Смарагдът "Бахия " е открит през 2001 г. в Бразилия и оттогава датират споровете за собствеността върху него. |
Смарагдът е открит през 2001 г. в джунглите на източния бразилски щат Бахия, откъдето идва и името му. От тогава датира и мистерията около собственика на скъпоценния камък, стана ясно по време на съдебното заседание в Лос Анджелис, на което се появи цяла армия от адвокати - по един на всеки от петимата кандидат-собственици на смарагда.
Първият свидетел по делото бе предприемачът от Калифорния Антъни Томас (47 г.), който заяви в съдебната зала, че купил смарагда от бразилски търговец на скъпоценни камъни за сумата от 60 000 долара малко след като "Бахия" бил намерен. Томас заедно с приятеля си Кенет Конето (67 г.) дори започва да търси начин, по който да прибере смарагда в САЩ. Адвокатът на Антъни Томас разказва пред американските медии, че клиентът му води доста разговори с авиокомпании за транспортирането на скъпоценния камък, но се оказва, че не е възможно "Бахия" да бъде превозен безопасно по въздух. Единственият възможен начин за транспорт бил с кораб, но организирането се оказало доста трудно. Междувременно Кенет Конето спешно заминава за САЩ заради проблеми в семейството, но обещава на приятеля си да организира оттам превоза на смарагда. Това поне твърди съдебният защитник на Антъни Томас, като се позовава на разказите на клиента си.
Антъни Томас обаче така и не успява да прибере "Бахия" в САЩ,
тъй като е информиран, че смарагдът е откраднат от бразилското пристанище, откъдето трябвало да бъде натоварен и да тръгне за Сан Хосе, Калифорния. Предприемачът смята, че е измамен и според него смарагдът е продаден на друг човек за повече пари. "Аз станах негов собственик в момента, в който се съгласих да платя", заяви Томас пред съда. Той обаче не разполага с документи, които да докажат, че е платил за смарагда, нито, че е уредил превоза му от Бразилия до САЩ, тъй като през 2006 г. в дома му избухнал пожар и платежните нареждания и разписките изгорели, стана ясно от показанията му в Лос Анджелис. Единственото "доказателство" е запазена снимка, направена в Бразилия, на която Антъни Томас е заснет широко усмихнат, прегърнал смарагда.
Вторият човек, който претендира за собственост върху скъпоценния камък, е бившият вече приятел на Томас - Кенет Конето. Според него твърденията на Антъни Томас са пълна измислица, а истинският притежател на смарагда е той. Конето показва документ, с който се опитва да докаже, че се е сдобил с "Бахия", след като го откупил от двама бразилци. Предстои да бъде проверена неговата автентичност. В съдебна зала той нарече Томас "мошеник и крадец, който няма никакви права над смарагда". Конето обяви, че ако спечели делото, смята да дари солидна сума на болница в Калифорния.
Претендент за притежател на "Бахия" е и търговецът на скъпоценни камъни Марк Доуни, който също е категоричен, че смарагдът е негов. Според думите му през 2005 г. дал заем, възлизащ на 81 000 долара на Лорън Ноуел - касиер на компания, наречена Gemworks Mining, и срещу това получил обещания, че ще стане собственик на скъпоценния камък. Доуни също не разполага с документи за "Бахия". Адвокатът му казва, че Антъни Томас никога не е притежавал смарагда, защото като съвестен собственик поне щял да съобщи на властите в Бразилия, че "Бахия" е откраднат, а той не е направил това. Защитникът на Томас веднага контрира, че клиентът му е уведомил за кражбата властите в Калифорния, но му било обяснено, че изчезването на смарагда е станало в чужбина и разследването на подобен случай не е в техните правомощия.
Сред претендентите за собственици на "Бахия" са
и двама инвеститори от щата Айдахо, които твърдят, че са платили 1.3 млн. долара за превоз на диаманти от Бразилия, а смарагдът им бил даден като допълнителна гаранция, в случай че тяхната пратка не пристигне. Това станало през 2008 г. Те транспортирали огромния камък в Лас Вегас, но техните диаманти обаче не пристигат и мъжете обявяват смарагда за продажба. Офертата се появява и в сайта за електронна търговия ebay, като първоначално обявената цена е 75 млн. долара. Тогава спорният смарагд е иззет от полицията в Лос Анджелис и започват да валят претенции за собственост върху него. В момента "Бахия" се намира на тайно място в Калифорния, където се пази от органите на реда на Лос Анджелис.
До обявяването на скъпоценния камък за продажба "Бахия" се намирал в банков трезор в Ню Орлиънс. Ураганът "Катрина" обаче го наводнил и няколко месеца смарагдът бил под вода. По-късно е пренесен в Лас Вегас, след което е обявен за продажба и е иззет от властите в Лос Анджелис при оглед от потенциален купувач.
Съдията по делото Джон Кронщадт трябва да изслуша всички страни, претендиращи за собственост върху огромния камък, и най-вероятно до края на октомври ще реши кой е собственик на "Бахия".