:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,654,642
Активни 319
Страници 8,805
За един ден 1,302,066
Интервю

Лошото е, че и нашето поколение взе да забравя ужасите на соца

Не бива да оправдаваме собственото си бездействие като музиканти с мотива, че народът просто обича чалга, казва певицата Хилда Казасян
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Хилда Казасян
Певицата Хилда Казасян е родена на 27 март 1970 г. в София. През 1989 г. завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" със специалност ударни инструменти. Продължава образованието си в класическия отдел на Консерваторията отново с ударни при проф. Добри Палиев. Занимава се с джаз музика по думите й "откакто се помни". Дъщеря е на българския диригент и композитор от арменски произход Вили Казасян (1934-2008).





- Започна нов телевизионен сезон. Бихте ли се съгласили да участвате отново в журито на риалити от типа на "Мюзик айдъл"?

- Да, охотно, имам много добри спомени и от колегите в журито, и от участниците. Попаднах в моя среда, запознах се с изключително интересни хора. А и тези предавания помагат на младите изпълнители, особено когато ролята, в която са вкарани, не е извън тяхното разбиране за нещата, не е в противовес на творческата им нагласа. Все пак, когато си 20-годишен, да получиш шанса да пееш три месеца в най-гледаното време по телевизията, означава на практика да станеш популярен още преди да си започнал кариерата си. Друг въпрос е как ще оползотвориш този шанс. Към таланта ти трябва да се прибавят много допълнителни лични качества.

- Малцина от прохождащите музиканти се насочват към джаза. Това поради липсата на пазар за тази музика ли е?

- Джаз музиката има една наистина немного голяма като мащаб, но много вярна публика. Ценното при нея е, че има друг светоглед. Мястото, което джазът обитава, е по-уютно, по-елитно и в крайна сметка по-чистоплътно, защото е по-малко засегнато от комерсиалното. Нашата публика не е подвластна на модата, не е подвластна на всичко онова, което ни кара да сменяме ценностите си през ден. Аз години наред издържам себе си, дъщеря си, семейството си с тази музика и съм се убедила, че ако не изневеряваш на стила, който самият ти налагаш, трудът ти си тежи на мястото. Имала съм случаи, в които са ми предлагали изяви и в друго амплоа, но се гордея с това, че не съм предала себе си. Все пак, когато си слушал тази музика от бебе, тя просто ти е в кръвта.

- Може ли да говорим за "българска школа" в джаза?

- Фактът, че всички големи звезди, които идват у нас, се впечатляват от българските джаз музиканти, е красноречив. Те са може би не повече от 10-ина души, но затова пък са невероятно добри и правят впечатление навсякъде по света, където отидат. Иначе няма нужда задължително да има привнасяне на фолклор, за да може да говорим за "специфика". Мотивите от народното музикално творчество може би наистина обогатяват джаза, правят го по-особен, но основното е да си добър музикант. В джаза всичко, което изпълняваш, е различно - въпрос на фразиране, на музициране и импровизиране. Ако си професионалист в тези неща, няма нужда да търсиш на всяка цена различното. Както при класическата музика. Не е необходимо да свириш Бетовен или Шопен по някакъв кой знае колко оригинален начин, за да си много интересен. Достатъчно е да си адски добър. Даже ако самоцелно търсиш националната специфика, понякога се получава доста глупаво. Представете си някой да реши да вкара нещо "българско" в Моцарт...

- Чувствате ли се застрашени българските музиканти от инвазията на толкова големи световни звезди у нас напоследък?

- Точно обратното. Пълните зали и стадиони носят радостната вест, че имаме публика, която жадува за качествена музика. Но потвърждават и моята голяма болка - че не е въпрос до вкус. Въпрос е и до предлагане. Когато няма къде да чуеш и видиш нещо, когато си залят само от едно, то как ще разбереш, че има и друго. В момента с мои приятели сме се отдали на една инициатива, която е живата, реалната алтернатива на цялата ни чалгаджийска култура (а тя е не е само в музикален план, просто се носи във въздуха). Проектът се казва "Сцена Академия". Участваме заедно с Боби Йоцов, с Атанас Янкулов, Нено Димов и Добромир Славчев. Петимата направихме една музикална програма само от джазова и класическа музика, която в момента се позиционира в залата на Музикалното училище. Вече свърши първият сезон, започваме втория с доста амбициозни идеи. Например Йълдъз Ибрахимова ще направи един страхотен концерт в началото на ноември; Христо Йоцов и Стоян Янкулов-Стунджи ще представят техния дръм проект. Та тази програма е въплъщение на амбициите ни да предложим истинска алтернатива, вместо да правим дефиниции от рода манталитетът на хората е такъв и такъв. Какво ни коства обаче това, не ме питай... Ясно е, че от подобни инициативи няма как да се печели. Може би отстрани изглеждаме като налудничави донкихотовци, но аз го приемам като лично призвание и смятам, че си струва труда да се опитаме да променим средата. Не трябва да оправдаваме собствения си отказ да свършим нещо в тази посока с мотива, че народът просто обичал чалга. Това не е така. Факт е, че има публика. А и като видиш в Музикалното училище колко талантливи деца има, а ти им предлагаш да работят с най-утвърдените професионалисти, помагаш им да разгърнат способностите си - мотивацията е налице. Да, че сме нелепа държава, нелепа сме, но нали все нещичко трябва да направим.

- Вие сте от младите творци, които в зората на демокрацията бяха най-активни политически. Смятате ли, че това поколение някъде сбърка?

- Ние никъде не сгрешихме. Не може да очакваш да се наместят за 10 години ценности, разбити от най-зловещия строй. В света няма измислено по-страшно нещо от комунизма, от тази зловеща машина за промиване на ценностите и пълна манипулация на душевния баланс в човека. Нямаше как едно поколение да успее да подреди онова, което е било разбивано последователно в продължение на 50 години. Но огромният ни проблем е, че много лесно забравяме. Самите ние, хората от площадите, започнахме напоследък да омаловажаваме ужаса на онзи строй, да не помним колко страшно беше тогава, как живееха родителите ни и отчасти ние. И взехме да вадим от раклите личности от онзи режим и да ги провъзгласяваме за герои в най-комерсиалните телевизионни предавания. А в нормалните държави тези хора са в затворите. Това е фаталното. Тук вече няма значение дори кой те управлява, стига да не са комунисти, разбира се. Докато не се опитаме да подредим животите си така, че да го няма това невероятно разминаване на ценности, няма да се получи. Аз не мисля, че има друго общество, в което да има толкова дълбоко разминаване на понятията за добро и лошо, за красиво и грозно, за безвкусно и естетично. Все пак във вселената има един критерий за средното.

- Ако не е твърде болезнена за вас темата, славата на баща ви допълнителна отговорност ли е?

- О, да имаш баща като моя първо е невероятен късмет и благодаря на Дядо Боже за това. Да, разбира се, че е отговорност. При първите ми излизания на сцената с него в началото на кариерата ми треперех от притеснение не толкова аз да не сгафя, а да не изложа него. Такъв татко е нож с две остриета. От една страна, се докосваш до цяла една вселена от етика, професионализъм, финес... Но от друга - избираш мъжете около себе си много, много, много трудно, защото сравнението е неизбежно. Той беше ларж и като човек, и като творец - и в двете се раздаваше.
735
12481
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
735
 Видими 
08 Октомври 2010 20:10
Заглавието ще предизвика баталии.
А отговорът е лесен - на 19 години какви спомени имате, мадам? С тате - приближен на властта?
А има по-лош въпрос: защо си спомняме за соца много хубави неща? И забравяме или избутваме в ъгълчето грозните? Май при сравнение не издържат, а? А и се получава контра на желанието да се сатанизира "онова" време. И да се вмени вина на живелите тогава.
----------------------------------------- ----
Блогът на Генек
08 Октомври 2010 20:10
В света няма измислено по-страшно нещо от комунизма, от тази зловеща машина за промиване на ценностите и пълна манипулация на душевния баланс в човека. Нямаше как едно поколение да успее да подреди онова, което е било разбивано последователно в продължение на 50 години. Но огромният ни проблем е, че много лесно забравяме.

