца след като съдията му спести затвор, за да му даде "втори шанс". Съдията Кристофър Бол обясни, че първоначално е бил прав да "рискува" и да го включи в една програма за превъзпитание за придобиване на трудови умения. По този повод говорител на Министерството на правосъдието припомни, че присъдите се взимат от независими съдии, които единствени разполагат с всички факти по всеки отделен случай. Говорителят добави още, че "Министерството на правосъдието извършва в момента пълна оценка на присъдите и превъзпитателните мерки, за да е сигурно, че те са ефективни при възпирането на престъпността, опазването на обществения ред и намаляване на повторните нарушения на закона".
Правосъдният министър Кенет Кларк е възложил да се изготви доклад - преглед за издадените присъди, който трябва да бъде готов в края на есента. Но той вече каза, че иска по-малко престъпници в затворите и по-малки присъди. Програмата на предишното лейбъристко правителство целеше до 2016 г. в Англия и Уелс местата в затворите да се увеличат до 96 000. Но може и да не бъде задействана заради преразглеждане на разходите и стабилизирането на броя на затворниците. Въпреки това Кенет Кларк задейства план, наследен от предишното правителство, за изграждането на "суперзатвор" за 800 места в източен Лондон. Говори се също, че стари затвори, като в Ланкастър, Дартмур и Дорчестър, могат да бъдат продадени, за да се финансира строителството на нови затвори.
"Аз съм изцяло против позицията на Кен Кларк за присъдите. Мисля, че неговата политика е хаотична", заяви Филип Дейвис.
Междувременно водещ полицейски офицер призовава за реформа при регистрацията на престъпления в Англия и Уелс. Дерек Барнет, президент на Асоциацията на старшите полицейски офицери, критикува законите, изискващи като "насилствено престъпление" да бъдат регистрирани незначителни инциденти, без дори нито един наранен. Според закон още от 1861 г. инциденти със спречквания, бутания и блъскания минават за "насилствено престъпление".
|
|