Болниците ще издават номерче на пациентите си, които са записани в листа на чакащите за прием. Това става ясно от писмо на здравното министерство до Българския лекарски съюз. Поради липсата на регламент за списъците на чакащите съсловната организация попита ведомството по какъв ред ще се формират те.
Заради липса на средства от няколко месеца болниците отлагат плановия прием. Здравната каса дължи на лечебниците около 125 млн. лв., бави плащанията, а от август въведе и делегирани бюджети, с които средствата за лечение намаляха допълнително. В отговор болниците започнаха да връщат пациенти, да трупат дългове, като редица клиники вече са заплашени и от запори на сметките от доставчици.
МЗ отговаря на БЛС, че при липса на капацитет зa планова хоспитализация всяко лечебно заведение трябва да изготви листа на чакащите за всяка клиника, отделение или сектор. Според наредбата в листата се включват всички с изключение на спешните случаи, родилки и деца, които се приемат веднага. Останалите болни получават пореден номер и дата за хоспитализация. Така болните влизат по ред на номерата, както се чака на опашките в КАТ за смяна на личните документи.
Сега обаче болниците отказват да приемат пациенти не защото са изчерпали капацитета си, а защото не получават навреме парите за лечение на болните. Освен това няма ясен регламент кои случаи са спешни, кои неотложни и кои планови. В указанията се посочва, че лекарите вземат решения съобразно медицинските показания на пациентите за включването в листата на чакащите и за определянето на датите за прием.
"Искаме ясен регламент кога, защо и по какъв начин един пациент се включва в листата на чакащите, защото в момента излиза, че единствената отговорност е на лекаря, а ние не сме съгласни на подобно нещо", изрази недоволство председателят на БЛС Цветан Райчинов, цитиран от mediapool. Той коментира, че в момента единственият признак, по който лекарят е принуден да отлага приема на даден пациент, е наличието или липсата на пари в болницата, а не медицинските показания.
Сред мотивите на БЛС срещу такъв ред за формиране на листа на чакащите е, че лекарите няма как да предвидят при определянето на дати какви пациенти и с какви показания ще дойдат в болницата през следващата седмица. Дори някой да е в по-тежко състояние от друг, ако дойде по-късно, ще бъде приет по-късно. Има вариант да бъде приет по-скоро, ако междувременно състоянието му се влоши толкова, че се наложи да влезе в болница по спешност.
СЪВЕТИ
Здравното министерство препоръчва на болниците да подходят с "особена отговорност" към подобряване организацията по приема на болни. За пореден път МЗ препоръчва и "намаление на административните разходи, вътрешно преструктуриране и редукция на дублиращи се структури и персонал, преоценка на сключени договори за услуги и спомагателни дейности".