Много точно!
08 Октомври 2010 20:33
По-скоро много претенциозно. Без да е убедително.
08 Октомври 2010 20:45
Колкото и да се напъвам, баш ужас не мога да извадя от паметта си, освен ужасите на класните и контролните, а също така и по изпитите.
Таз пък от какви ужаси се оплаква? Малко сме дивели с баща й по купоните, косата си му беше още тогава редичка, но щръкнала от ужас, не си спомням ...
08 Октомври 2010 21:01
В света няма измислено по-страшно нещо от комунизма, от тази зловеща машина за промиване на ценностите и пълна манипулация на душевния баланс в човека. Нямаше как едно поколение да успее да подреди онова, което е било разбивано последователно в продължение на 50 години. Но огромният ни проблем е, че много лесно забравяме. Самите ние, хората от площадите, започнахме напоследък да омаловажаваме ужаса на онзи строй, да не помним колко страшно беше тогава, как живееха родителите ни и отчасти ние

Ама муцо гиздава, да има начин да се срещнеш с хората от махалата, дето ми е било детството.И да видиш мизерията и скотството сега , и да ти кажат спомените от ТОГАВА.
Забравили били...помнят ..
И в София помнят-нямало банани летото, и два дена били търсили кашкавал-всемирна трагедия и свършек на цивилизацията
08 Октомври 2010 21:03
Права е Геновева, изпитите бяха ужасни, защото бяха честни и истински ... никога купени. Е, намираше се некое партийно отроче да го пуснат по милост, ама истинските професори не си поплюваха и с тях.
08 Октомври 2010 21:08
...да не помним колко страшно беше тогава, как живееха родителите ни и отчасти ние."



Не помнят как живеели родителите им? Ох, само ние с теб ли, Вефче, сме с памет тука...


08 Октомври 2010 21:14
Четете, но липсва всякакво осмисляне и разбиране на прочетеното.
Жената е написала за какъв ужас става дума:
комунизма... тази зловеща машина за промиване на ценностите и пълна манипулация на душевния баланс в човека.

и както правилно е забелязала, ще трябва да мине време за да се оправи този най-голям ужас за българското общество.
Нямаше как едно поколение да успее да подреди онова, което е било разбивано последователно в продължение на 50 години.

08 Октомври 2010 21:17
..ще трябва да мине време..

