Симеон Дянков се опитва да убеди и шефа на еврокомисията в НС Моника Панайотова, че след 10 г. България ще стане най-привлекателното място в ЕС за живеене. |
Дянков очерта четири постижими задачи пред страната ни - по-добра инфраструктура, конкурентоспособна младеж, най-добрата бизнес среда в ЕС и повишаване на доверието в държавните институции. След 10 г. развитието на инфраструктурата ще доведе до просперитет икономически по-слабо развитите региони, прогнозира вицепремиерът. За втората цел Дянков обясни, че "може да се направи примерно нещо за стимулиране на младите учени", но не навлезе в подробности. Според европейските перспективи за наука в следващите 10 г. трябва да се заделят 3% от БВП, а България предвижда между 1.4 и 2%. "Реализацията на младите хора в България трябва да бъде такава, че да се връщат, след като са учили навън", заяви още Дянков.
"Имаме най-ниската данъчна тежест за домакинствата. От началото на януари следващата година ще имаме най-ниската данъчна тежест и за бизнеса", отсече Симеон Дянков по повод тенденцията за подобряване на бизнес климата у нас. По-късно на журналистически въпрос дали схемата за изплащане на болничните, която се запазва и за догодина, няма да натовари бизнеса допълнително вицепремиерът увери, че ще издържи, защото у нас се плащат най-ниските данъци в ЕС.
От сдружението на общините поискаха да събират данък за икономически дейности и това да бъде споделен с държавата налог, но Дянков заяви, че идеята е нова и няма да се обсъжда. От БСК веднага уточниха, че не са съгласни да се товари допълнително бизнесът. "Трябва да се работи по електронното правителство - през 2020 г. огромна част от услугите трябва да се направят по електронен път", бе категоричен Дянков.
По последната цел Симеон Дянков си постави задача след 10 г. българите масово да вярват в българските институции, без да уточни как ще стане това.
--------ЦЕЛИ
Националните ни цели по програмата "Европа 2020" са за 76% заетост сред населението на възраст между 20 и 64 г. в следващите 10 г., достигане до 20 на сто дял на възобновяеми енергийни източници и повишаване с 25% на енергийната ефективност. До 11% ще е нивото на отпадане от образователната система, а процентът на завършилите ВУЗ да се увеличи от 31% на 36%. В процес на дефиниране е целта за намаляване на бедността и риска от изключване, съобщи Дянков. Според програмата "Европа 2020" в следващото десетилетие поне 20 млн. души трябва да бъдат поставени извън риск от обедняване.