Здравната каса ще плаща по различни цени за едно и също лечение на различните болници. Догодина лечебниците ще са разделени на три групи - университетски, областни, общински и други. На групата "общински и други" ще се плаща една цена, на областните - с 10% повече, а на университетските - с още 25% повече.
Това става ясно от писмо на зам. финансовия министър Боряна Пенчева до националните консултанти в различните медицински специалности, оповестено от Центъра за защита правата в здравеопазването. Разделението е резултатът от остойностяването на медицинските дейности, което се прави от Министерството на финансите вече година. От него се очакваше да определи какви са реалните цени на лечението у нас и съответно колко средства са необходими за покриването им.
"Оказва се, че "реалните цени", както и досега, се определят като средностатистически величини на направените от болниците разходи, отнесени към общия размер на средствата за болнична помощ. Ако парите в бюджета са по-малко, "реалните цени" ще са по-ниски и обратно", отбелязват от Центъра за защита правата в здравеопазването.
В писмото не е споменато какви ще са базовите стойности догодина, т.е. колко пари спрямо сега ще получават по-малките болници и колко - по-големите. Но се разбира, че и през 2011 г. ще има делегирани бюджети, т.е. лечебниците няма да могат да харчат повече от това, което им е спуснала здравната каса. Ако цените за по-малките болници догодина паднат, те ще натрупат още по-големи дългове и възможности да фалират.
В момента здравната каса плаща една и съща цена на всички болници. За диференциране на цените се говори от години, но досега това не е направено, защото по закон болниците са равнопоставени. Освен това се смяташе, че щом се плаща една и съща цена, качеството на медицинската услуга трябва да е едно и също във всички болници. Сега обаче това ще бъде невъзможно.
"Пациентите също да се разделят на университетски, областни и общински, като това се записва в здравноосигурителните карти. В зависимост от тази категоризация да се изготвят и различни списъци за лекарства, платени от НЗОК, за отделните видове пациенти. Може също съобразно цените да се предвиди в алгоритмите на клиничните пътеки - например общинските пациенти да се оперират без упойка, а областните с местно обезболяване, независимо от вида на операцията. Контролът по изпълнението да се възложи на МВР, ДАНС и прокуратурата, като за целта им се увеличат разходите с двата милиарда лева, събрани от здравни вноски досега", иронизират идеята от центъра.
Писмото съществено се различава от идеите на новия здравен министър Стефан Константинов. Миналата седмица той обяви, че болниците трябва да се разделят на две, а не на три. Едните да са структуроопределящи, с повече пари от здравната каса и напълно безплатни за пациентите, а другите - по-малките - с по-ниски цени от НЗОК и възможност да искат доплащане от пациентите си.
ЗАВРЪЩАНЕ
Разследваната за престъпления по служба бивша директорка на здравната каса Жени Начева е била назначена за държавен експерт в Министерството на финансите, съобщи Mediapool. Начева вече работи в отдел "Фискални и социални анализи и прогнози" към дирекция "Икономическо планиране и анализи". Именно там се прави остойностяването на медицинските дейности. До известна степен Начева правеше това и в здравната каса, където дълги години беше шеф на бюджетната дирекция, преди да стане директор за няколко месеца. От МФ коментираха, че е хубаво "един добър експерт" да работи във ведомството, допълва Mediapool.
През април Начева бе принудена да подаде оставка, след като й бяха повдигнати две обвинения за престъпление по служба. Това стана едва 2 месеца след като беше наложена от ГЕРБ за директор. Тя беше обвинена, че е позволила разплащане над лимитите с болница "Хаджи Димитър" в Сливен, болница "Токуда" и Военна болница. Тогава обаче касата беше длъжна да плаща за всяка отчетена дейност. Обвиненията са за малко над 1 млн. лева, но досега по тях няма развитие.
|
|