О, да! В твоя случай - бая време.
08 Октомври 2010 21:19
Аз така го разбрах-сегашните млади имат по-добра и по-подредена ценностна система от 70-те г. на миналия век.Правилно ли съм разбрал?
08 Октомври 2010 21:23
Ами така е, ужасно неподредена ми е била ценностната система, начи.
Какъв порядък в система, в която ядеш банани само на Нова година?
Малко ли хора полудяха от тази липса?!?!
08 Октомври 2010 21:25
Ми кво да кажат дечицата от "Тромбата на Вили"? Е, те това е ужас - да ти надуе тромбата! А за ценностите - ми нали Вили беше труженик на културния фронт ли, сектор ли, се тая. Ама така се е чувствала - съчувствам й.
08 Октомври 2010 21:28
08 Октомври 2010 21:32
Душко, я мани тези банани, а си кажи са лимонадата от 5ст. Ше ти олекне.
08 Октомври 2010 21:34
Даа, страшно нещо са това бананите. Увреждат трайно...
08 Октомври 2010 21:40
Вили забиваше здраво джаз. Какво повече да кажем?
08 Октомври 2010 21:41
Ужаси е имало , непосредствено след 9-ти и през 50-те години на сталинизма , Червенков , трудовата повинност , концлагерите , овчите възторзи... От 70-те нататък соца беше мек и без "ужаси". Хеле пък тая госпожа най-малко има основания да реве . Тошо къташе интелигенцията и бугаше хората на изкуството , сред които беше тейко и Вили. Тошо обичаше да флиртува с хората на изкуството. Смешен плач.Неискрен. И безсмислена теза.
08 Октомври 2010 21:53
Не си прав, в музиката може да се говори по-свободно и няма точни критерии. Освен това жената говори за баща си - имайте поне малко уважение. Няма значение, че чакаме Гънс.
08 Октомври 2010 21:55
Горката женица
08 Октомври 2010 22:04
Оня параграф все едно от FL го преписала
08 Октомври 2010 22:09
Ей, големи такова сте! Толкова други статии има, ама дай тука да се таковате.
08 Октомври 2010 22:10
...А в нормалните държави тези хора са в затворите. Това е фаталното. Тук вече няма значение дори кой те управлява, стига да не са комунисти, разбира се...
*
Още една антибоковистка май?
*
А сериозно, има доста истина, макар и да е попресолена манджата. Малко неубедително от лична гледна точка, чак пък толкова ужас, нямам спомени да са били гонени нещо.
И що така, малко кофти, стане ли дума за оня строй, за свободата, и тем подобни отвлечени понятия и интелигентщини, веднага дотърчава някой да вика "и банани нямаше". Айде, дежурните милюцинери, как да е, то друго и не очакваме от тях...
08 Октомври 2010 22:13
Май това заглавие е сложено за да збере нашего брата форумната гилдия и от там отчет за много посетители на вестника.
Иначе, ако беше нещо, кото за изкривения вкус (музикален) на младото поколение, за което повече говори Хилда - на дали.
Пък и лаф не се казва, какви са били "ужасите" на соца, защото е ясно, че и тя е забравила защото май не е имало, какво да помни по темата
08 Октомври 2010 22:17
защо си спомняме за соца много хубави неща?

Ами защото, Генек, "в зелените чорапки потропва Дедо Мраз"
Хубаво си е отсекъде

Редактирано от - Мор, Томас Мор на 09/10/2010 г/ 14:56:01

08 Октомври 2010 22:18
Жив ужас си е това, дето го разправя момичето. Банани никакви нямаше и такива корифеи на българската култура, подобни на днешните Азис, Дим Дуков и други мекоръки си умираха прави.
Хора имаше, близо 9 милиона, но банани нямаше.
Сега банани повече от сливите, пък хора няма - за 20 години ги свалихме на 6-7 милиона. Право е момичето - някои съвсем забравиха и се самозабравиха...Има ги от всички поколения, май.
08 Октомври 2010 22:23
Кофти е бананите да са повече от сливите
08 Октомври 2010 22:32
Не искаме джаз, цъкни майна Вефа, да чуем Кидика.
08 Октомври 2010 22:44
И Кидика сме слушали, ама и такъв джаз сме слушали, дето на теб сега нищо няма да ти говори, бащата на девойката знае за какво иде реч. Така че могло е и в ония години да слушаш гигантите на куул джаза например, без особен ужас.
08 Октомври 2010 22:51
Късният социализм в България имаше две лица. Историческата ни трагедия е, че и двете беха много човешки и много привлекателни. Лицето на братушката Альоша... този, който още до 1949 ни подари 48 000 комплекта най-съвременна техническа документация. Този, с чиято могъща помощ, през следващите 30 години постигнахме невъобразими неща... и лицето на Тодор Живков. Лицето на най-хуманния и прозорлив български водач.
08 Октомври 2010 22:51
Между другото, дори и аз си спомям оркестъра на Вили Казасян. Имаше некъв вампир на саксофон. Само Клинтън е по-дОбър.
Horror, horror, horror!
08 Октомври 2010 22:55
Кофти е бананите да са повече от сливите
*
еле пък в Кюстендил...
08 Октомври 2010 22:57
Ударни инструменти начи.
И още като пионерче, с барабанчето и байряка, по разни партийни събрания...
Наистина си е било ужас, съчувствам и.
08 Октомври 2010 22:58
За Бадема говориш, още Емануил Димитров, надявам се. Жив и здрав е все още и е във форма, верно, свири отвреме навреме по разни частни прослави и юбилейни тържества.
08 Октомври 2010 23:01
Бех една година на пион. лагер. Караха ме да спя от 2 до 4 следобед. Ужас, страшно беше! Лагер!
08 Октомври 2010 23:18
Има и по-страшни истории - една позната, симпатично младо момиче, родено през 1985 г., се опитва да ми "чете лекции за социализма" и да ме учи какъв е бил.
08 Октомври 2010 23:20
Що се отнася до поколението, родено през 70-те (смея да твърдя най-добрите в социален аспект години в модерната история на България) значима част от него е извън България.
Отговорете си защо?
08 Октомври 2010 23:20
Винаги ми е била неприятна... и имало защо.
08 Октомври 2010 23:28
Бре, взехме, че бихме!
08 Октомври 2010 23:29
Убав беше цоца, ама фалира... Иначе, мойто си беше мое, а чуждото общо. Имаше си кого да мразим за да си чешем провинциалния шовинизъм, имаше и на кого да се кланяме, че да култивираме чувство на благодарност... И екзотична еротика имаше като се цалуваха старците пред самолета... Сигур от радост, че ще го вдигнат...После измислиха виаграта... Градеше се ценностна система, плодовете на която още берем и ще берем... Ндаааа.. И тя като соца - хубава, ама фалирала.
08 Октомври 2010 23:41
Комунизъм ли, кога т'ва..
08 Октомври 2010 23:41
Е, поне не се оплакваме, че заради комунизма не ни е ... като вас де
08 Октомври 2010 23:44
Нагледен, очебиен пример за морално падение! Какво ли трябва да носи в душата си човек, за да бъде толково грозно и брутално неискрен! Какво ли се учудвам - подобни са ежедневно на поста си и в този форум!...
08 Октомври 2010 23:51
Да допълня момичето. И GSM-и нямаше и плазмени телевизири, а най лошото и магистрални работнички. Ужасно беше!
08 Октомври 2010 23:56
Бех една година на пион. лагер. Караха ме да спя от 2 до 4 следобед. Ужас, страшно беше! Лагер!

И кво? Не беше ли страшно? Секи един момент от 2 до 4 съм треперил, че ей сега ще додат, ще ме насилят... верно, че тоя лагер беше средношколски... ама случваха ли се въпросните насилия? Върху човека! Непрекъснато... Тогава, де. И сега, ама малко по-редко
08 Октомври 2010 23:58
Ми да! И като се събудехме ни караха да закусваме! И ако това не е промиване! И дисбалансиране!
09 Октомври 2010 00:02
не беше проблем при съвсем малко късмет да намериш банани в показните магазини например в този до детмаг в столицата но виж защо забравихте за режима на тока: 2 часа има два часа няма това си беше ужасно нещо
а иначе животът бе по добър от сега каквото и да говори хилда
09 Октомври 2010 00:04
Тогава още не слагаше жената "омекотител" ЛЕНОР , като ми переше слиповете и...резултатите бяха други!Мдаа !Да не отварям дума за това какъв беше шоколада и ставащото след него...!
09 Октомври 2010 00:06
Много напоителна тема се очертава за събота и неделя, пък и при това кофти време навън..
Носталгия и ужас!
09 Октомври 2010 00:06
А баща й, лека му пръст, какъв слънчев човек беше.
На въпроса, как си обяснява факта, че той е гениален писател, а дъщерите му с нищо не блестят, Толстой отговорил: "Природата, все пак отвреме-навреме трябва да си почива."
09 Октомври 2010 00:12
Ахъм. Не съм фен на джаза, но Вили Казасян го харесвах. Правеше ми кеф да го слушам и гледам и като музикант и като разказвач на разни истории.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД