:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,862
Активни 709
Страници 15,427
За един ден 1,302,066

Пенсионната реформа все пак остава за следващия кабинет

Финансовият министър Симеон Дянков ще остави пенсионната реформа за следващото правителство, въпреки че преди три дни обяви, че не иска. Вчера се съгласи реформата да започне от 2013 г. Вноската за пенсия пък ще се повиши с 1.8% от 2011 г., стана ясно след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, на което участваха само представители на правителството и работодатели. Синдикатите не се включиха, защото настояваха за среща с премиера.

От 2013 г. стажът ще скача с по 4 месеца на година за масовата III категория труд, докато стане 40 г. за мъжете и 37 г. за жените. От 2022 г. със същата стъпка ще започне да расте възрастта съответно от 63 г. на 65 г. и от 60 на 63 г.

Още в "България"
39
2143
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
15 Октомври 2010 19:52
Пенсионната реформа все пак остава за следващия кабинет
Др.Борисов ще знае ли за това наследство негово?Не?Шото той сложи на Пангара за едни договори...Не показа барем един, сигурно още са по чекмеджетата...
15 Октомври 2010 23:05
вила,
не се кахъри. Това наследство ще го приемем. Защото ще правим истинска пенсионна реформа, а възрастта за пенсия няма да вдигаме, а точно обратното. Това, което ще направим:
-
1. Отвързване на пенсионната система от връзката й с демографската ситуация и обвързването й с растежа на производствения потенциал на обществото, като цяло, чрез премахване на фондовата разходопокривна система и замяната й със стабилна пенсионна система, без рискове, опряна на два стълба:
-
а) социален стълб - гарантирана от държавата еднаква пенсия за всички граждани, достатъчна за нормално физическо оцеляване, получавана съобразно възраст и здравословно състояние, финансирана от държавния бюджет с част от косвените данъци (но не с отделни данъци);
-
б) пазарен стълб - напълно доброволна втора пенсия на базата на фондонатрупващият модел и в плуралистична конкурентна среда.
-
2.Премахване на преките данъци наричани "задължителни осигуровки". Единствено доброволен застрахователен принцип в пенсионното осигуряване, при свободна частна инициатива в конкуретна среда.
-
3.Преобразуване на НОИ в нормален пенсионен фонд, държавна собственост, в който, освен избралите го да се застраховат в него, държавата пенсионно да застрахова за своя сметка държавните служители, армията, полицията, безработните и всички, които получават заплати или лични доходи от държавния бюджет.
-
4. Стабилност и независимост на пенсионните фондове от пазарната конюнктура, чрез инвестиции на набраните средства единствено в собствеността и развитието на производствени бази в селското стопанство, хранителната и текстилната промишленост, фармацевтиката и енергетиката, така че и при най-лоши стечения на пазарната конюнктура да са в състояние да осигурят в натура (храни, облекла, лекарства, осветление и отопление) пенсиите на застрахованите.
-
http://libertas.free.bg/programa.html#bookmark17
15 Октомври 2010 23:05
Мили Авторе ,
За следващият мандат на кабинета , е по-коректния текст на Заглавието . Това не е Еврофутбол , защото и обратното да сме познали , пак заедно губим ...
15 Октомври 2010 23:13
beagle,
става дума за следващият кабинет, а не за следващият мандат на Герб. И много се кефя, когато разни първановци, бесепари, депесари и разни други мераклии, които искат вдигане на пенсионната възраст, но искат друг да им свърши чурната работа са прецакани в лицемерието си.
-
Защото пенсионната възраст не трябва да се вдига и това е напълно възможно и даже задължително за да има въобще пенсионна система.
16 Октомври 2010 08:16
Brightman,
би ли пояснил това с НОИ - как така втората пенсия ще е доброволна, а пък държавата ще застрахова своите служители там - ами ако не искат? Или ако искат да внасят в друг фонд?
16 Октомври 2010 10:25
А как точно си представяш механизма на 4-та точка.
16 Октомври 2010 10:28
...А как точно си представяш механизма на 4-та точка...

