:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,905
Активни 695
Страници 23,470
За един ден 1,302,066

ООН има дефицит от 4,1 млрд. долара

Най-големите длъжници са все държави с водещи икономики
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Филипинка целува мъжа си на церемония в град Кесон през април по изпращането на филипинския контингент за Хаити. Контингентът бе част от мисията на ООН за възстановяване на столицата Порт-о-Пренс, разрушена от земетресението през януари. Съпругата по-късно се включи в мисия на ООН в Либерия.
Дефицитът на ООН за 2010 година е 4,1 млрд. долара, съобщи Асошиейтед прес. Агенцията се позовава на Анджела Кейн, помощник-генералния секретар по административните въпроси. Най-големият длъжник са Съединените щати, които има да дават 1,2 млрд. долара на световната организация.

Анджела Кейн каза, че много от 192-те страни членки са били принудени "да затегнат коланите" заради икономическия спад. Но част от закъсненията за вноските се дължат на различните финансови календари, прилагани в отделни страни.

Дефицитът засяга различни пера - от недостига на средства за оперативни разходи на световната организация през финансирането на мироопазващите мисии по света или на специалните трибунали на ООН до проекта за обновяване на сградата на главната й квартира в Ню Йорк.

Най-голям е дефицитът за мироопазващите операции - той представлява 3,2 милиарда долара. Според световната организация най-големите длъжници към бюджета на мироопазващите операции са Япония, САЩ и Великобритания. Те не са внесли своята лепта в размер съответно на $654 милиона, $431 милиона и $307 милиона. Следват Испания с дължими $293 милиона, Франция $194 милиона, Украйна $140 милиона, Южна Корея $139 милиона, Италия $129 милиона и Гърция $102 милиона.

Над половината от неизплатената американска вноска се пада на перото за тазгодишните оперативни разходи на световната организация - 691 млн. долара. Още 34 млн. долара Вашингтон дължи за специалните трибунали на ООН, а други 75 млн. долара - за проекта по реконструкция на главната квартира на световната организация.

Попитана за забавянията на американските вноски, постоянната представителка на САЩ в ООН Сюзан Райс отвърна, че "ние винаги плащаме в пълен размер и навреме". Тя обаче добави, че "има разминавания в плащания и винаги проблем е времето заради различното време, когато свършват финансовите години на САЩ и ООН". Финансовата година на САЩ приключва на 30 септември, а на световната организация - на 31 декември.

ОТЛИЧНИЦИ

Анджела Кейн похвали 13 страни - членки на световната организация, които си платили вноските изцяло и навреме. Сред тях са Австралия, Германия, Канада и Република Южна Африка, които влизат в групата на 20-те най-развити държави. Сред изрядните платци са също Холандия, Дания, Швейцария, Сингапур, но също държави с по-скромни възможности като Азербайджан, Конго и Танзания, а също "джуджетата" Монако и Лихтенщайн, считани иначе за "данъчни оазиси".
 Анджела Кейн
1079
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД