:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,515
Активни 178
Страници 4,389
За един ден 1,302,066

За еднакво лечение болниците ще получават различни пари

Общинските ще получават най-малко, а университетските - най-много
Здравната каса ще плаща по различни цени за едно и също лечение на различните болници. Догодина лечебниците ще са разделени на три групи - университетски, областни, общински и други. На групата "общински и други" ще се плаща една цена, на областните - с 10% повече, а на университетските - с още 25% повече.



Това става ясно от писмо на зам. финансовия министър Боряна Пенчева до националните консултанти в различните медицински специалности, оповестено от Центъра за защита правата в здравеопазването. Разделението е резултатът от остойностяването на медицинските дейности, което се прави от Министерството на финансите вече година. От него се очакваше да определи какви са реалните цени на лечението у нас и съответно колко средства са необходими за покриването им.

"Оказва се, че "реалните цени", както и досега, се определят като средностатистически величини на направените от болниците разходи, отнесени към общия размер на средствата за болнична помощ. Ако парите в бюджета са по-малко, "реалните цени" ще са по-ниски и обратно", отбелязват от Центъра за защита правата в здравеопазването.

В писмото не е споменато какви ще са базовите стойности догодина, т.е. колко пари спрямо сега ще получават по-малките болници и колко - по-големите. Но се разбира, че и през 2011 г. ще има делегирани бюджети, т.е. лечебниците няма да могат да харчат повече от това, което им е спуснала здравната каса. Ако цените за по-малките болници догодина паднат, те ще натрупат още по-големи дългове и възможности да фалират.

В момента здравната каса плаща една и съща цена на всички болници. За диференциране на цените се говори от години, но досега това не е направено, защото по закон болниците са равнопоставени. Освен това се смяташе, че щом се плаща една и съща цена, качеството на медицинската услуга трябва да е едно и също във всички болници. Сега обаче това ще бъде невъзможно.

"Пациентите също да се разделят на университетски, областни и общински, като това се записва в здравноосигурителните карти. В зависимост от тази категоризация да се изготвят и различни списъци за лекарства, платени от НЗОК, за отделните видове пациенти. Може също съобразно цените да се предвиди в алгоритмите на клиничните пътеки - например общинските пациенти да се оперират без упойка, а областните с местно обезболяване, независимо от вида на операцията. Контролът по изпълнението да се възложи на МВР, ДАНС и прокуратурата, като за целта им се увеличат разходите с двата милиарда лева, събрани от здравни вноски досега", иронизират идеята от центъра.

Писмото съществено се различава от идеите на новия здравен министър Стефан Константинов. Миналата седмица той обяви, че болниците трябва да се разделят на две, а не на три. Едните да са структуроопределящи, с повече пари от здравната каса и напълно безплатни за пациентите, а другите - по-малките - с по-ниски цени от НЗОК и възможност да искат доплащане от пациентите си.



ЗАВРЪЩАНЕ

Разследваната за престъпления по служба бивша директорка на здравната каса Жени Начева е била назначена за държавен експерт в Министерството на финансите, съобщи Mediapool. Начева вече работи в отдел "Фискални и социални анализи и прогнози" към дирекция "Икономическо планиране и анализи". Именно там се прави остойностяването на медицинските дейности. До известна степен Начева правеше това и в здравната каса, където дълги години беше шеф на бюджетната дирекция, преди да стане директор за няколко месеца. От МФ коментираха, че е хубаво "един добър експерт" да работи във ведомството, допълва Mediapool.