Една Банка, Един народ, Една Партия

***
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
16 Октомври 2010 11:17
Я да видим дали правилно съм разбрала програмата:
Увеличава се ДДС за да покрие минималната за оцеляване пенсия на всеки гражданин след определена възраст: т.е. всеки над тази възраст започва да получава социална пенсия. С размера й сега няма да се занимаваме.
Преобразува се НОИ в нормален пенсионен фонд и като такъв би следвало да продължи да изплаща пенсии на всеки, който досега е отчислявал пари за пенсии (пенсионна осигуровка или ДОО преди нея). Тези пенсии би следвало да са без минимум и максимум, на само базата на внасяното и годините на внасяне.
Е, отсега мога да ти кажа, че НОИ ще фалира. След фалита на НОИ сегашните пенсионери могат да разчитат само на социалната пенсия, еднаква за всички. Представям си колко ще се зарадват, като и за нея ще си плащат с ДДС-то. Особено след като някой, работил 40 години и плащал през цялото време започне да получава колкото един пълен безделник или тарикат.
И пак те питам: къде намери държава, в която се изплаща пенсия на всички граждани по равно, на калпак и без никакви други условия (плащане на данъци, имотмо състояние и т.н.)?

Редактирано от - Cruella de Vil на 16/10/2010 г/ 11:24:02

16 Октомври 2010 13:24
Системата на Brigtman се е прилагала в чист вид в Нова Зеландия. Натиснете тук
Ето и нейната философия.
Натиснете тук
16 Октомври 2010 14:02
Това наследство ще го приемем.

16 Октомври 2010 15:03
Това наследство ще го приемем. Защото ще правим истинска пенсионна реформа

Смях в залата
16 Октомври 2010 15:04
Брайти не беше ли изхарчил вече ДДС-то за здравната система?
2.5 млн пенсии по 300 лв (минимум според Брайти) х 12 месеца са 9 милиарда лв. С ДДС от 31 % става работата. Както отбелязахме, единственият проблем е че това ДДС вече го изхарчихме за здравеопазване.
16 Октомври 2010 15:35
а пък държавата ще застрахова своите служители там - ами ако не искат? Или ако искат да внасят в друг фонд?

Едва ли някой ще откаже работодателят му да го застрахова за втора пенсия. Същото могат да го правят и други работодатели, като бонус. А защо в държавният фонд ? Ами защото това е "корпоративният" фонд на държавата, като работодател. По същият начин е най естествено други работодатели, които решат да застраховат работниците си ка го правят в своите "професионални" фондове.
-
Това не отменя правото на всеки, да се застрахова и сам където пожелае.
16 Октомври 2010 15:40
А как точно си представяш механизма на 4-та точка.

galia2,
чрез законови изисквания и ограничения за инвестициите на фондовете (това и сега го има, но много по стеснено), и разписване на действия при кризисни обстоятелства, когато е допустимо да изплащат пенсиите и в натура.
16 Октомври 2010 15:46
Преобразува се НОИ в нормален пенсионен фонд и като такъв би следвало да продължи да изплаща пенсии на всеки, който досега е отчислявал пари за пенсии (пенсионна осигуровка или ДОО преди нея).

Cruella de Vil,
пенсиите, включително и с разликите натрупани при досегашните вноски се изплащат от държавният бюджет и се набират от косвените данъци.
-
НОИ ще изплаща пенсии само на тези, които от тук нататък се застраховат в него.
НОИ започва като държавен пенсионно-застрахователен фонд начисто.
16 Октомври 2010 15:55
Heat,
ти да не страдаш от амнезия ? Или по навик си се правиш на улав ?
Поне 3 пъти е ставало дума в дискусии с твое участие, че ДДС в ЕС е ограничено до 25 % ставка и затова премахването на 8% здравна осигуровка ще се компенсира от 5% повишение на ДДС до 25 %, а премахването на пенсионните осигуровки ще се компенсира от нов косвен "Данък оборот".
16 Октомври 2010 16:46
Поне 3 пъти е ставало дума в дискусии с твое участие, че ДДС в ЕС е ограничено до 25 % ставка и затова премахването на 8% здравна осигуровка ще се компенсира от 5% повишение на ДДС до 25 %, а премахването на пенсионните осигуровки ще се компенсира от нов косвен "Данък оборот".
Колко? 10%?
Както и да го кръстиш този данък той ще доведе до значително оскъпяване на продукта за крайния потребител с всички произтичащи от това последствия.
Аз ти предлагам вместо тук да се занимаваме с празни спорове твоята партия да публикува идеите си за пенсионна и здравна реформа в "Трета възраст" и др. вестници, четени предимно от пенсионери и да поиска отзиви от читателите. Ама не е лошо да им представите разчети: какви ще им бъдат пенсиите със отчетени сегашните разлики и кави цените на основните продукти. Нека те да си кажат мнението.
16 Октомври 2010 17:12
Cruella de Vil,
става въпрос за преформулиране на данъчната система от преки към косвени данъци, при запазване на данъчната тежест. Това е промяна на системата, на механизма, а не на количеството. Цените не би трябвало да бъдат повлияни от тази промяна, защото оскъпяването от косвените данъци се неутрализира от поевтиняването от премахването на преките.
-
Ще ти го кажа по друг начин - 2008 г. данъците са били 37% от БВП, сега са 43% от БВП, ние ще се стремим да се движат около 40%. Как ще ги събереш тези 40 % като един косвен данък или като комбинация от няколко или много преки и косвени данъци, данъчета и таксички е технически въпрос.
16 Октомври 2010 17:14
А пенсионната система не въпрос само на пенсионерите, а на цялото общество, най-вече на активната му част.
16 Октомври 2010 18:18
Значи 25% ДДС и още 31% данък оборот ще свършат работа. До тук при 40-50% увеличение на всички цени имаме 2-3% увеличение на разполагаемите доходи от здравните осигуровки.
16 Октомври 2010 19:17
още 31% данък оборот

Heat,
и как ги сметна ?
-
В Бюджета на НОИ за 2010 г. е предвидено изплащане на пенсии на обща сума 7 135 011 400 лв. , от които от осигурителни вноски се набират 3 523 783 000, а останалите 3 611 228 400 лв. и сега се набират от други данъци, а значи, че са включени в тях.
-
Данък оборот трябва да компенсира изчезналата пенсионна вноска от 16 % или сума 3 523 783 000 лв. или това прави при модела ДДС 10 %, а при данък оборот между 2 и 5 % (в зависимост от изкуственото намаляване на оборотите).

