Вносителят на подписката за референдум за членството на Турция в Европейския съюз - ВМРО, направи компромис след среща с шефа на парламента Цецка Цачева вчера. След разговора лидерът на воеводите Красимир Каракачанов обяви, че инициативният комитет прави крачка назад по въпроса кога да се проведе допитването. Той се аргументира с факта, че за противниците на референдума проблемът с приобщаването на Турция в ЕС не е актуален в момента и няма да бъде актуален скоро. "Ние сме съгласни парламентът да се произнесе, че ратификация на членството на Турция в ЕС от страна на България няма да има, без да се проведе допитване по този въпрос", обясни Каракачанов. Според него това е по-добрият вариант, отколкото искането за референдум да бъде отхвърлено изобщо. Лидерът на ВМРО допълни, че по закон парламентът има право да редактира въпроса на допитването. "Нашата позиция е, че Турция не е европейска страна, не отговаря на критериите за членство и няма място в ЕС", бе категоричен Каракачанов.
Цачева пък обяви, че парламентът ще дебатира на 20 октомври и ще се произнесе в срок за това дали да има, или не референдум. Тогава изтича законовият срок, който е 3 месеца след внасянето на подписката.
Така за пръв път в най-новата история на страната въпросът за референдум по някаква тема ще бъде разгледан от Народното събрание. Подписката на воеводите съдържа 322 526 парафа. Според закона за референдумите парламентът е длъжен да се произнесе, ако са внесени най-малко 200 000 подписа.
Цачева уточни, че до дни на първо и второ четене ще минат промени в закона, които да задължат ГРАО да провери валидността на събраните подписи. Такава императивна наредба не е записана в сегашния нормативен акт, което доведе до прехвърляне на топката между НС и ГРАО. Преди няколко седмици Цачева се оплака, че няма институция, която да каже дали имената за референдум са легитимни, а ГРАО иска по 0.30 лв. на ЕГН. "С мен никой не е говорил по въпроса", контрира обаче пред "Сега" шефът на ГРАО Иван Гетов. На въпрос достатъчни ли са няколко дни, за да се провери дали поне 200 000 от внесените 320 000 подписа са валидни той отговори многозначително: "Зависи".
Преди седмица премиерът Бойко Борисов обяви пред турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, че референдумът за членството на Турция в ЕС не стои на дневен ред. Малко след това депутатите от "Атака" протестираха срещу позицията на министър-председателя, като влязоха в пленарната зала, облечени в черни тениски с надпис "Не на Турция в ЕС".
|
|