Регионалният министър Росен Плевнелиев, министърът по еврофондовете Томислав Дончев и столичният кмет Йорданка Фандъкова се чудят как да усвоят парите по "Джесика" без посредничеството на банките. |
Финансовият инструмент "Джесика" служи за проекти за подобряване на градската среда, но само такива, които впоследствие носят печалба. Общият ресурс за България по него е 33 млн. евро, от които 19.8 млн. са за столицата, а останалите - за Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Русе и Плевен. Парите обаче не се дават безвъзмездно - проектите, за които ще се изхарчат, трябва да генерират приход и тези пари да се върнат обратно на Европейския фонд за регионално развитие до 2015 г.
Столична община тепърва ще разработва проекти, които да кандидатстват по "Джесика", но според Диков най-бързо може да напредне изграждането на паркинги в частни терени и фабриките в ромските квартали. Според Диков става въпрос за публично-частни партньорства. "За инвеститор, който желае да развива паркиране в неговия терен, ние ще осигурим логистика за прецизиране на проекта, за да може да участва за финансиране", обясни Диков.
Според него в столичните ромски квартали бързо могат да се появят предприятия за обувки и консерви. "Като обявим, че този терен е предвиден за предприятие и посочим, че има два критерия - най-много работни места и използване на ниско квалифициран персонал, аз съм убеден, че ще се явят маса предприемачи", заяви Диков. "Ние много приказваме за ромите, те самите непрекъснато казват - хубаво, вие казвате, че не сме читави, но ние не сме читави, защото сме бедни и вие не ни давате работа. Затова смятам, че е много важно да подкрепим една такава стратегия", коментира главният архитект на столицата.
Единственото опасение, което изрази Диков, е заради задължението парите по "Джесика" да се отпускат от търговски банки, които трябва тепърва да се избират. Това според главния архитект ще доведе дотам, че лихвите ще се окажат близки до тези за потребителските или ипотечни кредити.
ТРУДНОСТИ
Зам.-председателят на Националната предприемаческа и занаятчийска камара Йосиф Аврамов също смята, че кредитирането няма да е много изгодно. "Лихвите ще са пазарни и няма да бъдат субсидирани по някакъв начин", обясни той.
"Идеята е да се предоставят нисколихвени кредити, защото иначе няма смисъл от този инструмент. Освен за кредити парите могат да се използват за издаване на банкови гаранции по проекти, под формата на дялово участие и др.", обясни зам.-министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова.
Първите проекти, финансирани с пари от инструмента "Джесика", ще започнат да се изпълняват през лятото на 2011 г., поясни Павлова. До края на октомври споразумението по "Джесика" между регионалното министерство и Европейската инвестиционна банка трябва да бъде ратифицирано от парламента. След това ще бъдат обявени търговете за избор на банки. Крайният срок, в който парите трябва да бъдат усвоени и върнати, е 31 май 2015 г.