Редактирано от - Brightman на 16/10/2010 г/ 19:33:32

16 Октомври 2010 19:30
Значи 8% здравна осигуровка + 16 % пенсионна осигуровка или общо 24 % пряк данък се компенсира от 15 % ДДС. Или при промяна на системата към финансиране изцяло от ДДС, автоматично се получава понижаване с 9% на персоналната данъчна тежест на тези, които сега плащат пенсионни и здравни осигуровки.
-
Но понеже ДДС е ограничено до 25%, а Данък оборот е невъзстановим, то практическата схема на финансиране предполага:
-
1. Премахване на 8-те % здравна осигуровка и заманата им с увеличение на ДДС с 5 %.
-
2. Премахване на 16 % пенсионни осигуровки и замяната им с 3 % Данък оборот.
-
Или персоналната данъчна тежест на плащащите сега осигуровки (8% здравна+16% пенсионна = 24%) ще бъде понижена с 16% (5% ДДС+3% ДО=8%) .
16 Октомври 2010 22:07
Дянков: Ние ще започнем пенсионната реформа - Дир.бг днес , 11 и малко отгоре часа
17 Октомври 2010 12:35
Общото между Brightman и Дянков е, че си правят сметките тайно. Нещо изчисляват, но никой не го вижда. Brightman колко ще струва прехода към твоя модел? Колко трябва да плати сегашното поколение, за да бъде следващото поколение по-щастливо. Постави въпроса пряко. Попитай съгласни ли сте да платите през живота си 100 млрд. повече данъци, за да преминете към моя модел? Покажи колко и какво ще спечели следващото поколение и т.н.
17 Октомври 2010 13:00
Брайти си прави "сметките" сравнително явно, но старателно избягва да каже (или директно лъже) кой печели и кой губи. При еднакви номинални пенсии и цени с 30-40% по-високи всички пенсионери до един губят. Всички родители с деца (и грижещи се за възрастни родители) също директно губят, защото здравни и пенсионни плащания се прехвърлят и върху децата и пенсионерите (чрез потреблението им, плащано от родителите). Единствените печеливши са хора без внасяни осигуровки, без деца и без възрастни родители, при това социални инвалиди. Та Брайти не предлага реформи а хвърля електорална въдица, но евентуалният му контингент е доста тесен и обикновено не ползва интернет.
17 Октомври 2010 15:11
Абе кой идиот е мислил, че Боко може да прави "реформи"?
Боко не може да осигури и най-обикновено всекидневно рутинно водене на делата.
17 Октомври 2010 15:44
От всички предложения дотук, единственото полезно за обществото като цяло е предложението на Brightman! Прави впечатление, че не се харесва предимно на индивидуалистите от форума, което ще рече онези(като Heat), за които най-важно си остава да вземат повече от останалите! Те не само желаят да са добре, те желаят да са по-добре от останалите, но и това не им стига и накрая желанието им се извисява до това останалите(болшинството) да са зле! В това, изглежда, е цялата работа! И копат - това са добрите бизнесмени, можещи и знаещи, които(пази Боже) управляват по-добре от държавата! Да, да - тези същите, които слагат соята и тоалетната хартия в кремвиршите и саламите, същите, които надписват сметките за парното и тока, и водата, същите които продадоха/купиха Кремиковци за 1 долар и съсипаха икономиката на страната - с други думи - добрите наши капиталисти!...
17 Октомври 2010 16:23
Живков,
Подвеждаш се по равните пенсии. Зад равните пенсии стои един силно регресивен модел на данъчно облагане и една огромна цена, която трябва да плати сегашното поколение, за да се облагодетелства евентуално следващото поколение. Не случайно моделът на Брайтман не се отличава съществено от модела на ИПИ, ниски равни пенсии плюс доброволно пенсионно осигуряване.
17 Октомври 2010 16:56
galia2,
разликите на сегшните пенсии се запазват, както и са отчита (ще бъде изплащана) разликата натрупана при осигуровките до сега в НОИ. Ще бъде изплащана от пенсионното перо в държавният бюджет заедно с пенсиите от социалният стълб.
-
Няма никаква "цена, която трябва да бъде платена" за промяната, защото просто се сменя технологията, а не количеството на плащането. Цените не би трябвало да се повишат, защото крайният данъчен резултат е същият. Възможно някой да се опитат да ги вдигат, възползвайки се от повода, (те повод винаги си намират), но тези опити няма да надхвърлят повишение от до 10%.
-
Що се отнася за пенсиите на сегашните пенсионери, то те би трябвало да растат изпреварващо на инфлацията, като по-ниските растат по-бързо за да достигнат възможност за поемане на нормално ниво на биологично оцеляване. Сега числото, което горе-долу осигурява това е 300 лв. месечно.
17 Октомври 2010 17:33
При твоята схема сегашното поколение плаща диференцирани пенсии, а срещу това получава право на минимална пенсия в бъдеще. Някой, който започва работа сега трябва да ми плаща висока пенсия, за да получи в бъдеще ниска пенсия. Той трябва допълнително да се осигурява, за да получи моята пенсия в бъдеще. Сегашното поколение плаща примерно 10% от БВП като пенсии, за да получи в бъдеще от 3% до 5% от БВП.
17 Октомври 2010 17:50
galia2,
защо си си решила, че пенсиите от социалният стълб ще са ниски ? Те трябва и ще са достатъчно за пълноценен биологичен живот, т.е. за пълноценно хранене, топло обличане, плащане на отопление и осветление. Примерно, ако са сега ще са по 300 лв., но ще нарастват заедно с нарастването па производственият потенциал на обществото.
-
Второ - и сега повече от парите за изплащане на пенсиите на сегашните пенсионери се набират от общите данъци ( за пенсии се дават 7 135 011 400 лв., от които от осигурителни вноски се набират 3 523 783 000, а останалите 3 611 228 400 лв. са от други данъци, чрез държавният бюджет) .
-
Трето - въпросът е не просто за типа на пенсионната система, и разни келешлъци в подробностите, а дали на практика ще продължи да има пенсионна система.
Защото пенсионна система, в която 90% нямат шанс да се пенсионират, не може да набира и средствата за изплащане на пенсиите. Тя просто се обезсмисля и дефакто ликвидира.
-
Това, че Heat топлофикация го осигурява на 2000 лв. не означава, че ще получава 1500 лв. пенсия. Просто трябва да има кой да му ги плаща. А такива будали няма да останат. Така, че сметките му са без кръчмаря.
17 Октомври 2010 18:38
17.10.2010.Отново няма решение за пенсионната реформа.Отлага се за вторник.
+
Спор за бъдещето на частните пенсионни фондове блокират тристранния съвет.
Натиснете тук
17 Октомври 2010 19:35
Heat плаща осигуровки и не иска да дели парите си които е изработил с Брайтманчета дето не си плащат а си къткат изкараното само за себе си. Ще сме равни тогава, когато тия дето мислят като теб съберат пари и ми изплатят осигуровките до момента. След това може да се започне на чисто. Не преди това. Само че ти казах че контингентът дето искаш да му събираш гласове, все още не ползва масово интернет. А и в момента ти спестяваш за собствените си старини а аз издържам родителите ти. Изключително привлекателен модел, предлаган от изключително морални хора.
17 Октомври 2010 20:28
аз издържам родителите ти

Че фактически няма как да го правиш, го оставям на страна, но не ти ги издържаш, а те хранят теб, защото в цената на парното им е калкулирана и твоята заплата и твоите осигуровки. Така, че в момента те не само, че ти плащат осигуровките, ама и те хранят.
17 Октомври 2010 20:44
За да драпаш със зъби и нокти за депутатска карта си се иска доста безочие и демагогия, но при някои кандидати за депутат са даже в излишък.
17 Октомври 2010 20:53
Heat,
не ме бъркай със себе си. Не драпам за депутатска карта - не ме блазни. Драпам да видя България развита държава, а българите щастливи и доволни. Ама туй с твоя манталитет май ти звучи, като фантастика. Не всички хора са боклуци.
17 Октомври 2010 20:55
Това че не всички хора са боклуци е истина.
18 Октомври 2010 22:03
ти па как го разбра това
18 Октомври 2010 22:45
Защото пенсионна система, в която 90% нямат шанс да се пенсионират, не може да набира и средствата за изплащане на пенсиите
E, в момента 35% са пенсионери. А средствата не стигат, защото се събират само от 32 години трудов стаж, с неособенно ефективен труд, и ефективно се харчат в продължение на 20 г.
Би ли споделил от каква възраст пенсионерите ще си самофинансират пенсията си с данък-оборот/ДДС, сиреч ще се пенсионират? Или няма значение, що всички с раждането си ставаме пенсионери и си финансираме пенсиите с данъци?
А това с "изпреварването" на инфлацията хич не го разбрах. Значи данъкът е 30% върху 100 единици БВП и даваме 30 единици пенсия за 2012. Инфлацията през годината е повишила БВП на 120 единици, което го разбираме март 2013. Септември 2013 отпускаме 36 единици за пенсия през 2014, които инфлацията от 2013 вече е "изяла". 2014 я посрещаме с 20% увеличени пенсии при натрупана инфлация от 44%. Супер! Ти да не си новия Костов или си собственик на погребална агенция!? Или разчиташ на пенсионерите по рождение да повишат размерът и ефективността на производството, та БВП да се вдига изпреварващо на инфлацията!? На запад го правят с образование, даже раздават зелени карти и пари да им дойдат готови образовани, а ние тук ще се дедесарим и ще си мерим тарикатлъка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД