"Въпросът е как точно ще се разпише текстът и дали ще получи достатъчно одобрение. Процентите са различни - 30 процента, от друго място искат 50 процента, в зависимост от това доколко тя ще изиграе своята роля за бързо прилагане на наказанието", коментира Кесяков. По думите му тази възможност е предвидена от години в законодателството на Гърция и Холандия.
Преди няколко дни шефът на столичния КАТ Ваньо Стоевски сподели друга идея за по-ефективното събиране на глоби - да се запише срок за задължително явяване на нарушителите в "Пътна полиция", както и санкции за неспазването му. Той припомни, че в проекта за промени в Закона за административните нарушения и наказания се предвижда всяка снимка на нарушител, направена от камера, директно да се превръща в наказателно постановление. Така водачите първо ще трябва да плащат глобите си, а едва след това ще могат да ги обжалват, при което няма да се отнема контролният талон, което също цели да се повиши събираемостта.
Успоредно с мерките, които трябва ударно да запълнят хазната, в МВР усилено разработват и предложения за ограничаването на смъртността на пътя. В средата на юли вътрешният министър Цветан Цветанов огласи цялостния проект за изменение на Закона за движение по пътищата. Той включваше сериозно повишаване на глобите за превишена скорост - от 100 на 200 лв. да скочи глобата за шофиране с между 21 и 30 км/ч над позволеното в населено място. Най-тежко ще е наказанието за каране с над 50 км/ч над допустимата скорост - за всеки превишен километър ще се добавят по 20 лв. към твърдата санкция от 500 лв.
Проектът предвиждаше за задминаване върху непрекъсната линия да се отнема книжката за 1 месец и глоба от 100 до 500 лв. Сред предложенията беше включено и създаването на Национален фонд, който да разполага с парите от събраните глоби.
СЪВЕТИ
Безплатни консултации за пострадали при катастрофи ще се дават на национален телефонен номер 0 700 17 112, обяви вчера транспортният министър Александър Цветков. Телефонът за безплатни консултации може да помогне на много хора - годишно около 1000 души загиват при катастрофи и около 9000 получават наранявания. Министър Цветков съобщи, че информационни плакати за популяризиране на телефона за правна и психологическа подкрепа на пострадали при пътни инциденти ще бъдат разлепени във всички 4000 станции на "Български пощи" в страната.