:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,570
Активни 468
Страници 7,135
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Съжителството без брак крие риск при раздяла

Красимир Добрев
Живея от години с мъж на семейни начала, без брак. През това време добихме жилище, кола. Имаме и дете. Ако се разделим, какво ще стане с имуществото и с детето?

Росица Ч, София



Фактическото съжителство съществува у нас от десетилетия. Все повече хора образуват "семейства" именно чрез него, без да сключват брак. И това си влече своите проблеми. Особено когато се стигне до разделянето на хората и нуждата да се делят имущества и да се осигуряват деца. За съжаление в повечето случаи законодателството не е в помощ на тези двойки. Нищо не помогна в тази посока и влезлият в сила на 1 октомври 2009 г. изцяло нов семеен кодекс. В проекта за него имаше предвидена специална уредба - за т.нар. фактическо съпружеско съжителство. Предлагаше се това съжителство да се регистрира по реда на закона за гражданската регистрация. Това трябваше да става чрез заявление, което да се подава лично от двамата партньори, а вписването да се извършва при адресната регистрация. Идеята бе, че партньорът на майката ще се смята за баща на детето, родено по време на регистрирано фактическо съжителство. Освен това той щеше да е длъжен подобно на съпруг да се грижи за децата в семейството, а ако двойката се разбере, може да плаща и издръжка при прекратяване на съжителството. Донякъде тази уредба щеше да изчисти нещата - поне по отношение на децата. В последния момент обаче депутатите отхвърлиха тези текстове и така фактическото съжителство остана да виси във въздуха. Това положение крие наистина много рискове. Както за имуществените отношения, така и за децата, които се раждат в него.

Фактическото съжителство е съществувало и в миналото. То е известно още от римското право с термина конкубинат. Чрез него се е узаконявало съвместното съжителство между мъжа и жената, живеещи заедно, но без сключен брак. При конкубината са били уточнени някои права, свързани с наследството и материалното обезпечаване на родените от тази връзка деца. В България обаче в момента няма такива правила.

В сега действащото българско законодателство фактическото съжителство се среща на няколко места - в Гражданския процесуален кодекс, в Наказателно-процесуалния кодекс, в Административнопроцесуалния кодекс, в социални закони и др. Но в СК го няма. А там, където го има, никъде изобщо не става дума какво става с имуществото, придобито при такова съжителство. Така изобщо не е трудно да се направи извода, че при фактическо съжителство имуществените отношения не са незащитени. Или казано по друг начин, при него няма например съпружеска имуществена общност. Това означава, че придобитото по време на имуществото съжителство не е общо на двамата, а е на този от двамата, който го е придобил.

Затова ако няма финансови документи - бележки, фактури, и то издадени на името на съответния човек, той няма право и да претендира за имуществото при раздяла. Ако например имотът се води по нотариален акт на мъжа, той ще си остане за него. Дори и двамата да са го купили. Има възможност за иск и дело, но това ще отнеме много средства и време. Същото в общи линии се отнася и до обзавеждането и подобренията. Ако човек няма документи, че именно той е направил разходите, ще има сериозен проблем да си ги върне или да получи вещите.

Затова е задължително при такива отношения всеки от двамата, които започват да живеят при фактическо съжителство, да придобиват недвижими имоти, влогове, автомобили и др., да помисли, че един ден могат да се разделят. И да се опитат навреме да си уредят имуществените отношения - например като всеки, който купи нещо да взема документ на свое име, с който после да докаже собствеността си. Или просто да ги записват на името на двамата.

Що се отнася до децата, ако има припознаване, ако бащата е признал публично и официално, че е родител, тогава е ясно, че той ще трябва да плаща издръжка на детето си. Поне докато навърши 18 години. Ако разбира се детето остане при майката, както става в повечето случаи.

Може един мъж да оспори, че е баща на детето. В тези случаи майката трябва да заведе дело за установяване на произход, в което например се разпитват свидетели, вземат се кръвни проби. Ако бъде установено, че съответното лице е бащата, тогава той ще трябва да плаща издръжка, макар и да не е съпруг, макар да няма брак.

И в двата случая минималната издръжка на едно дете е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата. При минимална заплата в момента от 240 лв, това означава, че родителят дължи поне 60 лв. месечно на детето си. Естествено, съдът може да присъди и повече. Паричната издръжка се изплаща ежемесечно. При забавяне се дължи законната лихва. Издръжка за минало време може да се търси най-много за една година преди предявяването на иска. Иначе искът се разглежда по реда на бързото производство по Гражданския процесуален кодекс.
6
33843
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
29 Септември 2010 03:07
Г-н Добрев,

Мисля че е време да спрете с постоянната пропаганда в подкрепа на измисления, фалшив дубликат на брака наречен "фактическо съжителство". Тази специална уредба, която депутатите правилно не приеха през 2009 г. само дублираше брака (само че с друго име) и по никакъв начин нямаше да реши "проблема" на двойките без брак.

Законодателят не може да бъде в помощ на двойки, които доброволно са избрали да са извън закона. Аз в момента имам приятелка и не сме се оженили (все още). Естествено, че нямаме същите права като женените двойки, защото просто в момента сме избрали да е така. И да имаше фактическо съжителство в кодекса, ние с приятелката ми към този момент искаме да живеем без подпис и нямаше да се възползваме. Нито пък вкарването на ФС в кодекс щеше да промени нещо. Толкова е просто, чудя се защо някои хора не го разбират.

Двойките на семейни начала са избрали (което е тяхно право, разбира се) да живеят без подпис. Е, как така вкарването на фактическо съжителство в семейния кодекс ще им даде права?! Нали за да ги получат трябва да отидат двамата и да положат подпис? Те съзнателно не искат това! Ако искаха, щяха да се оженят. Винаги ще има хора/двойки, които искат да живеят без подпис. Тяхна си работа. Но моля Ви, стига глупости че създаванено на дубликат на брачната институция, за който пак трябва двамата да се подписват, ще даде права на двойките които не искат подпис!

Росица е живяла без подпис и вкарването на ФС в кодекса нямаше да промени нищо, защото тя и приятелят й явно нямат желание да се подписват официално.
29 Септември 2010 08:53
Естествено, че няма да се женят. Вече всички се разделят, защо да се женят тогава?
29 Септември 2010 10:48
Ами то всички и умират, за какво да живеем тогава?
30 Септември 2010 09:03
Освен това той щеше да е длъжен подобно на съпруг да се грижи за децата в семейството...

Недомислено изказване. Не съпругът е основният задължен да се грижи за децата в семейството, а бащата и въобще родителят - за децата си. Качеството родител и задълженията на такъв не зависят от брака.
СК сочи само, че съпрузите имат задължение (което си се подразбира) да се подпомагат един друг във всичко, вкл. в грижата на всеки от тях за неговите деца, които не са общи.
С две думи: по-голяма безсмислица от идеята за "узаконяване"(?) на фактическо съжителство трудно може да се измисли. На "законното" съжителство му викат брак, другото затова е само фактическо.
30 Септември 2010 09:05
А и Мислител, разбира се, е много прав в казаното от него.
05 Октомври 2010 05:43
Затова пък при съжителството с брак няма никакви изненади - при развод мъжът задължително е пре.бан..
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД