Марин Маринов, БНТ: "Той (Алексей Петров) е опасен човек", казва американският посланик Джеймс Уорлик. Той е обществено опасен за МВР, казва вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов. Вие мислите с него да правите проекти в областта на националната сигурност.
Яне Янев, РЗС: А ако се окаже, че други, по-солидни фактори в Щатите, действащи политици считат, че Алексей Петров не е опасен и е дал немалко за националната сигурност и за гарантиране на добрите партньорски взаимоотношения със службите и в рамките на Европейския съюз и Щатите, тогава вие какво ще ме питате?
ММ: За това нещо вие имате ли доказателства, че така може да се окаже или поне...
ЯЯ: Да, ето, за пръв път във вашето студио заявявам, че на най-високо ниво много солидни фактори в Съединените американски щати познават Алексей Петров и считат - за разлика от Цветан Цветанов, че Алексей Петров е добър професионалист!
ММ: Кои са тези фактори?
ЯЯ: Ще ги разберете до края на годината.
ММ: Добре, ама те в изпълнителната власт ли са в Съединените щати в момента?
ЯЯ: Да, на достатъчно високо ниво.
ММ: В момента са в управлението на Щатите?
ЯЯ: Да, разбира се! Говорим за конгресмени, за сенатори!
ММ: Добре, а защо американският посланик твърди, че е опасен човек тогава?
ЯЯ: Американският посланик може всичко да твърди, това е свободата на словото, но би следвало да се прави разграничение. За един друг посланик преди по-малко от две седмици премиерът заявил, заяви и вие чухте, че ако той е в друга страна, ще бъде отзован по възможно най-бързия начин.
ММ: Това за френския посланик става въпрос.
ЯЯ: Значи, тогава, когато не им е удобна определена теза, моментално обвиняват посланиците, когато им е неудобна - обратно. Така че аз не искам да коментирам американския посланик.
ММ: Не, питам ви, защото останах с впечатление, че това е институция, то не е в лично качество това, което казва той. С такова впечатление останах.
ЯЯ: Вижте, аз искам да ви припомня - в България за голямо съжаление има много къса политическа и обществена памет. Преди няколко мандата един друг посланик на Съединените американски щати заяви, че Ахмед Доган е опасен човек и че в България етническата общност трябва да има повече от един лидер*. Сега този вчера направи точно обратното послание към обществото. Това не си ли спомняте?!
ММ: Значи, вие казвате... Не, обрати има най-различни, разбира се, но това, което вие казвате в момента, е, че Вашингтон не се притеснява, така да кажем, защото говорим за институции, не говорим за определени хора, нали така?
ЯЯ: Не, говорим за определени фактори във Вашингтон. Вашингтон не се състои от една институция и Америка не се състои от една политическа партия. Аз съм убеден, че много сериозни фактори в Щатите познават и са направили анализ на дейността на Алексей Петров през годините!
ММ: И е възможно да настъпи преоценка, защото...
ЯЯ: Да, убеден съм, че ще настъпи тази преоценка!
________
* Визира се послание на посланик Джеймс Пардю от 2004 година, но Яне накървавява допълнително позицията му. При посещение в кърджалийския регион тогавашният амбасадор на САЩ у нас каза: "Българите от турски произход могат и трябва да подкрепят различни лидери. Смятам, че трябва да застават зад партии, които не са свързани само с един лидер. Те имат различни интереси и е добре за тях да избират между партии с различни програми. Всеки член на малцинствена общност би могъл сам да вземе собственото решение кой най-добре представя интересите му. Малцинствата трябва да избират партии, които изглеждат по-демократични."
|
|