"Комисията по финансов надзор (КФН) няма намерение да инициира промени в Кодекса за застраховането, за да запази централизираното определяне на минималните премии по задължителните застраховки" - това стана ясно от коментара на ресорния заместник-председател на регулатора Ралица Агайн пред "Сега".
"Проектът на Кодекс за застраховането не предвижда минимални премии по "Гражданска отговорност" - така Агайн отговори на въпроса дали комисията ще се съобрази с искането на Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и през 2006 г. да останат минималните премии.
Идеята бе лансирана от асоциацията в началото на миналата седмица с мотива, че наличието на минимални цени е по-благоприятно за финансовото състояние на застрахователните компании. Експерти от бранша коментираха, че става дума и за опасения от дъмпинг на цените на задължителната застраховка.
"Комисията не изпитва притеснения нито за финансовото състояние на застрахователите, нито за възможен дъмпинг на цените", коментира Ралица Агайн.
Кодексът трябва да бъде приет до края на тази година, като това е изискване на Европейската комисия. В сряда обаче първото му четене в парламентарната икономическа комисия така и не се състоя заради липсата на кворум. Ако депутатите не успеят да го приемат до началото на следващата година, остава да действа сегашният Закон за застраховането и свързаната с него наредба за задължителното застраховане, обясниха юристи. При това положение и догодина КФН трябва да определи минималните цени по задължителната застраховка.
В наредбата минималните рискови премии са определени като процент от застрахователната сума. Догодина лимитите на отговорност за имуществени и неимуществени вреди вследствие телесно увреждане или смърт се увеличават на 700 хил. лв. при едно пострадало лице и на 1 млн. лв. при две или повече пострадали. За вреди на имущество лимитът става 200 хил. лв.
При това положение според изчисленията на Комисията за финансов надзор минималната "Гражданска отговорност" трябва да бъде между 160 лв. и 300 лв.
|
|