През април Начева бе принудена да подаде оставка, след като й бяха повдигнати две обвинения за престъпление по служба. Това стана едва 2 месеца след като беше наложена от ГЕРБ за директор. Тя беше обвинена, че е позволила разплащане над лимитите с болница "Хаджи Димитър" в Сливен, болница "Токуда" и Военна болница. Тогава обаче касата беше длъжна да плаща за всяка отчетена дейност. Обвиненията са за малко над 1 млн. лева, но досега по тях няма развитие.
31
2612
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
11 Октомври 2010 20:51
И на този гений хаосът му се струва недостатъчен-добавя още едно малоумие.Преди два дни заяви, че вече е опитен политик.Личи си!
11 Октомври 2010 21:04
Тъупанари! Областни, общински пациенти...Остава да се делят по произход и партийна принадлежност...Аааа, това вече го постигнаха!
---------------------------------
Блогът на Генек
11 Октомври 2010 21:29
Това с общинската упойка ми хареса. По този повод имаше хубав /руски/ виц:

Лекарят пита пациент:
- Каква упойка искате - вносна /еди колко си долара/ или местна?
- Местна - отговаря пациентът.
- Добре, няма проблем! На-а-ни, на-а-ни бе-е-бче..... /в оригинала: байки баюшки баю/

Има и подвариант: - Сестра, подайте ми дървения чук!

Иначе здравните простотии в случая са огледално копие на образователните такива. И в момента все още има - въпреки заканата на правителството през септември - два вида училища - общински и държавни.
Съответно би трябвало да има общински и държавни деца. Което пък директно отпраща към Бранислав Нушич и неговата повест "Общинско дете".
Но в нашия случай нито е толкова весело, камо ли толкова талантливо.
11 Октомври 2010 21:38
Това за областните и общинските пациенти е част от майтапа, но това
>>а другите - по-малките - с по-ниски цени от НЗОК и възможност да искат доплащане от пациентите си. << хич не е майтап.
11 Октомври 2010 21:49
Не знам по какъв критерий ще бъдат класифицирани и пациентите, , но аз много се надявам, че като кадър на БАН ще бъда причислена към университетските. Имала съм и малко хонорувани часове в СУ, така че, много, ама много се надявам. Щото и за общински пациент ставам, зер била съм и общински съветник, ама за селски -тц, не съм съгласна!!!
11 Октомври 2010 22:29
Може също съобразно цените да се предвиди в алгоритмите на клиничните пътеки - например общинските пациенти да се оперират без упойка, а областните с местно обезболяване, независимо от вида на операцията.

Това майтап ли е или някой сериозно го е написал или казал ?
11 Октомври 2010 22:35
Майтап е.
11 Октомври 2010 22:50
Абе то от 20 години тече голям майтам на голия задник на българина! И майтапчиите се знаят, и те като на майтап се отърваха!...

Редактирано от - Т_Живков на 11/10/2010 г/ 22:54:14

11 Октомври 2010 23:22
Това майтап ли е или някой сериозно го е написал или казал ?
Майтап е.

Ама не е, Брайтмане. Нарича се СКМ, синдром на комунистическо малоумие, остро инфекциозно заболяване, широко разпространено и сред либертарианците. Това е любимата ти идея да се плаща не за работа, а за измислени от чиновниците "функции". В страните, където тази зараза е изкоренена, правят обратното - разликите в парите стигат до изпълнителите не по чиновна "милост", т.е. корупция, а чрез хората, които ползват услугите, по техен избор и срещу реално свършена допълнителна работа. 10-те% се плащат като депозит от пациентите, който им се реимбурсира при лягане в общинска болница и не се възстановява, ако изберат по-читава. На университетските болници плащат студентите и т.н. Просто е, нали? Ама пусти СКМ
11 Октомври 2010 23:27
... апа на мене ми харесва - какво му е лошото да си общински пациент ... и пръжки ще ти носят, и дамаднака ... за пациентите с престилки си мисля, де ...
11 Октомври 2010 23:48
... апа на мене ми харесва - какво му е лошото да си общински пациент ... и пръжки ще ти носят, и дамаджанка ... за пациентите с престилки си мисля, де ...

А я си прЕдстави, че си на диета, Страшнинка. Десет дена, само да я гледаш тая дамаджанка
Че те уморат и без реформа
11 Октомври 2010 23:58
Накрая ще се получи, че всеки ще внася здравна вноска, но като отиде където ида е било ще си носи дебитната карта, може и в брой.
12 Октомври 2010 00:06
остро инфекциозно заболяване

Наистина е инфекциозно, добре, че имунната ми система е здрава.
-
Плащането на принципа на издръжка не означава недофинансиране. Означава да се плаща, толкова колкото нужно за фунциониране - високи лекарски заплати, първокласни лекарства и т.н.. Означава и осигуряване на хигиенични помещения, модерна техника, консумативи, прехрана за пациентите и т.н..
-
Плащането на принципа на издръжка, означава, че някой например няма да претърпи операция без нужда, само защото и някой е преценил, че има пари и може да му ги вземе.
12 Октомври 2010 01:37
Я да се пробвам да го преосмисля и аз:
.

I вариант, както е по заглавието
За еднакво лечение...различни пари.
............................Х
За еднакви пари...различно лечение.
Тц! Не стана.
Я да им сменя местата..
.

II вариант
За еднакво лечение....еднакво лечение.
...........................Х
За различни пари...еднакви пари.
Пак не се получи.
Я да пробвам за последно..
.

III вариант
За еднакво лечение...еднакви пари.
....................Х
За различно лечение...различни пари.
Въй!
Че то стана "Семашко"!
.
P.S."На маймуни ни направихте вашта мама!
/по-здрав от Бай ви Ганя Б./"








Редактирано от - OLDMAD на 12/10/2010 г/ 02:12:29

12 Октомври 2010 07:00
Много е просто.
На университетските ще се плаща от НЗОК, но не от събраните, а от ония в резерва, но не тези отгаре, щото са като резерв, а под него, откъдето се финансира бюджета, той пък, ще взема от вноските, ама не точно, щото те трябва да отиват в НЗОК, ами от планираните други разходи, които пък се събират за друго, но не влизат в резерва, т.е. ще става врътката делегираните бюджети като не стигат, да се дофинансира от националния, като остатъка отива за областните, те пък от своя страна...
Ясно?
И тоя прекалено буквално го прие пожеланието за летящ старт и веднага влезе в крачка с Началника си.
Ако на някого не му е станало все още ясно за номера - да си спомни брадатия виц - номера е да се нае.е попадията, в случая - пациента.
Един по един, не се натискайте, моля!Eб.н ще има за всички.
За герберяшки-тоже. VIP обслужване - с леко закривен като телефонна слушалка. По заслуги.
12 Октомври 2010 07:02
И парите, не забравяй - парите напред! Щото пациентът може и да оздравее сам...
--------------------------
Блогът на Генек
12 Октомври 2010 07:25
Алльоуу редакцията,
В страни от темата - скромно лично мнение.
Онова жълтозеленото, предизвиква обратен ефект. Или го преформатирайте нещо или уведомете поръчителя, че получава поздрави, ама насочени не лично.
12 Октомври 2010 07:27
Brightman
Мими Виткова: Може да върнем стария здравен модел
Жан Виденов никога не се е месил в работата ми и съм категорично против подобни практики в един кабинет. За мен всички партии са виновни за кризата в здравеопазването. Възможно е да се върнем към данъчното финансиране вместо осигурителната система, но трябва да се направи анализ кое е по-подходящо.
Това каза бившият здравен министър в правителството на Жан Виденов и настоящ изпълнителен директор на Обединен здравноосигурителен фонд "Доверие" д-р Мими Виткова.

Натиснете тук
12 Октомври 2010 07:53
Е6, Брайтмън-ът не беше ли служител на Мими Виткова? Или просто е неин доброволен агент. Сексот, така да се каже
12 Октомври 2010 08:21
истината е в поста на Геновева. защото който както и да се дърля, накрая внимателно си изчита CV-то за да се нареди на правилната опашка... вместо да се нареди другаде, например.
подобно нещо е разказал народният поет Иван Вазов в романа си "Под игото" (беше нещо за един невъзстанал град). този роман е редно да се знае от всеки, който си има работа с българския народ, защото нищо не се е променило. по-будните изчезват към "Влашко" и е достатъчно да се издири "лудия". нататък е лесно.
12 Октомври 2010 08:23
...ма те и медиите, разбрали-недоразбрали, пишат, коментират, и анализират, а хората вярват, че всичко написано вече се е случило.И после кво:цаца, ама риба!
12 Октомври 2010 09:27
Геновева-днес навършва 141 години -Честито!С най-добри пожелания!
12 Октомври 2010 09:27
Геновева, като кадър от може да бъдеш причислена към някой университет. Само че могат да те причислят към Тракийския университет - Стара Загора. Внимавай, че там има 2 медицински факултета - единият е ветеринарен...
12 Октомври 2010 09:57
Честито на пИчИлИФшИтИ!
Да ходят, да си намерят лекари за малките болници!
Като казвам малки, става дума за общински болници в малките градове, обслужващи площ по около 2000 кв.км., но за съжаление слабо населени.
Закриване му е майката. За народонаселението!
12 Октомври 2010 10:16
Бе има и още едно спасение - пациента да не става пациент. Дай Боже всекиму!
Аха, аха пенсионера - да не става пенсионер. Не дай Боже!
От тук, до йебем ти законите, не ща да съм гражданин на тази територия - един к.. място.
Натам отива!
12 Октомври 2010 13:03
Онова жълтозеленото, предизвиква обратен ефект.


Гении на маркетинга...и ако случайно реша да поръчам гъзъ вкъщи ще копат тръби 23 години, докато стигнат до мен.
12 Октомври 2010 14:22
А, залпа на "Аврора" още кънти в кухите глави на гербаджиите!!!
12 Октомври 2010 14:30
На групата "общински и други" ще се плаща една цена, на областните - с 10% повече, а на университетските - с още 25% повече.
В това писмо на таз "велика" експертка не се ли е споменало, че "общинските" пациенти ще плащат 8% здравна осигуровка; областните - 9%, а университетските - 10% здравна осигуровка?
Ако ще се турга пепел на солидарността, НЗОК да вземе да "делегира" по един здравен бюджет на всеки пациент! Макар че по-просто е да се въведе "здравна такса" (застраховка) от 100 евро годишно за всеки с данъчен адрес в България и всеки гражданин да си има зравно-осигурителна карта-сметка, по която внася разликата до 8% здравна осигуровка. При заболяване, ако средствата по персоналната осигурителна сметка не стигат за лечението, ползва безлихвен кредит от НЗОК в размер до 10 пъти натрупаните по персоналната сметка средства. С оздравяването на пациента му се увеличава двойно осигуровката за изплащане на "здравния заем". Ако не оздравее, НЗОК събира заема принудително от лекуващата болница/лекар. Едва ли ще станем по-здрава нация, но със сигурност няма да има по 36 млн. болнични дни годишно и недолекувани пациенти.
12 Октомври 2010 15:32
Мор, Томас Мор,
В грешка си. Бъркаш се с Лянча, който ачик си беше признал, а след това упорито тръгна да отрича.
12 Октомври 2010 19:59
Макар че по-просто е да се въведе "здравна такса" (застраховка) от 100 евро годишно за всеки с данъчен адрес в България и всеки гражданин да си има зравно-осигурителна карта-сметка, по която внася разликата до 8% здравна осигуровка. При заболяване, ако средствата по персоналната осигурителна сметка не стигат за лечението, ползва безлихвен кредит от НЗОК в размер до 10 пъти натрупаните по персоналната сметка средства. С оздравяването на пациента му се увеличава двойно осигуровката за изплащане на "здравния заем".

Да.
12 Октомври 2010 20:11
П.С. Копирам те, Аполитичен, и те "прехвърлям" към интервюто с д-р Шарков. С любезното ти подволение
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД